Έσπασε το ρόδι

kalambokis

Με πρωταγωνιστή τον Φαγέ και καλή άμυνα στα σημεία που έπρεπε, το Ρέθυμνο νίκησε με 72-66 τον μαχητικό ΚΑΟΔ και πανηγύρισε την πρώτη νίκη του στο φετινό πρωτάθλημα.

Ισορροπημένο ήταν το ξεκίνημα με τις δύο ομάδες να συμβαδίζουν στο σκορ. Άτκινς και Ζάρας έδωσαν λύσεις στην επίθεση των Δραμινών, δίνοντας προβάδισμα στην ομάδα τους με 11-8 στο 8'. Το πρώτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με τον Φάνη Κουμπούρα έχει 1/2 βολές για το 9-11, ωστόσο ήταν φανερό πως οι δύο αντίπαλοι αντιμετώπιζαν επιθετικά προβλήματα.

Στα πρώτα λεπτά του δεύτερου δεκαλέπτου οι γηπεδούχοι πήραν τα ηνία του αγώνα και με επί μέρους 6-0 πέρασαν μπροστά στο σκορ με 15-13. Οι Δραμινοί απάντησαν με δικό τους 5-0 από Λο και Σπυριδωνίδη, (15-18, 14'). Οι δύο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ, μετά από καλάθια των Άλεν και Τζόνσον, για το 20-20. Οι φιλοξενούμενοι πήραν και πάλι προβάδισμα (24-27) με μπροστάρηδες τους Άτκινς και και Λο. Η αντίδραση των Κρητικών δεν άργησε να έρθει, όμως, καθώς Άλεν και Σάφτενααρ με εύστοχες προσπάθειες έφεραν σε θέση οδηγού την ομάδα τους (29-27 στο 18'). Οι γηπεδούχοι συνέχισαν να επιβάλουν τον ρυθμό τους. Ο Άλεν ήταν "ζεστός", ο Φαγιέ βοήθησε στην επίθεση και το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με το Ρέθυμνο στο +6 (35-29).

Φουριόζοι μπήκαν στο δεύτερο μέρος οι γηπεδούχοι. Σίμπσον και Φαγέ ήταν οι πρωταγωνιστές και η διαφορά ανέβηκε σε διψήφια τιμή υπέρ του Ρεθύμνου για πρώτη φορά στο 21' (39-29). Οι Δραμινοί προσπάθησαν να μειώσουν, όμως το Ρέθυμνο διατηρούσε τον έλεγχο, καθώς είχς βρει ρυθμό (43-35 στο 25'). Ο Λο προσπάθησε να κρατήσει κοντά στο σκορ την ομάδα του, αλλά ο Σάφτενααρ ήταν αποτελεσματικός, για το Ρέθυμνο (48-39 στο 28'), που με δύο βολές του Φαγέ με δύο εύστοχες βολές προηγήθηκε με 52-41 στο τέλος του δεκαλέπτου.

Ο Θεόδωρος Ζάρας ήταν αποτελεσματικός έξω από τη γραμμή των 6,75, έτσι ο ΚΑΟΔ μείωσε 54-49 στο ξεκίνημα του τέταρτου δεκαλέπτου. Στα μισά της περιόδου Όντομ και Ζάρας κατάφεραν να μειώσουν ακόμα περισσότερο για το Ρέθυμνο (57-53 στο 35'). Ο Φαγέ, ωστόσο, ήταν εκεί για το Ρέθυμνο και έδωσε τη λύση. Με τρίποντο έστειλε τη διαφορά στους 7 πόντους (60-53), αλλά προσωρινά όπως αποδείχθηκε. Ο Έρικ Άτκινς με διαδοχικές προσπάθειες μείωσε στους 3 πόντους (60-57, 37'), αλλά στο τελευταίο τρίλεπτο το Ρέθυμνο χάρη στην εμπειρία του Καλαμπόκη, τον οίστρο του Φαγέ και την καλή άμυνα πήρε και πάλι διαφορά και εν τέλει τη νίκη με 72-66.

Τα δεκάλεπτα: 9-11, 35-29, 52-41, 72-66.

Ρέθυμνο: Σίμπσον 13(1), Σχίζας 2, Κουμπούρας 4, Σάφτενααρ 11(6 ριμπ.), Κάουνσιλ 4, Άλεν 9(2), Καλαμπόκης 6, Φαγιέ 19(1 τρ., 11 ριμπ.), Σίνης, Χείλαρης, Κράβιτς 4.

ΚΑΟΔ: Σλαφτσάκης 5, Τζόνσον 7, Γεωργάκης 2, Άτκινς 16(1), Όντομ 4, Σπυριδωνίδης 2, Μίσελ 1, Ζάρας 12(2), Λο 13(2), Χρυσικόπουλος 4.