Τα παιδιά απ' την... Αμερική!

vetoulas

Οι Αμερικανοί ήταν το Α και το Ω του Απόλλωνα στην άνετη νίκη που πέτυχε στην πρεμιέρα του φετινού πρωταθλήματος επί του Ηλυσιακού (80-65), ο οποίος δεν μπόρεσε να απειλήσει.

Ο Απόλλων στήριξε την άνετη επικράτησή του κατ' αρχήν στην πολύ καλή εμφάνιση που έκανε στο πρώτο ημίχρονο. Με τους Τέιλορ, Ουίλσον και Μπολντς να τραβούν το σκοράρισμα, έχοντας συνολικά πολύ καλά ποσοστά στα σουτ εντός παιδιάς και με καλή άμυνα, η ομάδα της Πάτρας ξεκίνησε τον αγώνα με ένα 7-0 και ολοκλήρωσε το δεκάλεπτο προηγούμενη με 26-16 όντας η κυρίαρχος του αγώνα.

Η μοναδική στιγμή που αμφισβητήθηκε αυτή η κυριαρχία της ήταν ένα δίλεπτο στη δεύτερη περίοδο, όταν ο Ηλυσιακός με ένα ξέσπασμα του Καυκή μείωσε 34-29. Όμως η αντίδραση των παικτών του Απόλλωνα ήταν άμεση. Με τους τρεις Αμερικανούς να είναι συνδεδεμένοι με τον αντίπαλο καλάθι και με τον Αργυρόπουλο να οργανώνει σωστά το παιχνίδι, ξέφυγε και πάλι στο σκορ κλείνοντας το ημίχρονο προηγούμενος με 47-35.

Το δεύτερο ημίχρονο εξελίχθηκε μάλλον σε τυπική διαδικασία. Ο Απόλλων προηγήθηκε με 55-37 στο 23' και δεν έχασε τον έλεγχο του αγώνα σε κανένα σημείο του, παρότι τα ποσοστά του χάλασαν λίγο και δεν έπαιζε στην επίθεση με τη... φούρια του πρώτου ημιχρόνου. Η άμυνα πάντως ήταν καλή, ειδικά στην περιφέρεια, όπου ανάγκασε τους παίκτες του Ηλυσιακού να κάνουν του κόσμου τα λάθη (21), κάτι που δεν τους έδωσε τη δυνατότητα να διεκδικήσουν την επιστροφή τους στο παιχνίδι.

Τα δεκάλεπτα: 26-16, 47-35, 63-49, 80-65

Απόλλων Π.: Χιλ 3(1), Αργυρόπουλος 8, Καπερώνης, Τέιλορ 12(2), Ουίλσον 19(3), Λιανός 2, Πέτροβιτς 5(1), Μολφέτας, Ζαφείρης, Τρεπάλοβατς 10, Χοτ 3, Μπολντς 18(2).

Ηλυσιακός: Καυκής 10(1), Φακοπουλίδης, Αντωνάκης 5, Σμιθ, Χατζής 9(1), Ζούμπος, Δορκοφίκης 15(2), Βαβάτσικος 2, Ιωάννου 4, Τζουγκαράκης, Μποντζ 6, Αντερσον 14(1).