Η Αυτοκρατορία... αντεπιτίθεται!

okaro white PAOK

Ντέρμπι από τα παλιά αναβίωσε στο κλειστό «Nick Galis Hall» με τον Άρη να είναι ο μεγάλος θριαμβευτής απέναντι στον ΠΑΟΚ με 84-72!

Μεγάλος πρωταγωνιστής της αναμέητρησης ο παίκτης ο οποίος αποκτήθηκε για να «γεμίσει» τα παπούτσια του Σάσα Βεζένκοφ. Ο λόγος για τον Οκάρο Ουάιτ, ο οποίος ήταν εκείνος που έδωσε το έναυσμα για την αντεπίθεση του Αρη στο πρώτο ημίχρονο και εκείνος που έβαλε φαρδιά πλατιά την υπογραφή του την στιγμή που ο ΠΑΟΚ είχε γυρίσει το ματς και έμοιαζε αποφασισμένος για τη μεγάλη απόδραση.

Ο Αμερικανός φόργουορντ είχε «γεμάτο» ματς με 27 πόντους, 11 ριμπάουντ και 10/14 σουτ εντός πεδιάς. Μαζί του και ο Μακ Νιλ ο οποίος πρόσθεσε άλλους 18 πόντους με 4/6 τρίποντα, αν και κλειδί του αγώνα αποτέλεσε ο Βασίλης Ξανθόπουλος!

Ο πλέι μέικερ των «κιτρίνων» δεν περιορίστηκε μόνο στα οργανωτικά του καθήκοντα μοιράζοντας εννέα τελικές πάσες (!) αλλά φρόντισε -αν και δεν το συνηθίζει- να βοηθήσει πολύ και στο σκοράρισμα με σουτ έξω από τα 6.75μ. Σε γενικές γραμμές  η ευστοχία των παικτών του Πρίφτη από την περιφέρεια ήταν ένα από τα κλειδιά της νίκης, αφού τελείωσαν το ματς με 10/24 τρίποντα.

Η διαφορά είχε φτάσει στους 10 πόντους ένα λεπτό πριν από το τέλος της τρίτης περιοδου (63-53), αλλά ο ΠΑΟΚ βρήκε το σθένος να αντιδράσει και με ένα σερί 11-0 να πάρει προβάδισμα στο σκορ με 64-63. Κάπου εκεί, όμως, ο Άρης ξύπνησε από τον λήθαργο, δυνάμωσε στην άμυνα και δεν άφησε τους παίκτες του Σούλη Μαρκόπουλου να κάνουν κάτι καλύτερο.

Οι Χάτσερ και Βασιλειάδης ηταν οι παίκτες που προσπάθησαν για λογαριασμό του ΠΑΟΚ, ενώ βοήθειες πρόσφερε και ο Μαργαρίτης.

Τα δεκάλεπτα: 22-20, 41-39, 63-56, 84-72.

ΑΡΗΣ (Πρίφτης): Πελεκάνος, Ουάιτ 27 (7/10διπ., 3/4τρ., 4/4βολ., 11ρ.), Ουότερς 8, Χάγκινς 6 (11ριμπ.), Μακ Νιλ 18(4), Ξανθόπουλος 11 (3/5τρ., 9ασ.), Τσούπκοβιτς, Ζάρας 2, Κοέν 2, Μούρτος 2, Σίμτσακ 8.

ΠΑΟΚ (Μαρκόπουλος): Τέπιτς 8, Βασιλειάδης 18(3), Μαργαρίτης 14(2), Μάρκοβιτς 4, Χάτσερ 19(3), Λιάπης, Κακαρούδης 4(1), Τσόχλας, Δέδας, Ντούβνιακ 3(1), Μπάλαμπαν 2.