Επιβλητικός Πανιώνιος στο Αλεξάνδρειο

Ένας εντυπωσιακός Πανιώνιος διέσυρε τον Άρη στο Αλεξάνδρειο, επικρατώντας με το εμφατικό 82-60, που αποτελεί απόδειξη της κυριαρχίας του και διατήρησε το αήττητο στο ελληνικό πρωτάθλημα.

Οι "κυανέρυθροι" πραγματοποίησαν εκπληκτική εμφάνιση στο πρώτο ημίχρονο όπου προηγήθηκαν και με διαφορά 31 πόντων με τους γηπεδούχους να μην μπαίνουν ουσιαστικά ποτέ στο παιχνίδι. Η τραγική εμφάνιση των κίτρινων προκάλεσε τις αποδοκιμασίες μερίδας οπαδών τους τόσο στο ημίχρονο όσο και στο τέλος του αγώνα.

Χωρίς αρχή και τέλος ο Άρης, έδωσε το δικαίωμα στους φιλοξενούμενους να κάνουν ότι θέλουν στο παρκέ και να προηγηθούν με 24-12 στο δεκάλεπτο. Ο Παππάς προσέθεσε μια ακόμη εξαιρετική εμφάνιση, χωρίς να υστερήσει κανείς από τους παίκτες που χρησιμοποίησε ο Θανάσης Σκουρτόπουλος.

Ο Πανιώνιος ολοκλήρωσε ένα σερί 19-0 στη δεύτερη περίοδο, φτάνοντας τη διαφορά στους 29 πόντους (12-41) με τους "κίτρινους" να μην μπορούν να προβάλλουν καμία αντίσταση και να παραμένουν θεατές του αγώνα.  Οι γηπεδούχοι προσπάθησαν να αντιδράσουν στις αρχές του δευτέρου ημιχρόνου και να μαζέψουν τη διαφορά. Βελτίωσαν την άμυνα τους και με τον Πάσαλιτς να σκοράρει, μείωσαν μέχρι τους 18 πόντους (40-58) αλλά τα λάθη τους και κάποιες κακές επιλογές επέτρεψαν στην ομάδα της Νέας Σμύρνης να κλείσει το δεκάλεπτο στο +22 (42-64). Τίποτα πλέον τδεν μπορούσε να αλλάξει στην τέταρτη περίοδο με τον Πανιώνιο να πανηγυρίζει μια μεγάλη νίκη και τους φίλους του Άρη να αποδοκιμάζουν την ομάδα τους.

Τα δεκάλεπτα: 12-24, 21-49, 42-64, 60-82

ΑΡΗΣ (Αγγέλου): Πάσαλιτς 12 (2), Χαντ, Πελεκάνος 11 (1), Τσιάρας 3, Ασημακόπουλος 5 (1), Καραποστόλου, Χαρίσης 2, Μποχωρίδης 6, Σαρικόπουλος 4, Μούρτος, Βεργίνης 8, Τσακαλέρης 9 (1)

ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ (Σκουρτόπουλος): Μπόγρης 14, Πέιν 4, Μοτσενίγος, Αθηναίου, Γκιμπς, Μίλμπουρν 10 (2), Αθανασούλας 4, Μπατής 11 (2), Γιάνκοβιτς 8 (2), Παππάς 18 (1), Ντραγκίσεβιτς 4, Μπούκερ 9