Διατήρησε το... αήττητο η Κηφισιά!

kaselakis

Το νικηφόρο της σερί μακριά από το «Ζηρίνειο» συνέχισε η Κηφισιά! Μπορεί εντός έδρας να έχει μία νίκη σε τρία ματς, αλλά εκτός διατήρησε το απόλυτο σημειώνοντας την 3η νίκη της σε ισάριθμες αναμετρήσεις.

Αυτή τη φορά επιβλήθηκε της Καβάλας με 77-72 στην παράταση (κ.α. 63-63) με τον Ανδρέα Γλυνιαδάκη να πραγματοποιεί εξαιρετικό ντεμπούτο με τη νέα του ομάδα.

Ο έμπειρος σέντερ τελείωσε το ματς 18 πόντους έχοντας 2/5 βολές, 8/9 δίποντα, 5 ριμπάουντ και 4 τάπες σε 21 λεπτά συμμετοχής! Ουσιαστικά δεν φάνηκε να φανεί καθόλου το «κενό» του Μαυροειδή. Το αντίθετο. Το αναπλήρωσε με τον καλύτερο δυνατό τρόπο, έχοντας την αμέριστη συμπαράσταση του Λεωνίδα Κασελάκη.

Το ματς ήταν πραγματικό ντέρμπι, αφού οι δύο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ, χωρίς να μπορεί κάποια από τις δύο να πάρει διαφορά. Ισα-ίσα που το προβάδισμα άλλαζε συνέχεια χέρια, ενώ η μία ισοπαλία διαδέχονταν την άλλη. Μόνο η Κηφισιά κατάφερε να... ξεφύγει με πέντε πόντους στο ξεκίνημα της τελευταίας περιόδου (46-51 στο 32') αλλά οι γηπεδούχοι επέστρεψαν και συνέχισαν το θρίλερ μέχρι το τέλος.

Μεγάλο ενδιαφέρον είχε το τελευταίο λεπτό του αγώνα, αφού το σκορ παρέμεινε 63-63 με τις δύο ομάδες να μην μπορούν να σκοράρουν προκειμένου να πάρουν προβάδισμα νίκη. Στο έξτρα πεντάλεπτο, οι παίκτες του Ηλία Παπαθεοδώρου είχαν πιο καθαρό μυαλό, έκαναν σωστές επιλογές και υποχρέωσαν την Καβάλα στην 5η ήττα της (και μάλιστα συνεχόμενη) σε έξι ματς της Basket League.

Τα δεκάλεπτα: 16-13, 27-29, 46-49, 63-63, 72-77

ΚΑΒΑΛΑ (Τζήμας): Βαν Ντερ Μαρς, Κοστόβ 13(1), Τζόουνς 14, Καλαϊτζίδης 2, Ρόμπινσον 17, Κεμπ 4, Ταπούτος 8, Γιαννακίδης 9(3), Σταμπούλης 2, Βάργκας 3, Δεμερτζής.

ΚΗΦΙΣΙΑ (Παπαθεοδώρου): Σμιθ 1, Ν.Στίγκερς 8(1), Γκίκας 10(2), Κασελάκης 16(2), Χογκ 10(1), Γλυνιαδάκης 18, Πόποβιτς 6(1), Χρυσικόπουλος 8, Τ.Στίγκερς, Φρέιζερ.