Βόλτα στη Δράμα

pettway drama

Ο Ολυμπιακός ήταν όσο σοβαρός έπρεπε για να περάσει χωρίς προβλήματα από τη Δράμα νικώντας με 82-64 τον ΚΑΟΔ. Μόνο μελανό σημείο ο τραυματισμός του Λαφαγέτ.

Ο Ολυμπιακός επέβαλε από την αρχή το ρυθμό του με τους Πέτγουεϊ και Ντάνστον να σκοράρουν. Ο Σλαφτσάκης προσπάθησε να δώσει απαντήσεις, αλλά ο Ολυμπιακός ήταν ανώτερος και με τη βοήθεια των Σλούκα και Μάντζαρη πέρασε μπροστά με 23-9 στο 9' δημιουργώντας μια πολύ καλή διαφορά πολύ νωρίς.

Ο Αγραβάνης συνέχισε το σερί των καλών εμφανίσεών του και μαζί με τον Λαφαγιέτ συνέβαλε ώστε το σκορ να γίνει 30-14 στο 13'. Ο ΚΑΟΔ προσπαθούσε, αλλά δεν μπορούσε να κάνει πολλά πράγματα, καθώς ο Ολυμπιακός ήταν το απόυτο αφετνικό του αγώνα. Στο 17' το σκορ ήραν 43-18 και παρά τις αλλαγές που έκανε ο Γιάννης Σφαιρόπουλος για να κρατήσει φρέσκια την ομάδα, το ημίχρονο έληξε με 48-25.

Ο Ολυμπιακός δεν άφησε το πόδι από το γκάζι στην τρίτη περίοδο και με τα τρίποντα του Πετγουέι και του Μάντζαρη ξέφυγε με 54-27. Οι γηπεδούχοι πλησίασαν κάπως με ορισμένες καλές άμυνες και με Ζάρα, Σλαφτσάκη, Όντομ και Μίσελ να δίνουν λύσεις στην επίθεση (42-57, 27'). Σλούκας, Αγραβάνης και Μάντζαρης, όμως, ανέλαβαν να αποκαταστήσουν την τάξη και το τρίτο δεκάλεπτο έληξε με 62-45.

Ο ΚΑΟΔ κατάφερε να μειώσει 62-50 με ένα σερί 5-0 στο ξεκίνημα της τελευταίας περιόδου, αλλά ο Γιάννης Σφαιρόπουλος πήρε τάιμ άουτ, έβαλε φωνές και ο Ολυμπιακός συνήλθε. Με σερί 11-3 η διαφορά άγγιξε και πάλι τους 20 πόντους (73-53) και η σεμνή τελετή έλαβε τέλος. Ο Ολυμπιακός νίκησε άνετα με 82-64, αλλά το πρόβλημα ε΄ναι ότι τραυματίστηκε στο πόδι ο Λαφαγέτ, δεν έπαιξε καθόλου στο τελευταίο δεκάλεπτο και υπάρχει μια μικρή ανησυχία για την κατάστασή του.

Τα δεκάλεπτα: 11-23,  25-48, 45-62, 64-82.

ΚΑΟΔ: Σλαφτσάκης 13, Τρότερ 2, Τζόνσον, Γεωργάκης 2, Άτκινς 6 (1), Σπυριδωνίδης, Μισέλ 12, Ζάρας 10, Λο 4, Χρυσικόπουλος, Κολοβής.

Ολυμπιακός: Πέτγουεϊ 11 (3), Χάντερ 6 (12 ριμπ.), Ντάνστον 9, Σπανούλης 8 (2), Ντάρντεν, Σλούκας 8 (1), Λαφαγιέτ 8, Χριστοδούλου, Αγραβάνης 12 (2), Μάντζαρης 17 (4), Καββαδάς 3.