Πρόβα για πλέι οφ

Με το μυαλό πλέον στα πλέι οφ του ελληνικού πρωταθλήματος, ο Ολυμπιακός έκλεισε τις υποχρεώσεις του στην κανονική περίοδο, με μία διαδικαστική νίκη επί του Πανιωνίου (76-66).

Ο Γιώργος Μπαρτζώκας, μετά την καταπόνηση των πλέι οφ της ευρωλίγκας, μοίρασε το χρόνο των παικτών του και ο Πανιώνιος θα είναι πάλι αντίπαλός του – εκτός απροόπτου- στην ημιτελική φάση των πλέι οφ.
Με σβηστές μηχανές, ο Ολυμπιακός έπαιξε όσο χρειαζόταν για να ξεμουδιάσουν οι παίκτες του και να παίξουν περισσότερο οι πιο φρέσκοι, μαζί με τον Περπέρογλου που του έλειπαν αγώνες.
Ο Πανιώνιος προσπάθησε να φανεί ανταγωνιστικός, ιδίως στο πρώτο ημίχρονο (32-028) και με τον Μακόλουμ να είναι ο πιο επικίνδυνος παίκτης για τους «ερυθρόλευκους».
Τα δεκάλεπτα: 27-18, 32-28, 53-45, 76-66.
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Γ. Μπαρτζώκας): Πέτγουεϊ 4, Ντάντσον 12, Σπανούλης 9,  Σλούκας 11 (2), Κόλλινς 9 (1), Σίμονς 4, Λοτζέσκι 12 (2), Πρίντεζης  7, Μάντζαρης, Καββαδάς 6, Κατσίβελης.
ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ (Γ. Σφαιρόπουλος): Μακόλουμ 18 (2)Ντούβνιακ 6 (1), Κάρτερ 4, Μίλμπουρν 7 (1), Μπατής 6 (2), Αθανασούλας, Σκορδίλης, Λάνγκφορντ 13, Μισέλ 3, Σίμιτσακ 2, Κυρίτσης 2, Σαλούστρος  5 (1).