Μία ανάσα από την τετράδα η Κηφισιά

Συνεχίζει να εντυπωσιάζει η Κηφισιά με την πορεία της στο πρωτάθλημα και ήδη μία νίκη τη χωρίζει από την τέταρτη θέση. Εναντίον του Άρη (81-74), το πρώτο δεκάλεπτο ήταν εκείνο που έπαιξε καθοριστικό ρόλο στην εξέλιξη του αγώνα.

Οι γηπεδούχοι με το προβάδισμα που πήραν στο διάστημα αυτό (32-16), κατάφεραν να ελέγχουν το ρυθμό και ν’ αντέξουν στην αντεπίθεση του Άρη.
Η περιφέρεια της Κηφισιάς και η απόδοση του Τσαλδάρη απέναντι στην παλιά του ομάδα, ήταν καταλυτική στο πρώτο ημίχρονο. Με 6/14 τρίποντα, έναντι 1/8, η πλάστιγγα έγειρε προς τη μεριά των γηπεδούχων.
Η διαφορά έφτασε και στους 17 πόντους (58-39), ο Άρης ισορρόπησε το ματς και κατάφερε μα μειώσει τη διαφορ4 στους τέσσερις πόντους (66-62). Η Κηφισιά όμως αντέδρασε ψύχραιμα και πήρε δίκαια τη νίκη.
Τα δεκάλεπτα: 32-16, 46-35, 60-48, 81-74

ΚΗΦΙΣΙΑ (Η. Παπαθεοδώρου): Βασίλιεβιτς 10 (2), Λιακόπουλος 10 (2), Κρόκερ 13 (1), Σιούτης, Γκάρετ 5, Γουντς 4, Τσαλδάρης 18 (4), Αντεγκμπόγιε 2, Κακιούζης 8, Μπάρλος 7 (1)

ΑΡΗΣ (Μ. Μίνιτς): Μποχωρίδης 2, Χαντ, Πελεκάνος 10, Γκίκας 2, Τσακαλέρης 7, Ασημακόπουλος 9, Χαρίσης 6, Βεζένκοφ 12, Μούρτος 11(3), Αθηναϊου 12(1).