«Κατοστάρα» ύστερα από... 16 μήνες!

Το μόνο που ενδιέφερε τους παίκτες του Παναθηναϊκού στο ματς με τον Κολοσσό ήταν να κάνουν μια καλή προπόνηση ενόψει του «τελικού» με τη Μάλαγα την ερχόμενη Πέμπτη στο ΟΑΚΑ. Όπερ και εγένετο!

Αν και δυσκολεύτηκαν για ένα ημίχρονο, με τους Ροδίτες να εμφανίζονται υπέρ του δέοντος ανταγωνιστικοί, στο δεύτερο μισό του αγώνα πάτησαν απότομα το πόδι στο γκάζι και έφτασαν στην πρώτη «κατοστάρα» της σεζόν κερδίζοντας με 102-69. Μάλιστα ήταν και η πρώτη φορά που έφτασαν και ξεπέρασαν τους 100 πόντους ύστερα από 16 μήνες και το ματς με τον Ηλυσιακό (101-49) στις 12/11/2012!

Όπως ήταν αναμενόμενο, ο Φραγκίσκος Αλβέρτης έκανε rotation στο ρόστερ, χρησιμοποίησε για αρκετή ώρα και τους 12 παίκτες, ενώ είδε με μεγάλη ικανοποίηση τον Ραμέλ Κάρι να... ξαναβρίσκει ρυθμό και να δηλώνει έτοιμος για το πιο κρίσιμο ματς της σεζόν.

Ο Αμερικανός γκαρντ είχε 14 πόντους και 6/8 σουτ εντός πεδιάς, την ώρα που ο Στεφάν Λάσμε πραγματοποίησε μια πληθωρική εμφάνιση με 18 πόντους (9/13διπ.), 7 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 1 κλέψιμο και 1 κόψιμο. Μάλιστα αναδείχθηκε και πολυτιμότερος παίκτης της 23ης αγωνιστικής συγκεντρώνοντας 25 βαθμούς στο ranking.

Το ματς είχε δύο όψεις. Ένας πρώτο ημίχρονο όπου ο Κολοσσός κρατήθηκε στο ματς χάρη στους Κακαρούδη και Πάντιτς (49-45 το ημίχρονο) αλλά στην επανάληψη ο Παναθηναϊκός μπήκε αποφασισμένος για την... εύκολη επικράτηση. Με ένα επιμέρους 53-24 (!) δεν άφησε περιθώρια αντίδρασης στους φιλοξενούμενους, ενώ έκαναν και μια καλή προπόνηση ενόψει του αγώνα που θα κρίνει και το εισιτήριο για την είσοδο στα προημιτελικά της Ευρωλίγκας.

Οι γηπεδούχοι είχαν 12/16 διπ., 0/3 τριπ., 5-3 ριμπ., 2 λάθη, 5 ασίστ και 2 κλεψίματα, ενώ οι Ροδίτες είχαν 7/11 δίποντα και 2/4 τριπ., 4-1 ριμπ., 4 λάθη, 6 ασίστ και 2 τάπες.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Αλβέρτης): Μπράμος 7 (1), Κάρι 14 (2), Φώτσης 2, Ούκιτς 8, Λάσμε 18, Μαυροκεφαλίδης8, Διαμαντίδης 11 (2), Γκιστ 10 (1), Παππάς 4, Γιάνκοβιτς 8 (2), Ματσιούλις 4, Ράιτ 8.

ΚΟΛΟΣΣΟΣ ΡΟΔΟΥ (Κουταλιανός): Παπαντωνίου 8 (2τρ., 10ασ.), Τσαρ 6 (1), Ματσαμάς, Γεωργαλλής 5, Χόπκινς, Σμιθ 10 (6ρ.), Στεφανίδης 2, Τσάμης 2, Κακαρούδης 18 (1), Πάντιτς 18, Δανάς.