Κολοσσός... όταν έπρεπε!

Με τον Μάρκους Χάτεν να σηκώνει την ομάδα στις πλάτες του και τον Στέφαν Νάτζφεϊ άξιο συμπαραστάτη του ο Κολοσσός πήρε βαθιά ανάσα νικώντας με 77-67 το Περιστέρι, που μετά τη νίκη του Πανελευσινιακού έμπλεξε ξανά.

Στο πρώτο ημίχρονο έγινε μέγα ντέρμπι, με ιδιαίτερα αμφίρροπη εξέλιξη. Το Περιστέρι ξεκίνησε πιο καλά, καθώς οι δυο Αμερικανοί του, Πάρκερ και Μίτσελ, μπήκαν φουριόζοι, ενώ στη δεύτερη περίοδο τα τρίποντα του Μάντζαρη του έδωσαν αέρα 5 πόντων (26-21 στο 14'). Ο Κολοσσός ήταν άστοχος, φαινόταν αγχωμένος και μόνο ο Νάτζφεϊ έδειχνε συνέπεια, σκοράροντας στην επίθεση, αλλά παράλληλα δίνοντας πολλές λύσεις και στα ριμπάουντ.

Όλα αυτά μέχρι να πάρει μπροστά ο Μάρκους Χάτεν. Ο Αμερικανός άρχισε να παίρνει την κατάσταση στα χέρια του στο τέλος του ημιχρόνου και δεν είναι τυχαίο ότι ο Κολοσσός ανέτρεψε το -5 και πέρασε μπροστά με βραχεία κεφαλή (37-36). Στην τρίτη περίοδο η εξαιρετική άμυνα και οι βοήθειες από τους Καλαϊτζή, Καλαμπόκη εκτόξευσαν τη διαφορά στους 11 πόντους (53-42), καθώς το Περιστέρι με τους Αμερικανούς του να έχουν εξαφανιστεί αδυνατούσε να βρει σοβαρές επιθετικές λύσεις.

Και στην τελευταία περίοδο "καθάρισε" ο Χάτεν. Ο Μάντζαρης με τα τρίποντά του προσπάθησε να βάλει ξανά το Περιστέρι στο παιχνίδι (57-51 στο 32', 62-57 στο 35'), αλλά ο Χάτεν μαζί με τον Νάτζφεϊ ήταν εκεί για να κρατούν όρθιο τον Κολοσσό. Ο αγώνας εν τέλει κρίθηκε δύο λεπτά πριν από τη λήξη του. Ο Κομποδιέτας με τρίποντο μείωσε 68-64, ο Χάτεν αστόχησε και ο Πάρκερ σούταρε για τρίποντο στη συνέχεια προσπαθώντας να μειώσει στον πόντο. Ήταν όμως άστοχος, ακολούθως ο Χάτεν με γκολ φάουλ έκανε το 71-64 και το Περιστέρι δεν μπόρεσε να πλησιάσει περισσότερο.

Τα δεκάλεπτα: 19-17, 37-36, 55-45, 77-67

Κολοσσός (Φραγκιάς): Γεωργαλής 7, Κουμπούρας, Χάτεν 25(2), Καλαϊτζής 6, Καλαμπόκης 12, Άουτερμπριτζ, Νάντζφεϊ 18(3), Λάνγκφορντ 7, Κάπελαν, Όσμπι 2.

Περιστέρι (Κουστένης): Παπαντωνίου 5, Κομποδιέτας 9(2), Πάρκερ 15(1), Κανονίδης 2, Ψαρόπουλος, Μάντζαρης 14(4), Μίτσελ 10, Χάινς, Πέτρουλας 2, Γαλιώτος 10.