Νίκη... επιβίωσης για το Λαύριο

lavrio ionikos

Το Λαύριο (2-8) πήρε τεράστια βαθμολογική ανάσα με την επικράτηση απέναντι στον Ιωνικό (2-8) με σκορ 95-63.

Το Λαύριο δεν άφησε κανένα περιθώριο στον Ιωνικό, στην εξ αναβολής αναμέτρηση της 10ης αγωνιστικής της Basket League (95-63). Η αναμέτρηση ανάμεσα στις δύο ομάδες, οι οποίες βρίσκονται στο τελευταίο κομμάτι της βαθμολογίας, είχε χαρακτηριστεί και ως... τελικός.

Και το Λαύριο έφτασε στην κατάκτηση μιας νίκης που είναι μία τεράστια ανάσα, αφού η ομάδα του Χρήστου Σερέλη ξεκόλλησε από την τελευταία θέση της βαθμολογίας και απέκτησε μεγάλο προβάδισμα (λόγω της μεγάλης διαφοράς) σε περίπτωση τελικής ισοβαθμίας με τον Ιωνικό.

Μεγάλη εμφάνιση από τον Σαβιόν Φλαγκ με 19 πόντους, 8 ριμπάουντ, 5 ασίστ, σημαντική προσφορά από τον Γιάννη Κουζέλογλου με 17 πόντους, 3 ριμπάουντ.

Το πρώτο ημίχρονο ήταν ντέρμπι, μέχρι το 15'. Το Λαύριο ξεκίνησε με 6-0, όμως ο Ιωνικός με τον Λουκά Μαυροκεφαλίδη να δίνει πόντους στην επίθεση, προηγήθηκε με 11-10. Καμία ομάδα δεν ξέφυγε μέχρι το τέλος της 1ης περιόδου και στην εκκίνηση της 2ης.

Από το 27-26 (5:11 πριν το ημίχρονο) το Λαύριο πάτησε... γκάζι. Στην αρχή δειλά, αφού προηγήθηκε με 34-26 (σερί 7-0) και έκλεισε το δεκάλεπτο στο +8 (40-32).

Και στην 3η περίοδο από το ξεκίνημα μέχρι το τέλος της, το πόδι των παικτών του Σερέλη κρατούσε πατημένο το γκάζι με μανία! Στα πρώτα τρία λεπτά του 3ου δεκαλεπτου η διαφορά είχε διπλασιαστεί (50-34) με τους παίκτες του Ιωνικού να αδυνατούν να σκοράρουν και να κάνουν συνεχώς λάθη.

Ένα δίποντο του Ρεμί έφερε τη διαφορά στους 20 πόντους (54-34, 5:53), ενώ το τρίποντο του Φλαγκ την έφερε πάνω από τους 20 (60-38). Το Λαύριο έκλεισε το δεκάλεπτο με επί μέρους σκορ 30-9 και το σκορ στο 70-41! Μέχρι εκείνο το σημείο οι γηπεδούχοι έκαναν πάρτι κοντά στο καλάθι (36 πόντοι), ενώ εκμεταλλεύτηκαν κάθε ένα από τα 10 λάθη του Ιωνικού (17π. απ' αυτά).

Ο ρυθμός του αγώνα δεν άλλαξε μέχρι το τέλος, το Λαύριο είχε λύσεις σε άμυνα και επίθεση και ο Ιωνικός παρακολουθούσε ανήμπορος να αντιδράσει.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 19-20, 40-32, 70-41, 95-63