Πάλεψε μεν, έχασε... δε το Περιστέρι

moreira

Πληρώνοντας την κακή του άμυνα, το Περιστέρι ηττήθηκε από τη Νίμπουρκ στην Τσεχία (84-72) και τερμάτισε στην 4η θέση του 3ου γκρουπ του Basketball Champions League, κάτι που σημαίνει πως θα χρειαστεί την υπέρβαση στη φάση των «16», όπου θα αντιμετωπίσει -με μειονέκτημα έδρας- κάποια εκ των πρώτων των άλλων ομίλων.

Η ομάδα των δυτικών προαστίων παρατάχθηκε δίχως τους Ξανθόπουλο και Βασιλόπουλο, ενώ ο Χάτσερ δεν αγωνίστηκε καθόλου. Με 8-6 ολοκλήρωσαν τη συγκεκριμένη φάση της διοργάνωσης οι «κυανοκίτρινοι», που ακόμα κι αν νικούσαν, θα ήταν δώρο… άδωρο, αφού η Νίζνι έφυγε με το διπλό από τη Ρίγα την ίδια ώρα. Κορυφαίοι για το σύνολο του Παπανικολόπουλου ο Γκρέι (18 πόντοι, 5 ριμπάουντ, 4 ασίστ) και ο Μορέιρα (16 πόντοι, 9 ριμπάουντ).

Το Περιστέρι βρήκε ρυθμό στην επίθεση στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης με τη Νίμπουρκ στην Kralovka Arena όπου ο Γιάννης Αγραβάνης σκόραρε πίσω από τα 6μ.75 για το 20-29 στο 8:30. Μάλιστα η ομάδα του Νίκου Παπανικολόπουλου έκλεισε την πρώτη περίοδο στην στο υπέρ της 26-31, διατηρώντας το προβάδισμα απέναντι στους γηπεδούχους που όμως αντέδρασαν άμεσα, έτρεξαν σερί 8-0 και προηγήθηκαν με 34-31 στο 11:30 με το τρίποντο του Γιάρομιρ Μπόχατσικ.

Οι δυο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια ισόπαλες με σκορ 42-42 αφήνοντας ανοιχτούς λογαριασμούς για τη συνέχεια. Ακολούθως το Περιστέρι μπλόκαρε επιθετικά ενώ η Νίμπουρκ εκμεταλλεύτηκε τα λάθη και την αστοχία των φιλοξενούμενων, κάνοντας επιμέρους 19-11 στο τρίτο δεκάλεπτο για το 61-53 στο 30'. Οι Τσέχοι ανέβασαν τη διαφορά για πρώτη φορά σε διψήφια επίπεδα κάνοντας το 68-57 στο 31:28 κι εν συνεχεία οι Στίβεν Γκρέι και Μόουζες Κίνγκσλεϊ μείωσαν σε 71-68 από τη γραμμή των βολών!

Τα «νεκρά» διαστήματα του Περιστερίου επέτρεψαν στη Νίμπουρκ να ξεφύγει ξανά και να φτάσει στη νίκη με 84-72.

Τα δεκάλεπτα: 26-31, 42-42, 61-53, 84-72.