Τρίποντη πρόκριση!

carterr

Τα τρίποντα που δεν μπήκαν στο πρώτο μέρος, μπήκαν στο δεύτερο και χάρισαν στον Πανιώνιο τη νίκη στη Δράμα (81-71) και την πρόκριση στα ημιτελικά των πλέι οφ. Μεγάλο παιχνίδι από Κάρτερ και ΜακΚόλουμ.

Ο ΚΑΟΔ μπήκε αποφασισμένος να πάρει τη νίκη και να φέρει τη σειρά στα ίσια και το έδειξε αυτό από τα πρώτα λεπτά του αγώνα. Παίζοντας με καθαρό μυαλό, είχε σωστές επιλογές στην επίθεση, όπου επέδειξε έναν αξιοσημείωτο πλουραλισμό βρίσκοντας λύσεις τόσο από την περιφέρεια με τος Μπράουν και Τζόουνς όσο και μέσα από τη ρακέτα με τους Βον, Μάρκοβιτς, αλλά και τον Μπάβτσιτς. Απέναντί του ο Πανιώνιος ήταν νωθρός στην άμυνα και πολύ άστοχος στην επίθεση, ειδικά στα τρίποντα, όπου η ομάδα της Νέας Σμύρνης είχε μόλις 2/12 σουτ στο πρώτο ημίχρονο.

Έτσι, μετά τα πρώτα λεπτά η διαφορά άρχισε να παίρνει διαστάσεις για τον ΚΑΟΔ, που προηγήθηκε με 13-5 στο 5' και 25-13 στο τέλος της πρώτης περιόδου, ενώ στο 13 με τρίποντο του Στίγκερς η διαφορά ανέβηκε στους 16 πόντους (31-15). Σε αυτά τα επίπεδα έμεινε ως το τέλος του ημιχρόνου (45-31), καθώς ο Πανιώνιος έδειχνε αδυναμία στο να αντιδράσει και στεκόταν όρθιος μόνο χάρη στις βολές.

Η τρίτη περίοδος άρχισε με το ίδιο σκηνικό, όμως δύο συνεχόμενα τρίποντα απο τους Κάρτερ και Μίλμπουρν κατέβασαν τη διαφορά στο 24' στους 8 πόντους (49-41). Αμέσως μετά ο ΜακΚόλουμ με δύο συνεχόμενα καλάθια έκανε το 49-45 και το παιχνίδι έγινε ντέρμπι. Ο Πανιώνιος βελτίωσε θεαματικά την άμυνά του, κλείνοντας τους διαδρόμους στη ρακέτα και παίζοντας καλά επάνω στο δίδυμο Μπράουν-Τζόουνς, ενώ στην επίθεση ο Κάρτερ είχε πάρει φωτιά. Άρχισε να βάζει τα τρίποντα το ένα μετά το άλλο και μια βοήθεια από τον Ντούβνιακ γύρισε το παιχνίδι... τούμπα. Ο Πανιώνιος προηγήθηκε με 62-57 στο τέλος της τρίτης περιόδου και 64-58 στο 31' και έγινε αίφνης αφεντικό του αγώνα, καθώς ο Κάρτερ έμοιαζε ασταμάτητος.

Στην τελευταία περίοδο ο ΚΑΟΔ προσπάθησε να αντιδράσει με τον Μπράουν και κάποιες καλές άμυνες και κατάφερε να περάσει μπροστά με 66-64 στο 34'. Όμως τα τρίποντα έδωσαν και πάλι τη λύση για τον Πανιώνιο. Ο ΜακΚόλουμ και ο Μπατής πέτυχαν δύο σερί, οι "κυανέρυθροι" πέρασαν και πάλι μπροστά με 70-66 και ένα ακόμα τρίποντο από τον Κάρτερ έκανε το 75-68. Η άμυνα μπόρεσε ξανά να περιορίσει τα ατού του ΚΑΟΔ και καθώς ο ΜακΚόλουμ πήρε τη σκυτάλη από τον Κάρτερ στο σκοράρισμα, ο Πανιώνιος ανέβασε τη διαφορά σε διψήφια τιμή (78-68) και πήρε τελικά τη νίκη (81-71) και την πρόκριση για τα ημιτελικά των πλέι οφ, έχοντας στο δεύτερο ημίχρονο 10/16 τρίποντα!

Τα δεκάλεπτα: 25-13, 45-31, 57-59, 71-81

ΚΑΟΔ: Σλαφτσάκης 6, Τζόουνς 11(1), Στίγκερς 5(1), Μπράουν 18(2), Βον 13, Μάρκοβιτς 7(1), Σπυριδωνίδης, Μπάβτσιτς 5, Ζάρας 4, Μπένας 2, Κολοβής.

Πανιώνιος: ΜακΚόλουμ 20(1), Ντούβνιακ 10(1), Κάρτερ 27(7), Μίλμπουρν 9(1), Αθανασούλας, Μπατής 7(2), Σκορδίλης 2, Λάνγκφορντ 4, Μισέλ 2, Σίμτσακ, Σαλούστρος.