Ο Μπράουν πήρε τ' όπλο του

brown

Όταν ο Τζεϊκόβαν Μπράουν πήρε μπροστά ο Ίκαρος έχασε τον μπούσουλα και ο ΚΑΟΔ βρήκε τον τρόπο να νικήσει εύκολα εν τέλει με (96-79) και να εδραιώσει τη θέση του μέσα στην πρώτη οκτάδα ρίχνοντας στον αντίπαλό του μία ακόμα σπρωξιά προς τον γκρεμό.

Ο ΚΑΟΔ ξεκίνησε δυνατά το παιχνίδι και με τον Μπάβτσιτς να δείχνει ορεξάτος προηγήθηκε με 9-6 στο 3' και 13-6 λίγο αργότερα. Σε ένα χρονικό σημείο όπου ο Θανάσης Γιαπλές άρχισε τις αλλαγές όντας προβληματισμένος από την εικόνα της ομάδας του.

Οι αλλαγές αυτές άρχισαν να αποδίδουν, καθώς ο Ίκαρος βελτιώθηκε σε άμυνα και επίθεση και επέστρεψε στο παιχνίδι. Ισοφάρισε 15-15 με το τρίποντο του Στρναντ στο 7' και με λέι απ του Σλοβένου έτρεξε ένα συνολικό σερί 12-0 παίρνοντας προβάδισμα με 20-15. Ο ΚΑΟΔ μετά από σχεδόν έξι λεπτά χωρίς πόντο μείωσε με τρίποντο του Σλαφτσάκη για να κλείσει το πρώτο δεκάλεπτο με τον Ίκαρο μπροστά (22-18) με καλάθι του Ρίτσαρντς μετά από επιθετικό του ριμπάουντ.

Με κάρφωμα του Άσκα ο Ίκαρος ανέβασε τη διαφορά στους 6 (24-18), αλλά ο Ζάρας με 2/2 τρίποντα έκανε το 26-24 στο 13' και ο ΚΑΟΔ με σερί 11-2 έκανε το 29-26. Τα λάθη της ομάδας της Χαλκίδας ανάγκασαν τον Γιαπλέ να πάρει τάιμ άουτ, που έφερε αποτελέσματα, αφού ο Άσκα πήρε την κατάσταση στα χέρια του και ήταν αυτός που σε συνδυασμό με την καλή άμυνα, βοήθησαν τον Ίκαρο να πάει στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα προηγούμενος με 39-38 και ελπίζοντας ότι θα κατάφερνε να σταθεί όρθιος μέχρι το τέλος και να πανηγυρίσει μια πολύτιμη νίκη.

Οι ελπίδες αυτές, ωστόσο, αποδείχθηκαν φρούδες. Ο ΚΑΟΔ μπήκε στο δεύτερο ημίχρονο αποφασισμένος να κόψει τα αστεία και να "καθαρίσει" το παιχνίδι. Με κάρφωμα του Βον και τρίποντο του Μπάβτσιτς έκανε το 43-39 στο 21' και μετά το τρίποντο του Γκαγκαλούδη, που έδωσε πρόσκαιρα το προβάδισμα στον Ίκαρο (43-44), ανέλαβε δράση ο Μπράουν. Ο Αμερικανός πέτυχε και τους 17 πόντους του στο τρίτο δεκάλεπτο οδηγώντας το επιθετικό ρεσιτάλ του ΚΑΟΔ, ο οποίος στο 29' προηγήθηκε με 69-56 ρίχνοντας στο καναβάτσο τον Ίκαρο.

Από τη στιγμή που οι γηπεδούχοι είχαν πάρει ένα τόσο σημαντικό προβάδισμα σε αυτό το σημείο του αγώνα, η τελευταία περίοδος εξελίχθηκε σε τυπική διαδικασία. Ο ΚΑΟΔ είχε πάρει για τα καλά το πάνω χέρι, προηγήθηκε ακόμα και με διαφορά 20 πόντων (88-68), ο δε Ίκαρος πέταξε λευκή πετσέτα, αφού αποδείχθηκε ότι δεν είχε τις δυνάμεις, σωματικές και πνευματικές, για να ανατρέψει την κατάσταση. Το τελικό 96-79 υπέρ του ΚΑΟΔ ήρθε εν τέλει φυσιολογικά.

Τα δεκάλεπτα: 18-22, 38-39, 71-57, 96-79.

ΚΑΟΔ: Σλαφτσάκης 5, Τζόουνς 20(4), Στίγκερς 7(1), Μπράουν 17(3), Βον 10, Μάρκοβιτς 7(1), Σπυριδωνίδης 2, Μπάβτσιτς 12(2), Ζάρας 14(2), Μπένας 2, Κολοβής.

Ικαρος: Στρναντ 10(2), Ρόμπερσον 7(1), Γούντολ 5(1), Άσκα 14, Μανωλόπουλος, Σάτον 10, Γκαγκαλούδης 20(3), Ρίτσαρντς 13(1).