ΠΕΝ-τάμορφος!

apollon elefsina

Ο Μπράντον Πεν πετούσε φωτιές και έκανε... σμπαράλια την άμυνα του Πανελευσινιακού οδηγώντας τον Απόλλωνα στην πρώτη νίκη του στο φετινό πρωτάθλημα (91-82).

Με τον Μπράντον Πεν να δείχνει εξ αρχής ότι βρίσκεται σε καλή ημέρα ξεκίνησε ο αγώνας. Ο Αμερικανός φόργουορντ με πέντε προσωπικούς του πόντους έβαλε την ομάδα του σε θέση οδηγού (5-4 στο 1'). Από την άλλη ο Άαρικ Μάρεϊ και ο Φράνκ Ρόμπινσον τραβούσαν το κουπί στην επίθεση του Πανελευσινιακού κρατώντας τον μέσα στο παιχνίδι (10-10 στο 4'). Οι Πατρινοί στα μέσα τους δεκαλέπτου πάτησαν... γκάζι και έτρεξαν ένα επιμέρους 12-2 μετατρέποντας το 8-10 του 4ου λεπτού σε 20-12 στο 7'. Οι γηπεδούχοι είχαν κερδίσει κατά κράτος τη μάχη των ριμπάουντ κι αυτό τους επέτρεψε να κλείσουν την πρώτη περίοδο με μια καλή διαφορά (28-19).

Το σκηνικό του αγώνα δεν άλλαξε στη δεύτερη περίοδο. Ο Πεν συνέχισε να "βομβαρδίζει" το αντίπαλο καλάθι κι ο Απόλλων για πρώτη φορά πήρε διψήφια διαφοράη (33-22 στο 11'). Ο Πανελευσινιακός πάντως αντέδρασε και με τον Ρόμπινσον να πετυχαίνει ένα έμμεσο τρίποντο, τον Μάρεϊ να σημειώνει 3/3 βολές και ένα δίποντο έτρεξε ένα σερί 8-0 μειώνοντας σε 33-29 (στο 13'). Η τριπλέτα των Μάρεϊ, Τζόνσον και Ρόμπινσον έδινε λύσεις στους φιλοξενούμενους, όμως η άμυνά τους δεν μπορούσε να σταματήσει τον Πεν (18 πόντους στο ημίχρονο), αλλά ούτε τους Φιτσπάτρικ και Γκάλογουεϊ. Μάλιστα με τρίποντο του τελευταίου σε νεκρό χρόνο το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με το σκορ στο 53-43.

Στο τρίτο δεκάλεπτο οι φιλοξενούμενοι μπήκαν αποφασισμένοι να ανατρέψουν την εις βάρος τους κατάσταση και να μπουν εκ νέου στη διεκδίκηση της νίκης. Τζόνσον, Ρόμπινσον και Ιωάννου οδήγησαν την ομάδα τους σε ένα επιμέρους 9-1 μειώνοντας σε 54-52 (στο 23'). Για τους γηπεδούχους την απάντηση ανέλαβε να δώσει και πάλι ο Μπράντον Πεν, ο οποίος με τρίποντο ξεκόλλησε επιθετικά τους συμπαίκτες του (57-52 στο 25'). Από εκείνο το σημείο κι έπειτα οι δύο ομάδες ήταν συνέχεια κοντά, όμως έστω και οριακά (68-67 στο 29') ο Απόλλωνας δεν έχασε ποτέ το προβάδισμα από τα χέρια του (71-67 στο 30').

Στην τέταρτη περίοδο όλα ήταν ανοικτά, καθώς πλέον η Ελευσίνα είχε επιστρέψει για τα καλά στο παιχνίδι. Όποτε όμως πλησίαζε πολύ και απειλούσε να περάσει μπροστά, έβλεπε είτε τον Φιτσπάτρικ είτε τον Σκορδίλη να τους παίρνει τη μπουκιά από το στόμα (82-76 στο 37'). Κάπως έτσι ο Απόλλων, δείχνοντας χαρακτήρα στις κρίσιμες στιγμές, πήρε την πρώτη του νίκη στο φετινό πρωτάθλημα με 91-82.

Τα δεκάλεπτα: 28-19, 53-43, 71-67, 91-82.

ΑΠΟΛΛΩΝ ΠΑΤΡΑΣ: Σκορδίλης 17, Αργυρόπουλος 4, Γκάλογουεϊ 15 (2), Πεν 29 (5), Φιτσπάτρικ 17 (2), Αντωνάκης, Μπατής 3 (1), Ελ Αμίν, Πελεκούδας, Μολφέτας 6, Νιφόρας, Μαστρογιαννόπουλος.

ΠΑΝΕΛΕΥΣΙΝΙΑΚΟΣ: Κοξ 2, Ρόμπινσον 18, Τσακαλέρης, Βασιλόπουλος 6 (2), Μάρεϊ 10, Αθανασούλας 5, Μάρκοβιτς 8 (1), Δορκοφίκης 8, Ιωάννου 11, Τζόνσον 12 (4), Καλλές 2, Αβραμίδης.