Σαρωτικός ο ΠΑΟΚ στη Χαλκίδα

Με εντυπωσιακό τρόπο ξεκίνησε τον δεύτερο γύρο ο ΠΑΟΚ, ο οποίος επικράτησε στη Χαλκίδα του Ικάρου με 86-78  (54-26) και πατάει πιο γερά στην τέταρτη θέση.

Ουσιαστικά ο αγώνας κρίθηκα από το πρώτο ημίχρονο και συγκεκριμένα στο δεύτερο δεκάλεπτο. Η ομάδα του Σούλη Μαρκόπουλου στο διάστημα αυτό μετέτρεψε σε παράσταση για ένα ρόλο το παιχνίδι και με επιμέρους σκορ 29-9, έκλεισε το ημίχρονο με 54-28.
Η καλή άμυνα του ΠΑΟΚ και το επιθετικό κρεσέντο του (15/22 διπ., 6/8 τρίπ.), δεν άφησαν περιθώρια αντίδρασης στον Ίκαρο.
Η κατάσταση δεν άλλαξε στην επανάληψη και ο ΠΑΟΚ συνέχισε στο ίδιο τέμπο και διατηρούσε σταθερά τη διαφορά πάνω από τους 20 πόντους, που έφτασε και τους 30 (75-45) και στο τελευταίο πεντάλεπτο χαλάρωσε, με αποτέλεσμα ο Ίκαρος να μειώσει αισθητά τη διαφορά. Χαρακτηριστικό είναι ότι το τέταρτο δεκάλεπτο έληξε με 31-17 υπέρ των γηπεδούχων.
Ο Τσαϊρέλης (φωτό) ήταν ο καλύτερος παίκτης του «Δικεφάλου» και ο Σ. Μαρκόπουλος έμεινε ικανοποιημένος από τη διάθεση που έδειξαν όλοι όσοι έπαιξαν.
ΙΚΑΡΟΣ: Στρναντ 3 (1), Γκόβενς 9 (2), Άσκα 20, Μανωλόπουλος10 (2), Σάτον 9, Γκαγκαλούδης 16 (3), Βουγιούκας, Μάσιτς 6 (1), Ρίτσαρτς 5 (1).

ΠΑΟΚ: Πέιν 9 (1), Κούπερ 8 (2), Χαραλαμπίδης 10, Βουσίσεβις, Τσαϊρέλης 21, Δέδας 13 (3), Μαργαρίτης 2, Καλές, Μπόγρης 9, Κασελάκης 13(3), Λιάπης 1.