Η Ζάλγκιρις υπέταξε τη Μπαρτσελόνα, συνεχίζει αήττητη η Φενέρ

zalgiris 0

Η Ζαλγκίρις άντεξε κόντρα στη Μπαρτσελόνα και πήρε μια μεγάλη νίκη (73-72) κόντρα στον πρώην προπονητή της, Σάρας Γιασικεβίτσιους.

Μετά από ένα ματς-θρίλερ η Ζαλγκίρις έφτασε στο ροζ φύλλο αγώνα απέναντι στη Μπαρτσελόνα με 73-72 και πήγε στο 2-2, πιάνοντας τους Καταλανούς. Ο Σατοράνσκι είχε την ευκαιρία να δώσει τη νίκη στους Καταλανούς, αλλά κλείστηκε στη γωνία και του έμεινε η μπάλα στα χέρια. Στο ματς τραυματίστηκε ο Αμπρίνες και αποχώρησε.

Για τους νικητές ο Έβανς είχε 18 πόντους, ενώ ο Ουλανόβας με τον Σμιτς είχαν από 15 πόντους. Από την άλλη 12 είχε ο Βέσελι και από 10 μέτρησαν οι Χίγκινς, Γιοκουμπάιτις και Σατοράνσκι.

Το ματς

O Oυλανόβας δημιουργούσε πολλά προβλήματα στο ξεκίνημα του ματς στη Μπαρτσελόνα και έκανε το 11-8 στο 5', φτάνοντας τους 7 πόντους. Ο Τόμπι βρήκε λύσεις κοντά στη ρακέτα για την ομάδα του Γιασικεβίτσιους και σκόραρε για το 16-14, με τον Γιοκουμπάιτις να διαμορφώνει το 20-19 με τρίποντο στο τέλος της περιόδου

Η Ζαλγκίρις συνέχισε να κάνει δύσκολη τη ζωή της Μπαρτσελόνα, με τον Σμιτς να κάνει το 33-27 με τρίποντα στα μέσα της περιόδου. Οι Καταλανοί δεν μπόρεσαν να πλησιάσουν, με τους Λιθουανούς να το εκμεταλλεύονται και να πηγαίνουν στο +9 στο ημίχρονο (44-35). Με 5/11 τρίποντα σούταραν οι γηπεδούχοι, ενώ 3/9 μέτρησαν οι φιλοξενούμενοι στα πρώτα 20 λεπτά.

Ο Χίγκινς με ένα παλικαρίσιο καλάθι μείωσε σε 50-44 στο 25', ενώ η Μπαρτσελόνα ανέβασε ρυθμούς και πήγε στο 50-51 χάρη στον Γιοκουμπάιτις στο 28'. O Γιοκουμπάιτις έβαλε μπροστά τη Μπαρτσελόνα για το 67-68, τέσσερα λεπτά πριν το τέλος. Ο Κάλινιτς έκανε το 69-70 στο 38', όμως ο Μπουτκεβίτσιους έκανε το 72-70 στα 26 δευτερόλεπτα. Ο Έβανς με 1/2 βολές έκανε το 73-70 στα 15 δευτερόλεπτα, με τον Λαπροβίτολα να μειώνει σε 73-72. Ο Έβανς έκανε λάθος και ο Σατοράνσκι είχε την ευκαιρία να χαρίσει τη νίκη στην ομάδα του αλλά του έμεινε η μπάλα στα χέρια του.

Τα δεκάλεπτα: 20-19, 44-35, 55-56, 73-72

κλκλ

κλκλ

Φενέρμπαχτσε - Βαλένθια 79-77: Ο Γκούντουριτς «καθάρισε» για τη Φενέρ

Φενέρμπαχτσε - Βαλένθια 79-77: Ο Γκούντουριτς «καθάρισε» για τη Φενέρ (vid)

Ο Μάρκο Γκούντουριτς το πήρε πάνω του στο φινάλε κόντρα στη Βαλένθια για τη Φενέρμπαχτσε που επικράτησε με σκορ 79-77 και ανέβηκε στο 4-0 στην κατάταξη της EuroLeague, ρίχνοντας τους Ισπανούς στο 1-3.

Η Φενέρμπαχτσε έδωσε συνέχεια στο νικηφόρο σερί της στην φετινή EuroLeague αφού υπέταξε την αξιόμαχη Βαλένθια στην Ulker Sports Arena με σκορ 79-77. Για να γίνει όμως αυτό, χρειάστηκαν οι πρωτοβουλίες του Μάρκο Γκούντουριτς στο φινάλε, σκοράροντας 6 πόντους στα τελευταία 31" του ματς.

