Εύκολα κι απλά

hunter

Ο Ολυμπιακός δεν χρειάστηκε να πατήσει τέρμα το γκάζι για να νικήσει με 87-72 τα Τρίκαλα και να φτάσει τις τέσσερις νίκες έπειτα από τις πέντε πρώτες αγωνιστικές του πρωταθλήματος.

Ο Ολυμπιακός άρχισε εντυπωσιακά το παιχνίδι και με καλή άμυνα κατάφερε να βγάλει φάσεις στην επίθεση κλέβοντας πολλές μπάλες και έτσι η διαφορά έφτασε στο +14 στο τέλος της πρώτης περιόδου (31-17).

Στο δεύτερο δεκάλεπτο η εικόνα του ματς δεν άλλαξε. Οι παίκτες του Γιάννη Σφαιρόπουλου πίεζαν ασφυκτικά εκείνους των Τρικάλων, που προσπαθούσαν να μείνουν όρθιοι στηριζόμενοι στις προσπάθειες των Τρέισι και Τσούπκοβιτς. Ομως οι «ερυθρόλευκοι» ήταν εύστοχοι έξω από τα 6.75, έβγαζαν ωραίες συνεργασίες και έτσι η διαφορά ανέβηκε στο +20 (54-34) στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου.

Στο τρίτο δεκάλεπτο ο Ολυμπιακός διατήρησε τη διαφορά σε διψήφια επίπεδα χωρίς κανένα πρόβλημα. Πέτγουεϊ, Χάντερ και Σπανούλης σκόραραν συνέχεια και το σκορ στο τέλος της περιόδου ήταν 71-52.

Στην τελευταία περίοδο ο Ολυμπιακός επέτρεψε στους φιλοξενούμενους να μειώσουν κάπως τη διαφορά, αφού χαλάρωσε. Τελικά νίκησε με 87-72

Δεκάλεπτα: 31-17, 54-34, 71-52, 87-72

Ολυμπιακός: Πέτγουεϊ 12 (2τριπ, 5ριμπ, 1κοψ), Χάντερ 12 (6ριμπ, 1κοψ), Ντάνστον 8 (5ριμπ, 1κοψ), Σπανούλης 10 (1τριπ, 1ριμπ, 6ασ, 2κλεψ ), Ντάρντεν 2 (6ριμπ,1ασ) Σλούκας 11 (3/3τριπ, 6ασ, 1κοψ), Λαφαγιέτ 6 (3ριμπ, 4ασ), Χριστοδούλου, Αγραβάνης 5 (7ριμπ, 1ασ), Μάντζαρης 10 (1τριπ, 1ριμπ, 1κλεψ), Καββαδάς 4, Κατσίβελης 7 (2τριπ, 3ριμπ, 1κλεψ).
Τρίκαλα: Ίνγκραμ 2, Νικολόπουλος, Τρέισι 20 (2), Μπούι 11, Τσούπκοβιτς 19, Πάνος 6, Σπανός, Ματαλόν 8 (1), Κάτζι 6.