Ένα πεντάλεπτο ήταν αρκετό

Ο Γιάννης Σφαιρόπουλος είχε τονίσει ότι δεν θέλει να βλέπει χαλαρά διαστήματα στην απόδοση του Ολυμπιακού. Τέτοια συμπτώματα είχαν οι «ερυθρόλευκοι» σήμερα στο Ρέθυμνο (54-64) και αρκετοί θα τα αποδώσουν στην απουσία του προπονητή, που λόγω υγείας δεν μπόρεσε να ακολουθήσει την αποστολή στην Κρήτη και χρέη κόουτς επωμίστηκε  ο Μίλαν Τόμιτς.

Ο Ολυμπιακός για 30 λεπτά, από το 5΄ μέχρι το 35΄, συνάντησε σθεναρή αντίσταση από το Ρέθυμνο, που έφερε το παιχνίδι στα μέτρα του, παρότι είχε απογοητευτικά ποσοστά στα τρίποντα (2/22). Εντούτοις κατάφερε με την άμυνά του, να κατεβάσει αισθητά την παραγωγικότητα των «ερυθρολεύκων», που οι ανησυχίες τους εξαφανίστηκαν στο τελευταίο πεντάλεπτο. Στην τελευταία περίοδο, οι γηπεδούχοι πέτυχαν μόνο πέντε πόντους και το επί μέρους 5-14, έπαιξε καθοριστικό ρόλο.
Ο Ολυμπιακός είχε ένα εντυπωσιακό ξεκίνημα και το αρχικό 15-0 έδωσε την εντύπωση  ότι θα περνούσε ένα εύκολο απόγευμα.  Όμως αυτό δεν είχε συνέχεια και η ομάδα του Θανάση Σκουρτόπουλου άρχισε σταδιακά να ισορροπεί το παιχνίδι και να «ψαλιδίζει» τη διαφορά.  Απάντησε με ένα 11-0 (11-15) και  το 11-19 του δεκαλέπτου διαμορφώθηκε σε 15-19 και 17-20 στα μέσα της δεύτερης περιόδου. Η επιθετική δυστοκία του Ολυμπιακού ήταν φανερή και στο δεκάλεπτο αυτό πέτυχε μόνο δέκα πόντους και το ημίχρονο έκλεισε με 27-29.
Το Ρέθυμνο κοίταζε πλέον στα ίσα τον αντίπαλό του, ισοφάρισε (29-29) και δεν επέτρεπε στους «ερυθρόλευκους» να ξεφύγουν στο σκορ. Η εύθραυστη διαφορά των τριών πόντων (41-44 και 47-50) μειώθηκε στον πόντο στην εκπνοή του τρίτου δεκάλεπτου με δύο βολές του Κάνσιλ (49-50).
Με δύο τρίποντα του Λαφαγιέτ, Μάντζαρη, ο Ολυμπιακός πήρε μία διαφορά 7 πόντων (51-58), αλλά ο Σίμπσον απάντησε με τον ίδιο τρόπο (54-58). Μέχρι εκείνη τη στιγμή οι γηπεδούχοι είχαν 1/17 έξω από τα 6μ.75. Αυτή ήταν και η τελευταία φορά που το Ρέθυμνο είχε επαφή με το σκορ. Ο Ολυμπιακός αποφάσισε να «καθαρίσει» το ματς και να μην υποστεί ψυχρολουσία αλά …Κηφισιά. Με καλή άμυνα, κατάφερε να βρει ρυθμό στην επίθεσή του και με ένα 6-0 έφτασε τη διαφορά στους δέκα πόντους που ήταν και η τελική (54-64). Οι νικητές είχαν 19/31 δίποντα και 5/28 τρίποντα.
 ΡΕΘΥΜΝΟ (Θ. Σκουρτόπουλος): Σίμπσον 10 (1), Σχίζας, Κουμπούρας 4, Κάνσιλ 16, Άλεν 7 (1), Καλαμπόκης, Φαγιέ 7, Σίνης, Χείλαρης 2,  Κράβιτς 4, Αλίχοζιτς 4.
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μ. Τόμιτς): Πέτγουεϊ 4, Χάντερ 6 , Ντάνστον 11, Σπανούλης 8 (1) , Ντάρντεν 4, Σλούκας 5 (1), Λαφαγιέτ 11 (2), Αγραβάνης 6, Μάντζαρης 9 (1).