Πιο... εύκολα δεν γινόταν!

Μόνο... τελικό «αιωνίων» δεν θύμισε το δεύτερο ματς της σειράς στο Στάδιο Ειρήνης και Φιλίας. Ο Ολυμπιακός παρουσιάστηκε μεταμορφωμένος ως προς το καλύτερο και κάνοντας επίδειξη δύναμης απέναντι στον Παναθηναϊκό ισοφάρισε σε 1-1.

Το τελικό 89-64 μαρτυράει από μόνο του τα όσα συνέβησαν στο φαληρικό παλέ, με τον Παναθηναϊκό να παρουσιάζεται (πολύ) κατώτερο των περιστάσεων και να παραδίδεται άνευ όρων στους παίκτες του Γιώργου Μπαρτζώκα. Οι «ερυθρόλευκοι» ήταν τα απόλυτα αφεντικά του ντέρμπι και σε αυτό βοήθησε το εξαιρετικό ξεκίνημα όταν και προηγήθηκαν με... διαφορά ασφαλείας. Άλλωστε και τα ποσοστά που άγγιζαν... Όσκαρ για τελικό πρωταθλήματος αφού τελείωσαν το ματς με 18/35 δίποντα και 13/25 τρίποντα (!!) και 14/18 βολές!

Ο Γιώργος Πρίντεζης ήταν ο καλύτερος του παρκέ με 18 πόντους (5/7 δίποντα, 2/3 τρίποντα, 2/2 βολές, 6 ριμπάουντ, 2 ασίστ) και εκείνος που έδωσε στο ξεκίνημα του αγώνα το έναυσμα για την εύκολη -όπως αποδείχθηκε- επικράτηση του Ολυμπιακού. Μαζί του άλλοι τέσσερις παίκτες της ομάδας του είχαν διψήφιο αριθμό πόντων, ενώ σκόραραν οι 11 από τους 12 παίκτες που χρησιμοποίησε ο Μπαρτζώκας. Στον αντίποδα, τα ποσοστά του Παναθηναϊκού κυμάνθηκαν σε μέτρια επίπεδα και μόνο κάποια ξεσπάσματα των Μαυροκεφαλίδη (19π., 7/17διπ.) και Διαμαντίδη (12π., 2/3διπ., 2/3τρ.) θύμισαν ότι υπήρχε... Παναθηναϊκός στο ματς.

Βέβαια τα πάντα ξεκίνησαν από το εξαιρετικό ξεκίνημα του Ολυμπιακού στο ματς! Με εξαιρετικά ποσοστά στα τρίποντα εκτόξευσε τη διαφορά στους 16 πόντους (23-7) και άρχισε να ελέγχει απόλυτα το ματς. Τα πάντα ξεκινούσαν από την άμυνα όπου δεν άφηναν τους παίκτες του Παναθηναϊκού να πάρουν ανάσα, αναγκάζοντάς τους σε νευρικές -και άστοχες- επιθέσεις. Παράλληλα ο Μπαρτζώκας φρόντισε να εκμεταλλευτεί την απουσία του Τζέιμς Γκιστ και να φορτώσει με φάουλ τη φροντ λάιν των «πρασίνων». Και τα κατάφερε σε μεγάλο βαθμό, αφού από το πρώτο, κιόλας, δεκάλεπτο είχαν από δύο φάουλ Φώτσης, Ματσιούλις και Λάσμε!