Ο αγώνας

Ο Μπόγιαν Ντούμπλιεβιτς πέτυχε 5 σερί πόντους για το 7-13 της Βαλένθια που βρήκε ρυθμό στην επίθεση στα πρώτα λεπτά του ματς στην Ulker Sports Arena και προηγήθηκε με +9 όταν ο Κάιλ Αλεξάντερ σκόραρε πίσω από τα 6μ.75 για το 14-23 στο 8'. Η Φενέρμπαχτσε πίεσε όμως οι φιλοξενούμενοι έκλεισαν την πρώτη περίοδο στο 20-25, σουτάροντας 4/9 τρίποντα.

Το δεύτερο δεκάλεπτο άρχισε με σερί 8-0 για την ομάδα του Άλεξ Μουμπρού, με τον Τζάρεντ Χάρπερ να σκοράρει για το 20-33 στο 12'! Τελικά η Βαλένθια πήγε στα αποδυτήρια με το υπέρ της 34-43 κόντρα στη Φενέρμπαχτσε που είχε μόλις 3/16 τρίποντα (18.8%) σε αυτό το διάστημα! Στη συνέχεια οι γηπεδούχοι βελτίωσαν την άμυνά τους, κάνοντας επιμέρους σκορ 10-2 για το 44-45 με τον Γουίλμπεκιν, ο οποίος έδωσε το προβάδισμα στην ομάδα του Δημήτρη Ιτούδη, κάνοντας το 50-47 στο 24'.

Η Φενέρ προηγήθηκε με 60-58 στο 30' ενώ οι Ίβηρες έκαναν την ύστατη προσπάθεια στο φινάλε, μειώνοντας σε 71-68 με τον Τζόσεπ Πουέρτο. Παρ' όλα αυτά, ο Μάρκο Γκούντουριτς πέτυχε μεγάλο τρίποντο για το 76-70 ενώ ήταν εκείνος που έκανε το 78-72 στα 14" για το τέλος. O Ντούμπλιεβιτς με γκολ-φάουλ διαμόρφωσε το 78-75 στα 8.2". Η Φενέρμπαχστε έκανε την επαναφορά όμως ο Ράντεμπο έκλεψε την μπάλα από την Γουίλμπεκιν και σκόραρε για το 78-77!

Οι Ισπανοί έκαναν γρήγορο φάουλ στον Γκούντουριτς, ο οποίος «κλείδωσε» τη νίκη από τη γραμμή των βολών, γράφοντας το τελικό 79-77.

Τα δεκάλεπτα: 20-25, 34-43, 60-58, 79-77.

79

77

Μακάμπι - Βιλερμπάν 88-69: Ομάδα… έδρας οι Ισραηλινοί, «κατάπιαν» και τη γαλλική ομάδα (vid)

Η Μακάμπι δεν άφησε κανέναν… Γάλλο παραπονούμενο καθώς μετά τη Μονακό επικράτησε και της Βιλερμπάν στο Τελ Αβίβ με 88-69 κάνοντας το 3Χ3 στην έδρα της

Δύο ημέρες νωρίτερα η ομάδα του Όντεντ Κάτας είχε επιστρέψει από το -19 νικώντας τη Μονακό. Αυτή τη φορά δεν άφησε τη διαφορά να ξεφύγει τόσο καθώς στο -13… τράβηξε μια γραμμή και επιβλήθηκε στο παρκέ.

Είναι χαρακτηριστικό το γεγονός ότι η Μακάμπι έκανε επιμέρους σκορ 49-20 από το 12’ έως και το 30’. Μοιραία η Βιλερμπάν απέκτησε ρόλο κομπάρσου και σα να μην έφτανε αυτό είδε τον Τζόφρι Λοβέρν να αποχωρεί υποβασταζόμενος από το παρκέ (στις αρχές της τελευταίας περιόδου) καθώς το πόδι του «κόλλησε» στο παρκέ.

Ο αγώνας

Για δώδεκα αγωνιστικά λεπτά το παιχνίδι παίχθηκε με τους κανόνες της Βιλερμπάν ακόμη και στο διάστημα κατά το οποίο η γαλλική ομάδα ήταν απελπιστικά άστοχη στο μακρινό σουτ (2/9) αλλά η Μακάμπι ήταν τόσο κακή σε όλα τα κομμάτια του παιχνιδιού, σε σημείο να εμφανιστεί ελαχίστως ανταγωνιστική. Κι έτσι μετά το αναγνωριστικό πρώτο πεντάλεπτο (9-10) οι Γάλλοι άρχισαν να χτίζουν διαφορά (15-21).

