"Τρένο" το Ρέθυμνο

Την 5η νίκη του και 4η διαδοχική πανηγύρισε στο κλειστό «Μελίνα Μερκούρη», βάζοντας τέλος, με 77-71, στο νικηφόρο σερί 3-0 του Απόλλωνα Πατρών. Πολλούς πρωταγωνιστές είχε το Ρέθυμνο, με τους Μπράουν (15π.), Λάτοβιτς (13π., 7 ριμπάουντ), Κόλιμον (12π.) και Ντούβνιακ (10π.) να είναι σε εκπληκτική μέρα. Ο τελευταίος σημείωσε το τρίποντο που έκρινε το νικητή στα τελευταία 15΄΄, όταν μείωσε στον πόντο ο Απόλλων. Από τους Αχαιούς, ο Νίκος Αργυρόπουλος με 23 πόντους ήταν ο κορυφαίος, 13 πόντους πέτυχε ο Τέρνερ, ενώ ο Πέτροβιτς για ένα ριμπάουντ δεν σημείωσε νταμπλ νταμπλ με 11 πόντους, 9 ριμπάουντ.
To +5, 7-2, υπέρ του ΑΓΟΡ ήταν η μεγαλύτερη διαφορά που οικοδόμησε μία ομάδα στην 1η περίοδο. Με 12 πόντους στο πρώτο δεκάλεπτο, ο Κόλιμον και συμπαραστάτη τον Κάρτερ επέτρεπε στον ΑΓΟΡ, αλλά ο Νίκος Αργυρόπουλος με 9 στο ίδιο διάστημα διατηρούσε τον Απόλλωνα σε απόσταση αναπνοής. Ο Αργυρόπουλος ήταν αυτός που ισοφάρισε σε 19-19, αλλά και μείωσε σε 21-20, μετά το λέι απ του Λάτοβιτς. Με έμμεσο τρίποντο του Πέτγουεϊ και 2/2 βολές του Καλλινικίδη ο ΑΓΟΡ ξέφυγε με +6, 27-21, στο 10΄. Με επιμέρους σκορ 2-13 μπήκε στη 2η περίοδο ο Απόλλων. Τέρνερ, Λιανός και Αργυρόπουλος οδήγησαν τους Αχαιούς στο +5, 29-34 λα και στο +8, 31-39, λίγο αργότερα, όταν πρωτοβουλία στο σκοράρισμα ανέλαβε ο Πέτροβιτς. Ο Λάτοβις με τρίποντο μείωσε, 34-39 και 36-41 ο ίδιος, μετά το κάρφωμα του Τέρνερ. Το σκορ ημιχρόνου διαμόρφωσε ο Τσόχλας, 38-41.
Αφηνιασμένοι μπήκαν οι παίκτες του Στέργιου Κουφού στην 3η περίοδο απαντώντας με σερί 18-2 (56-43)! Με την επανέναρξη είχε μειώσε σε 40-41 ο Κάρτερ, ακολούθησε δίποντο του Αργυρόπουλου (το μόνο του Απόλλωνα στη 2η περίοδο), ο Τσόχλας ισοφάρισε 43-43 με τρίποντο κα και έκτοτε Ντούβνιακ, Πέτγουεϊ, Μπράουν και Λάτοβιτς οδήγησαν στο +13 την ομάδα της Κρήτης. Αναμενόμενη η αντίδραση των φιλοξενούμενων... με τους παίκτες του Βετούλα ν' απαντούν με επιμέρους σκορ 2-11, 58-54 και πρωταγωνιστή αυτού τον Τέρνερ. Ο Τζέι Σι Μπράουν σημείωσε τους τρεις τελευταίους πόντους της 3ης περιόδου για λογαριασμό των γηπεδούχων, 61-54, στο 30΄. Με πέντε σερί πόντους του Κλάιμπερ, ο Απόλλων απείλησε μειώνοντας στο καλάθι, 61-59. Το λέι απ του Ντούβνιακ και το τρίποντο του Μπράουν από πλευράς ΑΓΟΡ, 66-59, αποτέλεσαν έναυσμα στους συμπαίκτες τους για μία τέταρτη σερί νίκη, μετά από εκείνη μέσα στη Νέα Σμύρνη που «εκθρόνισε» τον Πανιώνιο από την κορυφή της βαθμολογίας, την περασμένη Κυριακή.

Ο Μπράουν ευστόχησε μία ακόμη φορά έξω από τα 6.75, το παράδειγμά του αντέγραψε και ο Λάτοβιτς και 3 λεπτά πριν τη λήξη οι Κρήτες βρέθηκαν στο +11, 72-61. Κι όμως οι Αχαιοί δεν είχαν πει την... τελευταία λέξη... Κανείς δεν περίμενε το σερί 10-0 (από 4 πόντους οι Αργυρόπουλος, ΜακΚόλουμ και 2 ο Γκραντ) της ομάδας της Πάτρας με το οποίο μείωσε στον πόντο, 72-71, με εναπομείναντα χρόνο 15΄΄.

Ήρωας για το Ρέθυμνο ο Ντούβνιακ, καθώς με τρίποντη «βόμβα» (πρώτο και μοναδικό δικό του τρίποντο στον αγώνα) έδωσε το πλεονέκτημα στην ομάδα του, 75-71, ο Αγγελόπουλος κέρδισε το φάουλ από τον Τέρνερ ευστοχώντας και στις δύο βολές, 77-71, για να αστοχήσει ο Πέτροβιτς σε τρίποντο... της απελπισίας με την εκπνοή.

ΑΓΟ ΡΕΘΥΜΝΟΥ (Στέργιος Κουφός): Μπράουν 15 (2), Καλλινικίδης 4, Κόλιμον 12 (2), Αγγελόπουλος 3, Τσόχλας 5 (1), Ντούβνιακ 10 (1), Κόμματος 2, Κάρτερ 8, Λάτοβιτς 13 (2), Πέτγουεϊ 5
 (Νίκος Βετούλας): ΜακΚόλουμ 3, Αργυρόπουλος 23 (2), Καπερώνης, Γκραντ 6, Λιανός 5 (1), Πέτροβιτς 11 (1), Λυμπέρης, Κλάιμπερ 10 (2),  Τέρνερ 13, Κρόλο