Έσπασαν καρδιές και... καλάθια!

paoosfp gist

Αφού πρώτα συνέβαλε στην... ανοικοδόμηση του ΟΑΚΑ με τα τρίποντα... τούβλα του (1/20!), ο Παναθηναϊκός κατάφερε να ανοίξει το σκορ στους τελικούς νικώντας (59-56) τον κακό Ολυμπιακό στις λεπτομέρειες.

Ο Παναθηναϊκός επέβαλε πλήρως το ρυθμό του στην πρώτη περίοδο απέναντι σε έναν κοιμισμένο Ολυμπιακό, που έμοιαζε να έχει μείνει στο... Φάληρο! Ο Ούκιτς εξουδετέρωσε πλήρως τον Σπανούλη, που δεν μπορούσε ούτε να δημιουργήσει ούτε να εκτελέσει (καθώς και η υπόλοιπη "πράσινη" άμυνα έκλεινε μέσα στη ρακέτα όποτε είχε την μπάλα στα χέρια του) και όπως συνήθως συμβαίνει η ανυπαρξία του αρχηγού κατέστρεψε όλο το παιχνίδι των "ερυθρολεύκων". Στην επίθεση το "τριφύλλι" χτύπησε με συνεχή ποσταρίσματα κατά κύριο λόγο από τον Μασιούλις, που έκανε ό,τι ήθελε με αντίπαλο τον Περπέρογλου, αλλά και με τον Διαμαντίδη, που ήταν σε καλή μέρα τόσο δημιουργικά όσο και εκτελεστικά. Καθώς λοιπόν ο Ολυμπιακός ήταν τραγικά άστοχος από την περιφέρεια και αδυνατούσε να βάλει την μπάλα μέσα στη ρακέτα, η διαφορά άρχισε από νωρίς να παίρνει διαστάσεις υπέρ των γηπεδούχων. Στο 8' ο Παναθηναϊκός προηγήθηκε με 19-4 και στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου το σκορ ήταν 19-6, ο δε Ολυμπιακός έμοιαζε πεσμένος στο καναβάτσο.

Στη δεύτερη περίοδο οι δύο προπονητές έβαλαν στο γήπεδο τις δεύτερες πεντάδες κι αυτό άλλαξε κατά κάποιον τρόπο τους συσχετισμούς. Κυρίως στο παιχνίδι του Παναθηναϊκού, που έπαψε να είναι προσανατολισμένο μέσα στη ρακέτα και έγινε πιο... περιφερειακό, με περισσότερα τρίποντα, τα οποία όμως ήταν όλα άστοχα (οι "πράσινοι" είχαν 0/9 έξω από τη γραμμή των 6.75μ. στο πρώτο μέρος!). Αυτή η αστοχία στα τρίποντα δεν επέτρεψε στον Παναθηναϊκό να εκμεταλλευτεί στο έπακρο την κακή μέρα του Ολυμπιακού και να δημιουργήσει μια... αστρονομική διαφορά, έτσι οι "ερυθρόλευκοι" κατάφεραν να μείνουν όρθιοι.

Αυτό το οφείλουν κυρίως στον Περπέρογλου, ο οποίος, μπορεί να τα... έτρωγε στην άμυνα από τον Μασιούλις, όμως απαντούσε στην επίθεση με τρίποντα, που ήταν αυτά τα οποία κράτησαν ζωντανή την ομάδα του. Ο Ολυμπιακός βέβαια συνέχιζε να παίζει άσχημα και να είναι τραγικά άστοχος, ακόμα και στις βολές (4/11 στο πρώτο μέρος), όμως μετά το 24-8 του 12' κατάφερε σιγά σιγά να μειώσει, να ρίξει τη διαφορά στους 8 (31-23 στο 18') και να τελειώσει το ημίχρονο υπολειπόμενος κατά 9 πόντους (35-26). Ο Αλβέρτης από κάποια στιγμή και μετά επανέφερε στην πεντάδα τους Διαμαντίδη και Μασιούλις, διότι η αστοχία από την περιφέρεια είχε προκαλέσει επιθετικό μπλακ άουτ στον Παναθηναϊκό. Η παρουσία των δύο έδωσε κάποιες επιθετικές λύσεις και επέτρεψε στους "πράσινους" να κρατήσουν το προβάδισμα, με διαφορά όμως μικρότερη από αυτή που θα μπορούσαν να έχουν βάσει της εικόνας του αγώνα.

