Πολύ σκληρός για να πεθάνει

brown

Ο ΚΑΟΔ πήρε στην παράταση (90-85) ένα παιχνίδι που θα είχε κερδίσει στην κανονική διάρκειά του (74-74), αν ο ΠΑΟΚ δεν έδειχνε σπουδαίο χαρακτήρα στο τελευταία 4λεπτο. Τελικά οι Μπράουν και Τζόουνς "καθάρισαν" για την εκπληκτική ομάδα της Δράμας.

Ο ΚΑΟΔ φάνηκε να έχει περισσότερες επιθετικές λύσεις στο ξεκίνημα, καθώς Μπάβτσιτς, Μπράουν, αλλά και Σλαφτσάκης είχαν καλές επιλογές και βοηθούσαν, γι’ αυτό πήρε από νωρίς το προβάδισμα. Στο 5’ το σκορ ήταν 15-6, στο 7’ η διαφορά άγγιξε για πρώτη φορά τους 10 πόντους (20-10) και στο 9’ το σκορ ήταν 22-12, όμως από εκείνο το σημείο και μετά ο ΠΑΟΚ άρχισε να μπαίνει στο κόλπο.

Παρόλο που ήταν τραγικά άστοχος στα τρίποντα στο πρώτο μέρος (1/10), ο «δικέφαλος» στηρίχτηκε ξανά στην καλή άμυνα για να επιστρέψει στο παιχνίδι, ενώ με τον Μπόγρη επιχείρησε να χτυπήσει μέσα στο καλάθι. Στο 12’ με σερί 10-0 ισοφάρισε 22-22, αλλά στη συνέχεια βρήκε κακό μπελά από έναν πρώην παίκτη του. Τον Στίγκερς, ο οποίος αποδείχθηκε μια πολύ αξιόπιστη επιθετική επιλογή για τον ΚΑΟΔ με το μακρινό σουτ του. Χάρη σε αυτό οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με 34-28 στο 16’ και κατάφεραν να αντιπαρέλθουν μία ακόμα προσπάθεια του ΠΑΟΚ να κλείσει την ψαλίδα, παίρνοντας εν τέλει προβάδισμα 7 πόντων με τη λήξη του ημιχρόνου (42-35).

Ο ΚΑΟΔ διατήρησε τον έλεγχο του αγώνα και στην τρίτη περίοδο  χτυπώντας κυρίως με τους ψηλούς του. Μπάβτσιτς, Βον και Σλαφτσάκης προκάλεσαν πολλά προβλήματα στον ΠΑΟΚ, που εξακολουθούσε να πετάει… τούβλα από την περιφέρεια,  έτσι το σκορ στο 24’ ήταν 50-39. Με κάποιες καλές άμυνες και τους Πέιν και Τσαϊρέλη να δίνουν επιθετικές ανάσες ο «δικέφαλος» μείωσε 53-47 στο 26’, αλλά ο ΚΑΟΔ είχε απαντήσεις και διατήρησε το προβάδισμα κυρίως χάρη στα τρίποντα του Μπράουν. Με αυτά προηγήθηκε με 58-49 στο 28’ και 61-53 στο 29’, παρ’ όλα αυτά ο ΠΑΟΚ κατάφερνε να μένει σχετικά κοντά (61-58 στο τέλος της τρίτης περιόδου), καθώς ο Μαργαρίτης έδωσε πολύτιμες λύσεις μέσα στο καλάθι.

Ο ΠΑΟΚ με καλή άμυνα κατάφερνε να διατηρεί την επαφή του με το σκορ, όμως στην επίθεση ήταν τραγικά άστοχος κι έτσι δυσκολευόταν να επιχειρήσει την ολική ανατροπή. Καλό για τον ΚΑΟΔ αυτό, που διατηρούσε το προβάδισμα και με τον Στίγκερς ξανά βρήκε λύση στο επιθετικό αδιέξοδο. Ένα τρίποντό του, το οποίο ακολούθησε ένα καλάθι του Ζάρα, επέτρεψαν στους γηπεδούχους να αποσπαστούν με διαφορά 9 πόντων (71-62) σε ένα κρίσιμο σημείο του αγώνα, 4 λεπτά πριν από το τέλος του.