Τα διαδοχικά τρίποντα του Νάντο ΝεΚολό στο ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου έδωσαν αέρα 13 πόντων (19-32, 12:30) στη Βιλερμπάν. Κι εκεί που οι φιλοξενούμενοι έδειχναν ότι είχαν τον απόλυτο έλεγχο, η Μακάμπι γύρισε το διακόπτη και ο δε Λορέντζο Μπράουν έπαψε να νιώθει μόνος. Μπόλντγουιν, Πόιθρες και Νίμπο δεν μπήκαν απλά στην εξίσωση του αγώνα αλλά ηγήθηκαν στο επιμέρους 23-9 των γηπεδούχων οι οποίοι πήγαν με βραχεία κεφαλή (42-41) στα αποδυτήρια για το ημίχρονο.

Η 3η περίοδος ανήκε ολοκληρωτικά στη Μακάμπι η οποία ακολούθησε την ίδια συνταγή της σκληρής άμυνας ενώ στην επίθεση βασίστηκε στην πολυφωνία της. Το επιμέρους σκορ σ’ αυτό το διάστημα ήταν 26-11 για τους γηπεδούχους οι οποίοι προηγήθηκαν με 61-50 (26’) και παρότι δεν είχαν την ίδια επιθετική συνέπεια στο τελείωμα της περιόδου, αυτό δεν τους εμπόδισε στο να διευρύνουν τη διαφορά (68-52, 30’).

Η διαφορά έφτασε στα επίπεδα των 20 πόντων (72-52) στις αρχές της τελευταίας περιόδου δίνοντας διαδικαστικό χαρακτήρα στη συνέχεια. Η Βιλερμπάν μπορεί να έδειξε σημάδια αντίδρασης αλλά δεν είχε τον τρόπο. Μάλιστα, στο 33’ οι Γάλλοι είδαν τον Τζόφρι Λοβέρν να αποχωρεί υποβασταζόμενος από το παρκέ καθώς σε μια προσπάθειά του «κόλλησε» το πόδι του στο παρκέ. Κι έτσι οδηγήθηκε κατευθείαν στα αποδυτήρια. Στο παιχνίδι δεν άλλαξε κάτι, ίσα-ίσα που οι «ρεζέρβες» της Μακάμπι βρήκαν το πεδίο δράσης για να «ζητήσουν» περισσότερο χρόνο συμμετοχής από τον Κάτας.

Τα δεκάλεπτα: 15-21, 42-41, 68-52, 88-69

Παρτίζαν - Βίρτους Μπολόνια 90-62: Άνοιξε λογαριασμό με πειστική εμφάνιση

Παρτίζαν - Βίρτους Μπολόνια 90-62: Άνοιξε λογαριασμό με πειστική εμφάνιση (vid)

Η Παρτίζαν πραγματοποίησε επιβλητική εμφάνιση απέναντι στην Βίρτους (90-62) σημειώνοντας την πρώτη της νίκη στην φετινή Euroleague.

Έπρεπε να περάσουν τέσσερις αγωνιστικές στην Euroleague μέχρι να πανηγυρίσει ο Ζέλικο Ομπράντοβιτς την πρώτη του νίκη στη φετινή διοργάνωση.

Και μάλιστα το έκανε με τον πλέον εμφατικό τρόπο! Το τελικό σκορ αποδεικνύει του λόγου το αληθές καθώς η Παρτίζαν ήταν το απόλυτο αφεντικό του αγώνα!

Αντίστοιχα αυτή ήταν η 3η ήττα της Βίρτους Μπολόνια σε τέσσερα ματς. Ο Τζέιμς Νάναλι ήταν ο καλύτερος για τους νικητές έχοντας 20 πόντους με 4/5 δίποντα και 4/6 τρίποντα, ενώ οι Ματίας Λεζόρ και Ντανίλο Άντζουσιτς πρόσθεσαν από 14 πόντους ο καθένας. Στα... ρηχά κινήθηκε η απόδοση του Παπαπέτρου, ο οποίος σε 17 λεπτά συμμετοχής είχε 2 πόντους με 0/1 δίποντο, 0/3 τρίποντα, 2/2 βολές, 2 ριμπάουντ, 1 ασίστ, 1 κλέψιμο, 1 τάπα και 1 λάθος.

