Πρώτο «διπλό» του ΠΑΟΚ με ανατροπή και μπαίνει γερά στο... παιχνίδι της πρόκρισης

ima

Ο ΠΑΟΚ κατάφερε να πάρει το πρώτο του διπλό στο Champions League απέναντι στη Νίμπουρκ με 71-75 και μπήκε ξανά στο... κόλπο της πρόκρισης, κάνοντας ανατροπή στο τελευταίο δεκάλεπτο από το -15.

Μετά το θετικό αποτέλεσμα με τη Γαλατάσαραϊ, ο ΠΑΟΚπέτυχε την πρώτη του εκτός έδρας, και δεύτερη φετινή ευρωπαϊκή του νίκη απέναντι στη Νίμπουρκ με 71-75 .

Με αυτόν τον τρόπο οι Θεσσαλονικείς παραμένουν μέσα στα σενάρια πρόκρισης και βλέπουν με αισιοδοξία τον δεύτερο γύρο, αφού υπερκάλυψαν και τη διαφορά με τους Τσέχους έχοντας χάσει με 1 πόντο στην αναμέτρηση του πρώτου γύρου. Όλα αυτά έχοντας κάνει την ανατροπή από το -15 στις αρχές της τέταρτης περιόδου.

Ο αγώνας

Οι δύο ομάδες ξεκίνησαν τον αγώνα χέρι- χέρι και έχοντας πολλές ισοπαλίες στα πρώτα λεπτά. Μετά το 12-12 στο 5', η Νίμπουρκ κατάφερε να πάρει «αέρα» 5 πόντων (17-12), ο ΠΑΟΚ με ένα μικρό σερί 6-0 πήρε κεφάλι, ωστόσο το δεκάλεπτο έληξε στο 21-21.

Η δεύτερη περίοδοε κύλησε με παρόμοιο τρόπο, αφού τα δύο τρίποντα του Κάρτερ έφεραν τον ΠΑΟΚ μπροστά στο σκορ δις (21-24, 26-27), ωστόσο η Νίμπουρκ απάντησε για το 29-27. Από το 33-27 στο 15' ο ΠΑΟΚ προσπέρασε ξανά (33-35) με Τζόουνς και Γκρίφιν. Παρόλα αυτά το σκορ του ημιχρόνο διαμορφώθηκε με buzzer beater step back του Ρίβερς που έκανε το 40-37 για τους Τσέχους.

Με την επιστροφή από την ανάπαυλα, η ομάδα του Άρη Λυκογιάννη έδειξε να μην μπορεί να βρει σταθερά πατήματα. Δεν είχε καλές επιλογές στην επίθεση, ενώ έβλεπε την «ψαλίδα» συνεχώς να ανοίγει. Η προσπάθεια του Τζόουνς που σκόραρε 6 από τους 12 πόντους του ΠΑΟΚ στο τρίτο δεκάλεπτο δεν αρκούσε και η καθοριστική περίοδος, βρήκε τους Θεσσαλονικείς να κυνηγούν το -12 (61-49).

Η αντεπίθεση των φιλοξενούμενων ήρθε σε εκείνο το σημείο που βρέθηκαν στο -15 (64-49). Με οδηγούς τους Γκρίφιν και Κάρτερ άλλαξαν τα δεδομένα του ματς και έβαλαν τον ΠΑΟΚ σε πλεονεκτική θέση (66-68). Κατάφεραν, μάλιστα, να διατηρήσουν αυτή την εικόνα με 5 πόντους του Λοβ και το κόψιμο του Τζόουνς στην άμυνα στα τελευταία δευτερόλεπτα.

Τα δεκάλεπτα: 21-21, 40-37, 61-49, 71-75