Σαρωτικός Άρης, «βύθισε» το Μεσολόγγι!

184731

Στις νίκες και μάλιστα με εντυπωσιακό τρόπο, επέστρεψε μετά από πολύ καιρό ο Άρης. Οι «κίτρινοι» συνέτριψαν 77-48 το Μεσολόγγι στο «Nick Galis Hall» στο πλαίσιο της 12ης αγωνιστικής και πρώτης του δεύτερου γύρου της Basket League.

Έτσι, έβαλαν τέλος στο αρνητικό σερί πέντε συνεχόμενων ηττών, βελτιώνοντας το ρεκόρ τους σε 4-8. Από την άλλη, η ομάδα της Αιτωλοακαρνανίας, γνώρισε την 9η(!) συνεχόμενη ήττα της και παρέμεινε μόνη στην τελευταία θέση με ρεκόρ 3-9.

Το ενδιαφέρον του αγώνα κράτησε μόνο στο πρώτο πεντάλεπτο. Από εκεί και μετά, ο Άρης πάτησε… γκάζι και δεν κοίταξε πίσω καθόλου, αυξάνοντας συνεχώς τη διαφορά, που έφτασε στη μέγιστη τιμή της (+29) στο φινάλε του αγώνα.

Κορυφαίοι των νικητών ήταν οι Κουζέλογλου (14π. / 11ρ.) και Ντεκόζι (13π. / 3ρ. / 4ασ.), ενώ καλή παρουσία είχε και ο Σταμάτης με 12π. Από πλευράς ηττημένων ξεχώρισαν οι Γκότσερ (13π. / 8ρ. / 3ασ.), Πουαριέ (11π. / 9ρ.) και Αρμάντι (10π. / 6ρ.).Το ματς:

Αρκετά άστοχες ήταν οι δύο ομάδες στο ξεκίνημα του αγώνα, όπως αποτυπώνεται τόσο στο σκορ (8-9) στο 6’, όσο και στα ποσοστά, που δεν ξεπερνούσαν το 40% στα σουτ εντός πεδιάς. Όμως, ο Άρης με σερί 10-2 στο επόμενο δίλεπτο έκανε το 18-11 και έκλεισε το πρώτο δεκάλεπτο στο +6 (19-13). Κουζέλογλου και Ντεκόζι ήταν οι μεγάλοι πρωταγωνιστές, καθώς είχαν πετύχει τους 18 από τους 19 πόντους των «κίτρινων».

Οι γηπεδούχοι μπήκαν με το πόδι στο… γκάζι και στο δεύτερο δεκάλεπτο. Με σερί 8-3 στα πρώτα δύο λεπτά ανέβασαν για πρώτη φορά τη διαφορά σε διψήφιο νούμερο (27-16) στο 12’. Οι φιλοξενούμενοι έμοιαζαν εγκλωβισμένοι στην πολύ καλή άμυνα του Άρη, ο οποίος είχε βρει εξαιρετικό ρυθμό και παίρνοντας πόντους και από άλλους παίκτες, έφτασε και στο +17 (42-25), τριάμισι λεπτά πριν το τέλος του ημιχρόνου. Τελικά οι παίκτες των δύο ομάδων πήγαν στα αποδυτήρια με το σκορ στο 42-29.

Ο Άρης μπήκε στο δεύτερο ημίχρονο σαν να ήταν το ξεκίνημα του αγώνα και με νέο σερί 12-0 εκτόξευσε τη διαφορά στο +25 (54-29) στο 24’. Πλέον, το σκορ είχε… ξεφύγει και το μόνο που απέμενε ήταν η έκβαση της διαφοράς και το τελικό σκορ. Στο τέλος της τρίτης περιόδου, οι Θεσσαλονικείς την έφτασαν και στο +27 (65-38).

Διαδικαστικού χαρακτήρα ήταν το τέταρτο δεκάλεπτο, με τους παίκτες των δύο ομάδων να κάνουν αγγαρεία, αφού τα πάντα είχαν κριθεί. Υπήρχε αρκετή αστοχία, όπως φαίνεται από το επιμέρους σκορ 12-10, με τον Άρη να φτάνει σε μια μεγάλη σε έκταση νίκη με τελικό σκορ 77-48 και τη διαφορά στη μέγιστη τιμή της, που ήταν 29 πόντοι.

Τα δεκάλεπτα: 19-13, 42-29, 65-38, 77-48.