Το ματς

«Αφηνιασμένη» ξεκίνησε το ματς η Παρτίζαν. Μετά το πρώτο πεντάλεπτο είχε καταφέρει να στείλει τον δείκτη του σκορ στο +11 (17-6) ελέγχοντας πλήρως τον ρυθμό του αγώνα. Ο Γιαμ Μαντάρ ήταν εκείνος που είχε δώσει το έναυσμα για το ξέσπασμα της σερβικής ομάδας η οποία έφτασε και στο +16 με τη λήξη του δεκαλέπτου (27-16). Ένα διάστημα όπου είχε εξαιρετικά ποσοστά ευστοχίας με 8/9 δίποντα, 3/5 τρίποντα και 2/2 βολές! Μαντάρ (8π.) και Νάναλι (10π.) οδηγούσαν την Παρτίζαν στο σκοράρισμα, ενώ η Βίρτους αντιμετώπιζε πολλά προβλήματα έχοντας 1/5 τρίποντα και 5/14 εντός παιδιάς ενώ μέτρησε στο πρώτο δεκάλεπτο και 5 λάθη.

Στο ίδιο μοτίβο κύλησε και το δεύτερο δεκάλεπτο του ματς. Η Παρτίζαν ήταν η απόλυτη κυρίαρχος του παιχνιδιού και δεν άφηνε την ιταλική ομάδα να φανεί απειλητική. Στην επιθετική εξίσωση για την ομάδα του Ζέλικο Ομπράντοβιτς είχε προστεθεί και ο Ντανίλο Άντζουσιτς, με τον Ιωάννη Παπαπέτρου να παίρνει μόλις δύο προσπάθειες εντός παιδιάς. Αποτέλεσμα; Ο δείκτης του σκορ να εκτοξευθεί στο +19 για λογαριασμό των γηπεδούχων (51-32) με τη λήξη του ημιχρόνου έχοντας 14/19 δίποντα (!) 6/12 τρίποντα, 15 ριμπάουντ και 9 ασίστ. Αντίστοιχα η Βίρτους είχε κλείσει το πρώτο μισό του αγώνα με 7/16 δίποντα και μόλις 4/14 τρίποντα, χωρίς να έχει ξεχωρίσει ιδιαίτερα κάποιος παίκτης.

Όπως αποδείχθηκε εκ των υστέρων η Παρτίζαν είχε... παγιώσει την πρώτη της νίκη στη φετινή Euroleague ενώ η ιταλική ομάδα είχε... συμβιβαστεί με αυτήν την ιδέα. Το σκηνικό δεν άλλαξε ιδιαίτερα καθώς η διαφορά είχε σταθεροποιηθεί στο +20 με αποκορύφωμα το +23 (69-46) λίγο πριν από το τέλος της 3ης περιόδου (69-47)! Ο Νάναλι συνέχιζε το... βιολί του, ενώ εκείνος που είχε ανεβάσει κατακόρυφα την απόδοσή του ήταν ο Ματίας Λεζόρ ο οποίος είχε 14 πόντους και 5 ριμπάουντ έως το 30'. Το 73% της Παρτίζαν στα δίποντα (19/26) έκανε την (μεγάλη) διαφορά στο ματς, την ώρα που η Βίρτους σούταρε με 45% στα δίποντα και 20% στα τρίποντα.

Η ομάδα του Ομπράντοβιτς δεν... σταμάτησε εκεί. Με ένα γρήγορο 9-0 στο πρώτο τρίλεπτο της τελευταίας περιόδου εκτόξευσε την διαφορά στο +31 (78-47) έχοντας αφήσει την Βίρτους Μπολόνια σε... ρόλο κομπάρσου. Έκτοτε οι γηπεδούχοι κατέβασαν ταχύτητα μετατρέποντας το ματς σε τυπική διαδικασία.

Τα δεκάλεπτα: 27-11, 51-32, 69-47, 90-62.

"""

Μπάγερν - Αρμάνι 81-83: Γλίτωσαν το «χαρακίρι» οι Ιταλοί, το έκαναν οι Βαυαροί

Με ένα συγκλονιστικό φινάλε, η Αρμάνι κατάφερε να... αποδράσει από το Μόναχο, επικρατώντας με 83-81 της Μπάγερν που συνεχίζει χωρίς νίκη στην EuroLeague.