Στο ξεκίνημα της τρίτης περιόδου ο Σπανούλης φάνηκε λίγο πιο δραστήριος, ο Ολυμπιακός πέρασε την μπάλα στον Πρίντεζη και τον Ντάνστον και καθώς ο Παναθηναϊκός συνέχιζε να αστοχεί στα τρίποντα, η διαφορά μειώθηκε στο καλάθι. Στο 25' το σκορ ήταν 38-36, όμως ο Παναθηναϊκός αντέδρασε. Με τον Γκιστ να ανεβάζει την απόδοσή του και να προσφέρει λύσεις και με τους Μασιούλις και Διαμαντίδη να δίνουν λύσεις σε δύο διαδοχικές χαμένες φαινομενικά επιθέσεις, οι "πράσινοι" ανέβασαν και πάι τη διαφορά στους 9 (45-36) στο 17'. Ο Σπανούλης χάθηκε ξανά στην άμυνα του Ούκιτς, ο Ολυμπιακός αστοχούσε στα τρίποντα που επιχειρούσε και οι λύσεις από τον Περπέρογλου δεν ήταν αρκετές, Ο Παναθηναϊκός προηγήθηκε στο 30' με 51-41.

Παρ' όλα αυτά ο Ολυμπιακός επέστρεψε ξανά. Κλειδί για το come back ήταν η καλή άμυνα του Κόλινς πάνω στον Διαμαντίδη, που αποσυντόνισε πλήρως το παιχνιδι του Παναθηναϊκού, ο οποίος συνέχιζε να εκτοξεύει... τούβλα προς το αντίπαλο καλάθι (τελείωσε τον αγώνα με 1/20 τρίποντα)! Στην άλλη πλευρά του γηπέδου η μπάλα μπήκε μέσα στο καλάθι όπου Ντάνστον και Πρίνετζης φρόντισαν να μειωθεί η διαφορά πριν ο Σπανούλης και ο Λοτζέσκι με δύο τρίποντα φέρουν τον Ολυμπιακό μπροστά στο σκορ για πρώτη φορά στον αγώνα (53-51 στο 36').

Ο ήδη αγχωμένος από την αστοχία του Παναθηναϊκός αγχώθηκε ακόμα περισσότερο, αλλά ο Ολυμπιακός δεν μπόρεσε να το εκμεταλλευτεί. Και τούτο διότι συνέχισε να είναι κακός επιθετικά και άστοχος, ενώ και ο Σπανούλης σε 1-2 περιπτώσεις ενήργησε βιαστικά και σπατάλησε κάποιες κρίσιμες επιθέσεις. Έτσι ο Παναθηναϊκός κατάφερε με χίλια ζόρια να ισοφαρίσει με τον Λάσμε (53-53) και με το σκορ ισόπαλο στο τελευταίο λεπτό ήταν φανερό πως οι λεπτομέρειες θα έκριναν τον αγώνα.

Ενώ απέμεναν 44'' για τη λήξη ο Μασιούλις πόσταρε τον Λοτζέσκι και πέτυχε το 55-53 δίνοντας ένα μεγάλο προβάδισμα στον Παναθηναϊκό, που στην αμέσως επόμενη φάση "κλείδωσε" τη νίκη. Ο Γκιστ έκλεψε την μπάλα μέσα από τα χέρια του Περπέρογλου και ο Ούκιτς κέρδισε φάουλ, έβαλε τις δύο βολές, έκανε το 57-53 και η σεμνή τελετή έλαβε τέλος. Ο Ολυμπιακός κατάφερε στο τελευταίο 4λέπτο, από τη στιγμή δηλαδή που πέρασε μπροστά στο σκορ, να μείνει άποντος, με εξαίρεση φυσικά το χωρίς νόημα τρίποντο του Λοτζέσκι στην εκπνοή του αγώνα, που διαμόρφωσε το τελικό 59-56.

Ο Παναθηναϊκός άνοιξε το σκορ στη σειρά, διατήρησε το πλεονέκτημα έδρας, ο Ολυμπιακός έχασε μια μεγάλη ευκαιρία να κάνει break σε μια πολύ κακή βραδιά γι' αυτόν και η συνέχεια δίνεται πλέον τη Δευτέρα στο ΣΕΦ.

Τα δεκάλεπτα: 19-6, 35-26, 51-41, 59-56.

Παναθηναϊκός: Μπράμος, Κάρι 2, Φώτσης, Ούκιτς 4, Λάσμε 11, Μαυροκεφαλίδης 5, Διαμαντίδης 9, Γκιστ 11(1), Μασιούλις 15, Ράιτ 2.

Ολυμπιακός: Πετγουέι, Ντάνστον 13, Σπανούλης 7(1), Περπέρογλου 15(3), Παπαπέτρου, Σλούκας 2, Κόλινς 7(1), Σίμονς, Λοτζέσκι 6(2), Πρίντεζης 6, Μάντζαρης.