Το κερασάκι στην τούρτα ήταν του Δίπλαρου!

Diplaros

Ο Απόλλων Πατρών (4-4) επιβίωσε στο «θρίλερ» με τον ΠΑΟΚ (2-6) και πήρε μια σπουδαία νίκη με σκορ 95-91. Με 10-2 σερί στο τελευταίο δίλεπτο πήραν το ντέρμπι οι Πατρινοί που είχαν σε μεγάλη μέρα τους Τσαλμπούρη (25π, 6α) και Κόουλμαν (20π, 5τριπ). Μοιραίος ο Λοβ για τον ΠΑΟΚ με κακές επιλογές στο τέλος.

Οι γηπεδούχοι έδειξαν από νωρίς τις προθέσεις τους καθώς προηγήθηκαν γρήγορα με 6-0 στο δίλεπτο χάρη σε τρίποντα από τους ψηλούς τους, Διαμαντάκο και Τσαλμπούρη. Οι Θεσσαλονικείς αντέδρασαν κι ισορρόπησαν το παιχνίδι (10-10 στο 5') με αιχμή του δόρατος τον ΝτιΛίο, αλλά τα αμυντικά προβλήματα δεν άργησαν να εμφανιστούν. Ο Απόλλωνας άρχισε να ξεφεύγει με διαδοχικά τρίποντα των Τόμας και Κόουλμαν (24-18 στο 46'' πριν το φινάλε της περιόδου) κι ο Τσιακμάς με buzzer beater στην εκπνοή έστειλε την ομάδα του στο +7 (27-20).

Το καλό μομέντουμ των Πατρινών πιστοποιήθηκε με δύο ακόμη «κολλητά» τρίποντα του Κόουλμαν ο οποίος εκτόξευσε την διαφορά στο +13 (33-20 στο 11') στο ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου. Κατά την διάρκεια της, ο ΠΑΟΚ συνέχιζε να μην βρίσκει λύσεις στα μετόπισθεν (39-29 στο 17') με αποτέλεσμα το προβάδισμα του Απόλλωνα να είναι σταθερά σε διψήφια επίπεδα. Μάλιστα, οι παίκτες του Βετούλα έφτασαν τα 12 εύστοχα τρίποντα στο ημίχρονο και με το σκορ στο 53-37 έγιναν το ξεκάθαρο φαβορί για το ροζ φύλλο.

Στα πρώτα λεπτά του δευτέρου ημιχρόνου, το σκηνικό δεν έμοιαζε να αλλάζει. Ο Απόλλωνας έφτασε ως το +21 (65-44 στο 24') κι είχε τον πλήρη έλεγχο. Ο ΠΑΟΚ όμως άρχισε δειλά δειλά να ροκανίζει την διαφορά με τον Καμαριανό που έδωσε πολύτιμες λύσεις (65-54 στο 26') αλλά και τον Λοβ (66-58 στο 27'). Αποκορύφωμα της αντεπίθεσης των ασπρόμαυρων ήταν το τρίποντο του ΝτιΛέο (66-61) παρ' όλα αυτά οι Πατρινοί στάθηκαν στο ύψος τους και διατήρησαν ένα ουσιαστικό προβάδισμα (74-68 στο 30') ενόψει της καθοριστικής περιόδου, με επιθετικές «ανάσες» από Τσαλμπούρη και Τόμας.

Ο ΠΑΟΚ μπήκε αποφασισμένος στο τελευταίο δεκάλεπτο κι ισοφάρισε (75-75 στο 33') με τρίποντο του Μάντζαρη που αποδείχθηκε πολύτιμος. Στα μισά της περιόδου μάλιστα, ο Χριστοδούλου με ζευγάρι βολών έδωσε προβάδισμα στους φιλοξενούμενους (78-79 στο 35') που πέτυχαν την ολική ανατροπή! Οι παίκτες του Άρη Λυκογιάννη ευτύχησαν να προηγηθούν με 3 πόντους (80-83 στο 37') με καλάθι του Ογκμπέιντε, αλλά και με 4 (85-89 στο 38') με κρίσιμο καλάθι του Λοβ.

Οι ασπρόμαυροι βρέθηκαν προ του φάσματος του πρώτου τους εφετινού διπλού στην Basket League, αλλά κάπου εκεί... λιποθύμησαν. Με δύο σερί τρίποντα από Ντέιβις και Δίπλαρο (91-85 στα 80'' πριν το φινάλε) ο Απόλλωνας έκανε... ανατροπή στην ανατροπή και παρότι ο Χριστοδούλου ισοφάρισε (91-91 στα 65''), βρήκαν από την γραμμή των βολών τέσσερις πόντους από τον Νίκο Δίπλαρο για το τελικό 95-91. Μοιραίος σε δύο περιπτώσεις για τον ΠΑΟΚ ο Λοβ, με κακές επιλογές στην επίθεση, αλλά και το αντιαθλητικό στο φινάλε που ουσιαστικά έβαλε... ταφόπλακα στις λιγοστές ελπίδες που είχαν απομείνει στον ΠΑΟΚ.

Τα δεκάλεπτα: 27-20, 53-37, 74-68, 95-91