Δύο ομάδες με τελείως διαφορετική προσέγγιση στο ξεκίνημα, αφού η Αρμάνι προσπάθησε να περάσει την μπάλα στη ρακέτα ενώ η Μπάγερν είχε στον νου της αρκετά το μακρινό σουτ. Ένα τρίποντο του Μπαμπ και ένα του Τσίπσερ έφεραν την Μπάγερν στο 13-10, για να ακολουθήσει ένας εκ των πρωταγωνιστών της Γερμανίας στο EuroBasket. Ο Αντρέας Ομπστ εκτέλεσε για τρεις (18-14 στο 8') για να έρθει ο Κάσιους Γουίνστον να διαμορφώσει το 22-14.

Όμως τα 7/14 τρίποντα των γηπεδούχων ήταν αδύνατο να μην παίξουν τον ρόλο τους. Τσίπσερ και Ομπστ για την Μπάγερν άνοιξαν την ψαλίδα, με τον δεύτερο να φτάνει τους 9 πόντους και να γράφει το 40-26 (στο 15'). Όμως με υπομονή οι Ιταλοί διατηρήθηκαν στο παιχνίδι, περνώντας την μπάλα στη ρακέτα και τον Μέλι, προτού έρθει ο Κέβιν Πάνγκος να σουτάρει για τρεις, μειώνοντας σε 43-37 με το φινάλε του ημιχρόνου για ένα επιμέρους 3-11.

Το σκηνικό παρέμεινε ίδιο με τον Τσίπσερ να μετρά πέντε σερί στο δεύτερο μέρος (48-40) και να γίνεται διψήφιος, αλλά τα μεγάλα σουτ του Πάνγκος και ένα καλάθι του Ντεσόν Τόμας στο τρανζίσιον έφεραν το ματς στον πόντο (51-50 στο 25'). Οι γκαρντ του Αντρέα Τρινκιέρι ξεκίνησαν να παίρνουν λάθος αποφάσεις, με τον Μέλι να τιμωρεί από την περίμετρο για το 53-55. Η επιστροφή του Γιάραμαζ «νοικοκύρεψε» ξανά την επίθεση, με την Μπάγερν να ξεσπά και να προσπερνά εκ νέου με πέντε (64-59 στο 29'), προτού οι Γουίνστον και Πάνγκος ανταλλάξουν «χτυπήματα» για το 66-63.

Το κλειστό ματς ως το φινάλε χρειαζόταν προσωπικότητες από τις δύο πλευρές, με τον Γουίνστον για τους γηπεδούχους να κάνει την αρχή με ένα γκολ φάουλ που έφερε το 72-69. Ο μαέστρος Πάνγκος εκμεταλλεύτηκε τον Ντέιβις και αμφότερες οι ομάδες έχασαν τις ευκαιρίες τους έως ότου έρθει ένα τρίποντο του Μέλι για το 72-74 ύστερα από τρία λεπτά ανομβρίας. Τα μεγάλα σουτ των Γουίνστον και Χολ διαμόρφωσαν το 76-77 πριν το έμπα στο τελευταίο δίλεπτο, με τον Χάινς να «σβήνει το φως» στον Λούτσιτς και τους δυο να είναι οι πρωταγωνιστές των τελευταίων στιγμών. Όμως ο Σέρβος απάντησε ακριβώς στο τελευταίο λεπτό με τρίποντο για το 79-77 και αποβλήθηκε αμέσως στην επόμενη κατοχή, με τις βολές του Χάινς να φέρνουν το ματς στην ισοπαλία.

Την τελευταία του λέξη ήθελε να πει και ο Κάσιους Γουίνστον, που επιτέθηκε ως το καλάθι της Αρμάνι για να φτάσει τους 20 πόντους, δίνοντας προβάδισμα με 81-79 στα 35'', με τον Μπάρον να απαντά με τρίποντο μετά το τάιμ άουτ του Μεσίνα. Η τελευταία κατοχή της Μπάγερν πήγε στον Γουίνστον που αστόχησε, ο Χάινς έχασε την μπάλα από τα χέρια και στα 3.9'' που απέμεναν η Μπάγερν βρήκε επαναφορά στον Μπαμπ. Ο Μπάρον τον έστειλε στη γραμμή αλλά αυτός έκανε 0/2 για να σφραγίσει τελικά το 81-83 που έφερε την Αρμάνι να αποκτά το ροζ φύλλο και τους Βαυαρούς στο 0-4.

Τα δεκάλεπτα: 22-16, 43-37, 66-63, 81-83