Δράμα …για τον Ηλυσιακό

Ο ΚΑΟΔ δεν επέτρεψε στον Ηλυσιακό να πανηγυρίσει για την παραμονή του και με τη νίκη του (76-74) στα Ιλίσια , μετέφερε όλο το άγχος στην ομάδα του Γιώργου που η τύχη της θα κριθεί στο Περιστέρι, στο φινάλε του πρωταθλήματος

Οι γηπεδούχοι μέχρι το 30΄ είχαν τον έλεγχο του παιχνιδιού και προηγήθηκαν μάλιστα και 12 πόντους (58-46) στο 27΄. Ο ΚΑΟΔ όμως δεν είχε πει την τελευταία λέξη και στο τελευταίο δεκάλεπτο έκανε την ανατροπή, μ’ ένα επιμέρους 18-6) και με δύο τρίποντα του Ρόου ισοφάρισε (64-64) και στη συνέχεια πήρε το προβάδισμα.

Σε θρίλερ εξελίχθηκε το τελευταίο λεπτό. Στα 28΄΄ η Δράμα με δύο βολές του Ρόου αύξησε τη διαφορά στους πέντε πόντους (75-70) και στα 12΄΄ ο Ιωάνου αστόχησε σε δύο βολές. Ο Χατζής στα 9΄΄ με βολές μείωσε σε 74-75 και στα 7΄΄ ο Ρόου αστόχησε σε δύο βολές, αλλά ο Ιωάννου κέρδισε το επιθετικό ριμπάουντ και στα 4΄΄ ο ίδιος παίκτης ευστόχησε σε δύο βολές.

Ο Ηλυσιακός παρότι είχε σε τραγική μέρα τον Στόγκλιν (2/13), έδειχνε ικανός να πάρει την πολύτιμη νίκη, αλλά μόλις πήρε τη διαφορά, έχασε το καθαρό μυαλό.

Δεκάλεπτα: 16-16, 43-37, 60-55, 74-76

ΗΛΥΣΙΑΚΟΣ (Γ. Ζευγώλης): Καυκής 4, Αράπης 3 (1), Αναγκόνιε 10, Αποστολίδης 5, Χατζής 12 (1), Σπανός 4, Δορκοφίκης 11, Μόρισον 10, Μάρας 4, Παραγυιός 2, Στόγκλιν 9 (1),

ΚΑΟΔ (Ν. Μάρκοβιτς): Σλαφτσάκης , Νόουλς 9 (1), Καλαϊτζίδης 7, Μισέλ 7, Μπάβτσιτς 5, Κακαρούδης 5 (1), Ζάρας 7 (1), Ιωάννου 8, Πάλμερ 2, Ρόου 14 (3), Ράντοβιτς 12 (1).