Μάλιστα το πρώτο δεκάλεπτο έκλεισε στο +17 για τους γηπεδούχους (29-12) έχοντας 6/9 τρίποντα και 3/5 δίποντα, έναντι 3/12 δίποντα του Παναθηναϊκού! Η είσοδος του Μαυροκεφαλίδη ισορρόπησε κάπως τα πράγματα και οι φιλοξενούμενοι μπόρεσαν να βρουν σκορ κοντά στο καλάθι (σ.σ. σημείωσε επτά σερί πόντους), ενώ βοήθησε αρκετά και η παρουσία του παραγκωνισμένου Γιάνκοβιτς. Όμως από τη στιγμή που η διαφορά είχε αρχίσει -ήδη- να παίρνει μεγάλες διαστάσεις το καλύτερο που μπόρεσε να κάνει ο Παναθηναϊκός ήταν να μειώσει στους 13 πόντους και να παραμείνει σε αυτήν την απόσταση μέχρι το 15'.

Έκτοτε δύο σερί τρίποντα των Σπανούλη και Πέτγουεϊ έφεραν τον Ολυμπιακό στο +21 (46-25!!), δείγμα της εξαιρετικής ψυχολογίας με την οποία σούταραν οι παίκτες του Μπαρτζώκα. Είναι χαρακτηριστικό ότι έκλεισαν το πρώτο ημίχρονο έχοντας 7/14 δίποντα και 8/14 τρίποντα, ενώ παρουσιάστηκαν και πολύ πιο βελτιωμένοι στις βολές σε σχέση με τον πρώτο τελικό (10/13). Αντίθετα ο Παναθηναϊκός τα... έσπασε στο πρώτο μισό του αγώνα με 10/29 σουτ εντός πεδιάς!

Ο Πρίντεζης ήταν εκείνος που οδηγούσε τον Ολυμπιακό στο σκοράρισμα με 12 πόντους και εξαιρετικά ποσοστά (2/2διπ., 2/3τρ., 2/2β.), ενώ ο Σπανούλης ήταν... μεταμορφωμένος (8π., 2/4τρ.) έχοντας και τη βοήθεια των Πετγουεϊ (8π., 2/2τρ.) και Λοτζέσκι (8π., 2/3τρ.) Στον αντίποδα ο Μαυροκεφαλίδης πάλευε μόνος του (7π., 2/9διπ., 3/4β.) την ώρα που έλειπε η συγκέντρωση στο «πράσινο» στρατόπεδο. Με τον... ίδιο τρόπο ξεκίνησε και το δεύτερο ημίχρονο, με τον Ολυμπιακό να εκτοξεύει τη διαφορά και στο +24 (53-29) ύστερα από τρίποντο του Μάντζαρη.

Αν και ο Παναθηναϊκός προσπάθησε να απαντήσει με ένα γρήγορο 7-0 (53-38) ήταν εμφανής η διαφορά όρεξης, διάθεσης και... ψυχολογίας στο συγκεκριμένο ματς. Οι «ερυθρόλευκοι» έπαιζαν με... άλλον αέρα στο ΣΕΦ και αυτό φάνηκε από ένα και μόνο γεγονός. Όποτε ήθελαν «άνοιγαν» το σκορ, την ώρα που ο «αιώνιος» αντίπαλος έφτανε μετά βίας στο αντίπαλο καλάθι. Από τη στιγμή που η διαφορά δεν έπεσε κάτω από τους 20 πόντους μετά το 3ο δεκάλεπτο (67-46) το μόνο που απέμενε στη συνέχεια ήταν το... τελικό σκορ.

Τα δεκάλεπτα: 29-12, 48-29, 67-46, 89-64

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπαρτζώκας): Πέτγουεϊ 10(2), Σερμαντίνι 3, Ντάνστον 12, Σπανούλης 12(2), Περπέρογλου 5(1), Παπαπέτρου, Σλούκας 5(1), Κόλινς 2, Λοτζέσκι 8(2), Πρίντεζης 18(2), Μάντζαρης 11(3).

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Αλβέρτης): Μπράμος 4, Κάρι 3(1), Φώτσης 8, Ούκις 2 (1/7σ.), Λάσμε 4, Μαυροκεφαλίδης 19, Διαμαντίδης 12(2), Γιάνκοβιτς 4, Ματσιούλις 8(1), Ράιτ.