Τρίποντη... εκτέλεση!

bolnds

Με όπλο τα τρίποντα κι εμφανίζοντας μεγαλύτερη ποιότητα στο παρκέ ο Απόλλων πήρε μεγάλη νίκη στα Ιλίσια (76-67) και ξέφυγε από τη ζώνη του υποβιβασμού, μέσα στην οποία μένει πια για τα καλά ο Ηλυσιακός.

Στο ξεκίνημα το παιχνίδι ήταν αμφίρροπο με τις δύο ομάδες να συμβαδίζουν στο σκορ, ωστόσο ο Απόλλων έτρεξε ένα σερί 8-0 και έγραψε το 17-10 στο πεντάλεπτο. Παρ' ότι οι γηπεδούχοι μείωσαν παροδικά (16-17), ο Αργυρόπουλος έδωσε ώθηση ώστε οι φιλοξενούμενοι να περάσουν με 26-19 στο 8' . Το 19-29 στο τέλος του α' δεκαλέπτου γράφτηκε από τον Μπολντς και έδωστ ην πρωτοπορία σε έναν εξαιρετικό επιθετικά Απόλλωνα, που είχε μεγάλη ευστοχία στις προσπάθειες που επιχειρούσε. .

Η μέγιστη τιμή της διαφοράς άγγιξε τους 13 πόντους (21-34) στο 12', όμως από εκείνο το σημείο και μετά ο Ηλυσιακός αντέδρασε. Με τον Άντερσον να το παίρνει πάνω του, μείωσε 33-37 και 37-41 στο τέλος του ημιχρόνου.

Στην τρίτη περίοδο ο Απόλλων με όπλο τα καλά ποσοστά του από την περιφέρεια, όπου διέπρεψε ο νεοαποκτηθείς Μιλουτίνοβιτς, προηγήθηκε και πάλι με 12 πόντους, ενώ σταδιακά ανέβασε τη διαφορά και σοτυς 16 (41-57). Όμως ο Ηλυσιακός δεν είχε πει την τελευταία λέξη του. Με άμυνα ζώνης και τον Άντερσον να ηγείται στην επίθεση μείωσαν ξανά (54-57) στο τέλος του γ' δεκαλέπτου, ενώ στο 34' το σκορ ήταν ισόπαλο 60-60 χάρη σε ένα καλάθι του Χατζή.

Τα τρίποντα των παικτών του Απόλλωνα ήταν όμως σκέτες μαχαιριές για τους γηπεδούχους. Ένα έβαλε ο Ουίλσον, ένα ο Ρος κι άλλο ένα ο Μπολντς και με αυτά η ομάδα της Πάτρας προηγήθηκε με 71-62 στο 38' και ουσιαστικά "κλείδωσε" την πολύ μεγάλη νίκη, που της έδωσε βαθιά βαθμολογική ανάσα και βύθισε τον Ηλυσιακό στα Τάρταρα.

Τα δεκάλεπτα: 19-29, 37-41, 54-57, 67-76

Ηλυσιακός: Καυκής 2, Αντωνάκης 8, Σμιθ, Χατζής 8, Δορκοφίκης 2, Στέφενς 8(1), Ιωάννου 2, Μποντζ 13, Άντερσον 24(4).

Απόλλων Π.: Ρος 15(2), Αργυρόπουλος 2, Καπερώνης, Ντάνιελ 13, Γουίλσον 17(4), Λιανός 5(1), Πελεκούδας 2, Μιλουτίνοβιτς 7(1), Μπολντς 15(3).