Νίκη του Ολυμπιακού στην απόλυτη αποθέωση στον... αντίπαλο Σπανούλη

5705791 1

Ο Ολυμπιακός επικράτησε του Περιστερίου με 101-79 σε μία βραδιά που θα θυμούνται όλοι για την αποθέωση στο πρόσωπο του Βασίλη Σπανούλη που επέστρεψε στο ΣΕΦ ως αντίπαλος.

Ο Ολυμπιακός επικράτησε του Περιστερίου bwin με 101-79 σε μία βραδιά που οι περισσότεροι θα θυμούνται την επιστροφή του Βασίλη Σπανούλη και την αποθεωτική υποδοχή που του επιφύλαξαν περισσότεροι από 7.000 οπαδοί των «ερυθρόλευκων». Μετά το «φορτισμένο» συναισθηματικά πρώτο δεκάλεπτο, η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα επιβεβαίωσε την υπεροχή της, την ποιότητά της και τις πολλές λύσεις που διαθέτει και επικράτησε.

Οι παίκτες του Ολυμπιακού ξεκίνησαν μουδιασμένα και το καλό μπάσκετ του Περιστερίου με πρωταγωνιστές τους Ντέιβις και Ντένμον έφερε μπροστά στο σκορ τους φιλοξενούμενους (6-11, 6’). Ο Μπαρτζώκας έριξε στο παρκέ Σλούκα και Λαρεντζάκη χαμηλώνοντας το σχήμα του, όμως στους πόντους των παικτών των γηπεδούχων απαντούσε ο Φρανσίσκο (11-5, 9’). Οι Έλληνες γκαρντ των «ερυθρόλευκων» βρήκαν ρυθμό με καλάθι και ασίστ του Σλούκα και τρίποντο του «Λάρι» το δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με 18-15.

Το τρίποντο του Κασελάκη μείωσε σε 22-20, ωστόσο ακολούθησαν διαδοχικές συνεργασίες Σλούκα με Μπλακ και καλάθια του Αμερικανού σέντερ (28-20, 14’).

Ουσιαστικά ήταν και το έναυσμα για ένα επιμέρους σκορ που σταμάτησε στο 14-2 και μετέτρεψε το σκορ σε 36-22 (16’). Το Περιστέρι προσπάθησε να μείνει σε επαφή με το σκορ (38-30) όμως ο Σλούκας μοίραζε τη μία ασίστ μετά την άλλη, ο Λαρεντζάκης ευστοχούσε στο ένα τρίποντο μετά το άλλο και η διαφορά πήγε στο +15 (47-32).

Στην τρίτη περίοδο οι δύο αντίπαλοι έβρισκαν εύκολα το δρόμο προς το καλάθι μετά από καλή λειτουργία της επίθεσης τους (62-49, 26’). Οι παίκτες του Ολυμπιακού βγήκαν λίγο από την συγκέντρωσή του, αστόχησαν σε εύκολα θεωρητικά προσπάθειες και ο Μπίλαν έριξε τη διαφορά στους 10 πόντους (64-54, 28’). Στο τελευταίο δίλεπτο πάντως ο Ολυμπιακός «έκρυψε» την μπάλα και την εμφάνιζε στο καλάθι για να ολοκληρωθεί το δεκάλεπτο με 74-56.

Στην τελευταία περίοδο το αποτέλεσμα είχε κριθεί και οι δύο προπονητές απλά ήθελαν να δουν καλή λειτουργία από τις ομάδες τους. Το Περιστέρι μείωσε σε 83-70 αναγκάζοντας τον Μπαρτζώκα να καλέσει τάιμ άουτ. Η επιστροφή στο παρκέ είχε τρίποντα από Σλούκα (δύο) και ΜακΚίσικ με αποτέλεσμα να ξεμακρύνει πάλι ο Ολυμπιακός (92-72, 37’). Η κόρνα της λήξης βρήκε τους Πειραιώτες νικητές και όλο το γήπεδο να αποθεώνει τον Σπανούλη.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 18-15, 50-37, 74-56, 101-79