Ο Μαυροκεφαλίδης «χάλασε» την «πρώτη» του Σκουρτόπουλου

3105719 1

Ο Ιωνικός Νικαίας (6-9) επικράτησε του Ηρακλή (5-9) με 75-78 έχοντας πρωταγωνιστή τον Λουκά Μαυροκεφαλίδη. (24π., 14ρ.).

Ο Ιωνικός πέρασε νικηφόρα από το Ιβανώφειο αφού επικράτησε του Ηρακλή με 75-78. Ο Λουκάς Μαυροκεφαλίδης έκανε τα πάντα στο παρκέ και έτσι στέρησε από τον Θανάση Σκουρτόπουλο επιτυχημένο ντεμπούτο.

Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν καλύτερα την αναμέτρηση και με πρωταγωνιστές τους Καββαδά και Σαγκς προηγήθηκαν με 11-4 (4'). Οι παίκτες του Αγγέλου αντέδρασαν ιδανικά ακουμπώντας τη μπάλα στα χέρια του Μαυροκεφαλίδη κι ο Έλληνας σέντερ δικαίωσε την επιλογή αυτή και έβαλε την ομάδα του μπροστά στο σκορ με 15-21 (9').

Στη δεύτερη περίοδο Τολιόπουλος και Χουγκάζ μπήκαν στην εξίσωση του σκορ με αποτέλεσμα ο ιωνικός να βρεθεί μπροστά με διψήφια διαφορά πόντων (21-33, 23'). Σε εκείνο το διάστημα ο Χάνλαν ανέβασε την απόδοσή και με δικά του συνεχόμενα καλάθια οι Θεσσαλονικείς μείωσαν σε 34-39 λίγο πριν ακουστεί η κόρνα λήξης του ημιχρόνου.

Ο Σκουρτόπουλος στο ντεμπούτο του στον πάγκο του Ηρακλή είδε τους Χάγκινς και Χάνλαν να κουβαλάνε την επιθετική λειτουργία της ομάδας κι έτσι το σκορ έγινε 44-46 (25'). Το ματς έγινε ντέρμπι με τους φιλοξενούμενους να μένουν μπροστά στο σκορ στην τρίτη περίοδο χάρη στον Μαυροκεφαλίδη.

Ο Ηρακλής στην τελευταία περίοδο προσπέρασε στο σκορ με τις δύο ομάδες να βρίσκουν με δυσκολία το δρόμο προς το καλάθι. Τα δύο τρίποντα από Χάνλαν και Χάγκινς έκαναν το 69-63 (36'), ωστόσο Σμιθ και Τολιόπουλος τους μιμήθηκαν (71-71, 38'). Στο τέλος του ματς η ψυχραιμία του Μαυροκεφαλίδη από τη γραμμή των βολών, ο Ενετσιόνια αστόχησε σε σουτ νίκης κι έτσι κρίθηκε το αποτέλεσμα.

Τα δεκάλεπτα: 18-23, 34-41, 55-56, 75-78