Δράμα με... happy end!

drama

Η αστοχία του Ρεθύμνου στα τρίποντα και η ψυχραιμία του Ζάρα στις βολές επέτρεψαν στον ΚΑΟΔ να πάρει τη νίκη στο θρίλερ της Δράμας (83-82) και να διακόψει το σερί τριών ηττών που έτρεχε.

Ισορροπημένος ήταν ο αγώνας στο ξεκίνημά του, καθώς ο ΚΑΟΔ προσπάθησε να χτυπήσει περισσότερο μέσα στο καλάθι με τους Μπάβτσιτς και Μάρκοβιτς, ενώ από την άλλη μεριά το Ρέθυμνο επιχείρησε να επιβάλει το γνωστό γρήγορο παιχνίδι του με τις πολλές επιθέσεις. Οι γηπεδούχοι πήραν λύσεις μέσα στη ρακέτα, όμως οι περιφερειακοί τους ξεκίνησαν μουδιασμένοι, από την άλλη οι φιλοξενούμενοι ήταν άστοχοι στα τρίποντα που επιχειρούσαν κι αυτό είχε ως αποτέλεσμα οι δύο ομάδες να συμβαδίζουν στο σκορ σε όλη τη διάρκεια της πρώτης περιόδου.

Στη δεύτερη περίοδο το Ρέθυμνο πήρε ένα μικρό προβάδισμα, καθώς αμύνθηκε καλύτερα μέσα στη ρακέτα, ενώ ο παροπλισμένος εσχάτως Αλεξάντερ τον βοήθησε σημαντικά να κάνει το 28-22 στο 14’. Γρήγορα πάντως ο ΚΑΟΔ αντέδρασε και με αιχμές τον πρώην «Ρεθυμνιώτη» Μπράουν και τον Τζόουνς έτρεξε ένα σερί 10-2 και πέρασε ξανά μπροστά με 32-30 στο 17’. Το Ρέθυμνο σούταρε καλύτερα από τη γραμμή του τριπόντου, απ’ όπου ο Άρμπετ έδωσε λύσεις, και τούτο το βοήθησε να προηγηθεί ξανά με 40-36 στο 19’, όμως από την άλλη οι Αμερικανοί του ΚΑΟΔ είχαν ανεβάσει την απόδοσή τους κι έτσι το ντέρμπι συνεχιζόταν με αμείωτη ένταση. Το Ρέθυμνο πάντως ήταν αυτό που προηγήθηκε με βραχεία κεφαλή στο ημίχρονο (43-42) χάρη σε καλάθι του Γκάμπριελ.

Και στο ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου οι φιλοξενούμενοι έδειξαν διάθεση να αποσπαστούν, αφού ο Ράιτ και ο Χαρτ βρήκαν το χέρι τους και άρχισαν να δίνουν λύσεις έξω από τη γραμμή των 6.75μ. Παρότι ο ΚΑΟΔ προσπάθησε να απαντήσει με παιχνίδι μέσα στο καλάθι, το Ρέθυμνο ξέφυγε με 50-42 στο 22’ και 56-49 στο 25’ αποκτώντας τον έλεγχο του αγώνα.

Όχι για πολύ όμως. Όταν τα τρίποντα σταμάτησαν να μπαίνουν, ο ΚΑΟΔ αντεπιτέθηκε ξανά με αιχμή του δόρατος τους Μπράουν και Τζόουνς. Χάρη σε αυτούς κάλυψε και πάλι το χάντικαπ και με καλάθι του Μάρκοβιτς πέρασε μπροστά με 60-58 στο 29’.

Ο Μάρκοβιτς βοήθησε πολύ στην τελευταία περίοδο ώστε ο ΚΑΟΔ να αποσπαστεί στο σκορ ταυτόχρονα με τις κακές επιλογές και την αστοχία των φιλοξενουμένων. Στο 34’ οι γηπεδούχοι πήραν ένα σημαντικό προβάδισμα 8 πόντων (71-63), αλλά με τρίποντα των Λάτοβιτς και Καλαμπόκη το Ρέθυμνο ισοφάρισε 71-71 στο 35’ και… φτου κι από την αρχή.

Ο Τζόουνς προσπάθησε να πάρει την κατάσταση στα χέρια του για τον ΚΑΟΔ, αλλά το Ρέθυμνο είχε απαντήσεις με τους Αγγελόπουλο και Χαρτ. Τελικά τα τρίποντα ήταν αυτά που πρόδωσαν τους φιλοξενούμενος και επέτρεψαν στον ΚΑΟΔ να πάρει τη σπουδαία νίκη. Αφού ο Ζάρας έκανε το 82-79 για τους γηπεδούχους 45’’ πριν από το τέλος, οι Χαρτ και Καλαμπόκης αστόχησαν σε δύο διαδοχικά σουτ έξω από τη γραμμή των 6.75μ. στην επόμενη επίθεση των φιλοξενουμένων. Το Ρέθυμνο δεν μπόρεσε να ισοφαρίσει, έτσι ο Ζάρας με μία βολή έδωσε στους γηπεδούχους απόσταση ασφαλείας (83-79) με αποτέλεσμα το τελευταίο τρίποντο που πέτυχε ο Ράιτ να είναι ουσιαστικά χωρίς αντίκρισμα.

Ο ΚΑΟΔ με αυτή τη νίκη έσπασε ένα αρνητικό σερί τριών ηττών που έτρεχε και πλέον η ηρεμία επανέρχεται στη Δράμα.

Τα δεκάλεπτα: 18-17, 42-43, 61-60, 83-82