«Οργισμένο» νιάτο!

aris ionikos 185226

Τέλος στο αρνητικό σερί των τεσσάρων ηττών του έβαλε ο Άρης, που επικράτησε 74-62 του Ιωνικού Νικαίας στο «Nick Galis Hall» για την 21η αγωνιστική της Basket League, έφτασε στις επτά νίκες και σώθηκε και μαθηματικά.

Κορυφαίος για τους «κίτρινους» ο εκπληκτικός 19χρονος γκαρντ, Οδυσσέας Νετζήπογλου, ο οποίος πέτυχε 22 πόντους με 8/12 σουτ, 4 ριμπάουντ και 3 ασίστ, ενώ τον ακολούθησε σε απόδοση ο Μιλόσεβιτς με 18 πόντους και 9 ριμπάουντ. Από την πλευρά των φιλοξενούμενων που έμειναν στις επτά νίκες και έχασαν την ευκαιρία να κάνουν σημαντικό βήμα για είσοδο στα πλέι οφ, ξεχώρισε ο Χόλογουελ με 17 πόντους, 10 ριμπάουντ και 5 κλεψίματα, ενώ καλός ήταν και ο Τολιόπουλος με επίσης 17.

Ο Άρης με τον νεαρό Νετζήπογλου να είναι εξαιρετικός, προηγήθηκε 15-8 στο 5’, έχοντας εξαιρετικά επίπεδα δημιουργίας και κανένα λάθος. Χόλογουελ και Μαυροκεφαλίδης έβγαλαν αντίδραση από πλευράς Ιωνικού για το 20-18 στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου. Η άνοδος του Τολιόπουλου, βοήθησε τους φιλοξενούμενους να μειώσουν ακόμα περισσότερο, 27-26 στο 15’. Ο Άρης άρχισε να είναι άστοχος πίσω από τα 6.75 και να καταγράφει πλέον πολλά λάθη στην στατιστική. Με τον Μιλόσεβιτς να παίρνει πρωτοβουλίες, οι «κίτρινοι» πήραν ξανά κεφάλι στο σκορ με 32-26 στο 18’, όμως η επιθετική αφύπνιση του Χουγκάζ, επέτρεψε στους Νικαιώτες να μειώσεις 34-32 στην ανάπαυλα.

Με το δίδυμο Νετζήπογλου-Μιλόσεβιτς να… τραβάνε ξανά κουπί στην επίθεση, ο Άρης πήγε την διαφορά για πρώτη φορά στο +9 (48-39 στο 24’). Ο Ιωνικός συνέχισε να έχει πρόβλημα στην δημιουργία, ενώ έχανε και αρκετά αμυντικά ριμπάουντ που εκμεταλλεύονταν οι γηπεδούχοι. Έτσι, η ομάδα του Καμπερίδη, αφού βρήκε και τρίτο πόλο σκοραρίσματος στον Ντραγκίτσεβιτς, διατήρησε μια καλή διαφορά (61-53), με δέκα λεπτά να απομένουν για το τέλος του αγώνα.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο το παιχνίδι ήταν κακό ποιοτικά και παραγωγικά, με πολλά λάθη εκατέρωθεν και μόλις τρεις πόντους στα πρώτα πέντε λεπτά! Ο Άρης με καλάθια των Τσάλμερς και Νετζήπογλου, προηγήθηκε 70-56, με 3’:25’’ να απομένουν και «καθάρισε» την νίκη που δικαιούταν απόλυτα βάσει της εικόνας του αγώνα.

Τα δεκάλεπτα: 20-18, 34-32, 61-53, 74-62.