Με υπογραφή Ουόκαπ στη Ρόδο

oyokap

Ο Ολυμπιακός πέρασε εύκολα από τη Ρόδο, νίκησε με 69-87 και πλέον σκέφτεται τον Ερυθρό Αστέρα (27/01).

Ο Ολυμπιακός δεν αντιμετώπισε προβλήματα στη Ρόδο κι επιβλήθηκε εύκολα του Κολοσσού με 69-87. Οι γηπεδούχοι σε ορισμένα διαστήματα ήταν ανταγωνιστικοί, αλλά υπήρχαν κι ορισμένα στα οποία οι Πειραιώτες έκαναν ό,τι ήθελαν στο παρκέ και χάρη σε αυτά ξέφυγαν στο σκορ στο δεύτερο ημίχρονο.

Ο Ολυμπιακός έδειξε από τα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης πως δεν είχε διάθεση να δώσει ελπίδες στους γηπεδούχους. Οι παίκτες του Γιώργου Μπαρτζώκα ακουμπούσαν συνέχεια τη μπάλα στους ψηλούς τους (Φαλ, Ζαν Σαρλ) οι οποίοι είτε σκόραραν είτε δημιουργούσαν για τους υπόλοιπους με αποτέλεσμα ένα τρίποντο του Παπανικολάου να κάνει το 5-13 (5'). Ο Κολοσσός βρήκε βοήθεια στην επιθετική του παραγωγή στους Φλόιντ, Ουίλιαμς και Μίλερ κάτι το οποίο τον βοήθησε να μειώσει σε 16-19 στο τέλος της περιόδου.

Το πρώτο rotation των προπονητών ανέδειξε και τη διαφορά στο βάθος των πάγκων. Η είσοδος του Σλούκα στο παρκέ πρόσφερε πολύ γρήγορα 5 πόντους και οι «ερυθρόλευκοι» βρέθηκαν στο +6 (20-26, 14'). Λίγο αργότερα το τρίποντο του Έισι μετέτρεψε το σκορ σε 22-31, όμως οι Ροδίτες με μπροστάρη τον Ουίλιαμς μείωσαν σε 27-31 (17'). Το τρίλεπτο μέχρι το ημίχρονο άνηκε εξ ολοκλήρου στους Λαρεντζάκη και Μάρτιν οι οποίοι με 11 διαδοχικούς πόντους (ο Ελληνας 5 και ο Αμερικανός 6) φρόντισαν να πάει η ομάδα τους στα αποδυτήρια με το σκορ 32-44.

Η ομάδα του Ηλία Καντζούρη φρόντισε από νωρίς να δείξει τη διάθεσή της να αντιδράσει και με δύο καρφώματα του Μίλερ το κατάφερε (41-46, 24'). Το τάιμ άουτ διέκοψε τον ρυθμό των γηπεδούχων και επανέφερε την πιεστική άμυνα στην πλευρά του Ολυμπιακού κάτι το οποίο έκανε και πιο εύκολα τα πράγματα στην επίθεση με τον Ουόκαπ να σκοράρει 7 συνεχόμενους πόντους για το 43-61 (29').

Ο Ολυμπιακός είχε βρει ρυθμό, οι αλλαγές που έκανε ο Μπαρτζώκας δεν τον επηρέαζαν το παραμικρό και ο Σλούκας με τρίποντο από την κορυφή έκανε το 49-68 (33'). Οι ξένοι παίκτες του Κολοσσού έβγαλαν κούραση όσο τελείωνε το παιχνίδι, οι Ελληνες δεν σκόραραν καθόλου και έτσι η διαφορά παρέμενε σε υψηλά επίπεδα (56-75, 37').

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 16-19, 32-44, 45-63, 69-87