Και κάπου εκεί ο ΠΑΟΚ εξαπέλυσε την αντεπίθεσή του. Με τον Δέδα να δίνει στο σύνθημα με ένα τρίποντο (μόλις το δεύτερο εύστοχο σε 15 προσπάθειες!), με σκυλίσια άμυνα, που εξώθησε τους γηπεδούχους σε συνεχόμενα λάθη και κακές επιλογές και με τον Τσόχλα να αναδεικνύεται σε πρωταγωνιστή παίζοντας αντί του Κούπερ, ο «δικέφαλος» έτρεξε ένα εντυπωσιακό σερί 12-0, προηγήθηκε με 74-71 ενάμισι λεπτό πριν από τη λήξη και αίφνης πήρε το πάνω χέρι!

Παρ’ όλα αυτά ο ΚΑΟΔ δεν τα παράτησε. Ξεπέρασε τον αιφνιδιασμό του, βρήκε λύσεις στην άμυνα με καλές προσπάθειες από Τζόουνς και Μάρκοβιτς και λίγο πριν από τη λήξη κατάφερε να ιοσοφαρίσει με δύο βολές του Μπάβτσιτς και να στείλει το παιχνίδι στην παράταση!

Εκεί ο ΠΑΟΚ ξεκίνησε πιο δυνατά παίρνοντας προβάδισμα 78-74, αλλά ο ΚΑΟΔ απάντησε γρήγορα όχι μόνο ισοφάρισε, αλλά με σερί 9-0 και πρωταγωνιστές τους Μπράουν και Τζόουνς πέρασε μπροστά με 83-78 δύο λεπτά πριν από τη λήξη. Χαραλαμπίδης και Πέιν προσπάθησαν να κρατήσουν όρθιο τον "δικέφαλο", όμως ο Τζόουνς είχε πάρει φόρα και δεν σταματιόταν. Χάρη στα καλάθια του ο ΚΑΟΔ διατηρούσε το προβάδισμα (88-85), όμως στο τέλος χρειάστηκε να βάλει το χέρι του ο Μπράουν για να πάρει τη μεγάλη νίκη η ομάδα της Δράμας!

Αφού νωρίτερα ο Μπάβτσιτς είχε χάσει δύο βολές και ο Μάρκοβιτς είχε κόψει κρίσιμο σουτ του Τσόχλα, ο Μπράουν πήρε το επιθετικό ριμπάουντ μετά από άστοχο τρίποντο του Τζόουνς και με καλάθι έκανε το 90-85. Στην τελευταία επίθεση του ΠΑΟΚ ο Κούπερ αστόχησε σε τρίποντο κι έτσι ο ΚΑΟΔ πήρε την πολύ μεγάλη νίκη, που τον ανεβάζει στην 5η θέση της βαθμολογίας έστω και με έναν αγώνα περισσότερο από την Κηφισιά.

Τα δεκάλεπτα: 22-18, 42-35, 61-58, 74-74 (κ.α.), 90-85

KAOΔ: Σλαφτσάκης 6(1), Τζόουνς 14(1), Στίγκερς 13(3), Μπράουν 24(3), Βον 10, Μάρκοβιτς 4, Μπάβτσιτς 14(2), Ζάρας 3, Μπένας 2.

ΠΑΟΚ: Πέιν 12, Κούπερ 8, Χαραλαμπίδης 10(1), Τσόχλας 6, Τσαϊρέλης 7, Δέδας 12(2), Μαργαρίτης 15, Καλλές 2, Μπόγρης 10, Κασελάκης 3.