Και την πιάνει μελαγχολία με τον... Ηλία

WEEW

Ο Κολοσσός Ρόδου του Ηλία Καντζούρη ήταν ο μεγάλος και άξιος νικητής του αγώνα στο «σμαραγδένιο νησί» καθώς επικράτησε της... παραπαίουσας ΑΕΚ του Ηλία Παπαθεοδώρου με 79-72.

Το δίδυμο των Γκλιν Ουότσον (25π., 5/6δίπ., 3/6τρ., 6/7β.) και Κερέμ Καντέρ (22π., 8/10δίπ., 1/2τρ., 3/3β.) ήταν εκείνο που έκανε και τη διαφορά στο παιχνίδι υποχρεώνοντας την ΑΕΚ στην δεύτερη συνεχόμενη ήττα της και στην 6η συνολικά στο πρωτάθλημα.

Αντίθετα, ο Κολοσσός μπορεί να κοιτάζει πιο ψηλά καθώς έφτασε στο 8-13 και βρίσκεται στις θέσεις που οδηγούν στα πλέι οφ της φετινής σεζόν. Από την ΑΕΚ οι Μέικον (22π.) και Λάνγκφορντ (20π.) προσπάθησαν να αλλάξουν την εικόνα της αναμέτρησης ωστόσο ο Ηλίας Καντζούρης ήταν πολύ πιο έτοιμος και πολύ πιο διαβασμένος με τον συνωνόματό του και δεν άφησε την μεγάλη ευκαιρία να γλιστρίσει από τα χέρια της ομάδας του.

Στα αξιοσημείωτα του αγώνα το γεγονός ότι δεν αγωνίστηκε ούτε... δευτερόλεπτο ο Δημήτρης Μωραΐτης, ένας από τους πλέον «ανεβασμένους» παίκτες της ΑΕΚ τη φετινή σεζόν.

Λόγω του τραυματισμού του Σπάισερ, ο Κερέμ Καντέρ βρέθηκε στην αρχική πεντάδα. Και ήταν εκπληκτικός. Έκλεισε το πρώτο ημίχρονο με 14 πόντους και 100% ευστοχία (5/5 διπ., 1/1 τριπ., 1/1 βολή), υποχρεώνοντας τον Ηλία Παπαθεοδώρου να κρατήσει για αρκετή ώρα στον πάγκο τον Μορέιρα.

Οι Ροδίτες, απέναντι σε μία τραγική ΑΕΚ στο πρώτοι δεκάλεπτο, έφτασαν τη διαφορά στο +20 (30-10).

Προτού, ωστόσο, οι «κιτρινόμαυροι» κάνουν το δικό τους σερί, 12-0, για να μειώσουν τη διαφορά στους 8 πόντους (30-22). Πέρα από τον Μέικον, λύσεις έδωσε ο Μόουζες, ενώ και η προσθήκη του Χρυσικόπουλου βοήθησε.

Ο Κολοσσός συνέχισε να εκμεταλλεύται τις κακές και αργές επιστροφές της ΑΕΚ. Κατάφερε να διατηρήσει τη διαφορά στο επίπεδο των 10-12 πόντων μέχρι το φινάλε του πρώτου ημιχρόνου.

Χαρακτηριστικό των πρώτων 20 λεπτών οι 16 πόντοι του Κολοσσού από τα 8 λάθη της ΑΕΚ (5 στην πρώτη περίοδο).

Όπως στη 2η περίοδο, έτσι και στην 3η, η ΑΕΚ ξεκίνησε με σερί (10-0). Ισοφάρισε (41-41) καλύπτοντας διαφορά 20 πόντων και με ένα τρίποντο του Λάνγκφορντ πήρε και διαφορά τριών πόντων (48-45).

Στα πρώτα 4.30 της 3η περιόδου, οι παίκτες του Παπαθεοδώρου σημείωσαν ένα επί μέρους σκορ 17-4. Την ίδια στιγμή, ο Κολοσσός, μετά τα 5/6 τρίποντα στην πρώτη περίοδο, μέτρησε 1/12 στα επόμενα 15 λεπτά!

Όταν, όμως κατάφερε να βρει λύσεις, δεν επέτρεψε στην ΑΕΚ να ξεφύγει. Οι Ροδίτες στο δεύτερο κομμάτι της τρίτης περιόδου είχαν 3/5 σουτ τριών πόντων, με το τελευταίο από τον Ουάτσον να φέρνει το σκορ στο 58-57.

Ο Κολοσσός κατάφερε, με εύστοχες βολές και το θράσος του απίθανου Ουότσον, να πάρει μικρή διαφορά τεσσάρων πόντων, 65-61, προτού ο Λάνγκφορντ μειώσει με τρίποντο.

Ο Κολοσσός προσπάθησε να.. ταίσει και άλλο τον Καντέρ. Μία προσωπική ενέργεια του Τούρκου έκανε το σκορ 69-66, με τον Καντέρ να έχει σε εκείνο το σημείο 20 πόντους, με 9/12 σουτ!

Ο Γκλιν Ουότσον συνέχισε να κάνει πράματα και θάματα στο παρκέ. Με ένα απίθανο γκολ-φάουλ να δίνει στον Κολοσσό προβάδισμα πέντε πόντων 75-70!

Ο Καντέρ πρόσθεσε δύο πόντους με βολές (77-72), ωστόσο στην κρίσιμη επίθεση, 30 δεύτερα πριν το τέλος, ο Μέικον έκανε λάθος πάσα στην επαναφορά, με την ΑΕΚ να χάνει την κατοχή.

Τα δεκάλεπτα: 30-11, 41-31, 58-57, 79-72