Το πανόραμα της 5ης αγωνιστικής

Ο Ολυμπιακός έμεινε μόνος αήττητος μετά την 5η αγωνιστική την Α1, υποχρεώνοντας τον ΠΑΟΚ στην πρώτη του ήττα. Η κορυφή έχει πλέον τριπλή ισοβαθμία, χωρίς τον Ολυμπιακό ελέω του -2 που άρχισε τη χρονιά. Πρώτη νίκη για τα Τρίκαλα που σκόρπισαν τον Ικαρο, χωρίς επιτυχία μετά από πέντε ματς ο Κολοσσός, συνεχίζουν εντυπωσιακά ΚΑΟΔ και Ελευσίνα.

Στο ΣΕΦ ο Ολυμπιακός έπαιξε με τη φωτιά σε όλη τη διάρκεια του αγώνα, αλλά τελικά ο Πρίντεζης και η (χωρίς Σπανούλη) άμυνα τον γλίτωσαν. Νίκησε με 78-70 τον ΠΑΟΚ, ο οποίος έχασε για πρώτη φορά φέτος στην Α1, αλλά απέδειξε πόσο αξιόμαχος είναι, ενώ ο νεαρός Αμερικανός Ντι Τζέι Κούπερ αναδεικνύεται σε ένα από τα μεγαλύτερα... κελεπούρια του φετινού πρωταθλήματος.

Ο Παναθηναϊκός έκανε το καθήκον του στην Κηφισιά με το 88-65 επί των νεοφώτιστων, αλλά το πιο σημαντικό ήταν η "καυτή" εμφάνιση του Κάρι, ο οποίος πέτυχε 6 τρίποντα και έδειξε να επιστρέφει δριμύτερος.

Στο Αλεξάνδρειο, ο Αρης έκανε ένα εντυπωσιακό πρώτο ημίχρονο "κλειδώνοντας" τον Πανιώνιο όμως το δεύτερο εικοσάλεπτο ήταν διαφορετικό. Ο Ντούβνιακ άρχισε να "πυροβολεί" και με δικό του καλάθι δύο δευτερόλεπτα πριν τη λήξη, οι "κυανέρυθροι" πανηγύρισαν μια μεγάλη νίκη με 65-63.

Ανατροπή στο δεύτερο ημίχρονο έγινε και στην Πάτρα. Το Ρέθυμνο ήταν πολύ καλό στο πρώτο μέρος, όμως ο Απόλλωνας που κάνει εξαιρετική πορεία αντεπιτέθηκε έχοντας και πάλι ασταμάτητο τον Μπολντς και νίκησε με 82-73.

Πρώτη νίκη και πανηγυρική για τα Τρίκαλα που διέσυραν τον προβληματικό Ικαρο με 100-65 με τους δύο Αμερικανούς, Γιούιν και Εβανς να κάνουν όργια.

Η Ελευσίνα έχει πάρει φόρα και το επιβεβαίωσε και στην εντός έδρας αναμέτρηση με τον Κολοσσό. Τον νίκησε με 97-69 και τον άφησε να είναι η μοναδική ομάδα χωρίς νίκη στις πέντε πρώτες αγωνιστικές.

Στη Δράμα, οι γηπεδούχοι τα βρήκαν σκούρα από τον Ηλυσιακό που το πάλεψε μέχρι τέλους, αλλά με ηγέτη τον πρωτομεφανιζόμενο Μπράουν πήραν τη νίκη στις λεπτομέρειες με σκορ 76-73.

Ντε Μάριους Μπολντς (Απόλλων Π.)

21π. (7/13δ., 1/4τρ., 4/7 β., 9ρ., 3 ασ.)