Ανάσανε και... ελπίζει ο Άρης

174053

Αυτός ο Άρης μπορεί να σωθεί!Με εξαιρετική εμφάνιση από την πρώτη περίοδο, η ομάδα του Σάββα Καμπερίδη έριξε από την αρχή στα σχοινιά τη Λάρισα και τελικά επικράτησε με το επιβλητικό 90-72 στο «Αλεξάνδρειο», ανεβαίνοντας στο 5-11 και μένοντας ζωντανή στη μάχη της παραμονής.

Κορυφαίος για τους νικητές ήταν ο Ντραγκίσεβιτς με 22 πόντους, 4 ριμπάουντ και 3 ασίστ, ενώ τον ακολούθησαν σε απόδοση οι Μόρις (14π.), Μιλόσεβιτς (8π., 8ρ.), Γκετσεβίτσιους (13π., 3/5 τρίποντα, 4 ασ.) και Μπράουν (12π., 4ασ.).Από πλευράς φιλοξενούμενων, οι Χίκι (16π.) και Παπαντωνίου (12π.) κατάφεραν να διασωθούν.

Για τον Άρη ήταν ένα ματς δίχως αύριο και η συμπεριφορά των παικτών του Σάββα Καμπερίδη φάνηκε ότι είχαν αντιληφθεί τι κρινόταν στο ματς με τη Λάρισα. Από το πρώτο λεπτό κυριάρχησαν στο παρκέ και από πολύ νωρίς άρχιζαν να χτίζουν διψήφιες διαφορές (14-4) και μάλιστα έκλεισαν την πρώτη περίοδο στο +15 (23-8), έχοντας βάλει τις βάσεις για το ροζ φύλλο αγώνα.

Όπως ήταν φυσικό, οι παίκτες του Βαγγέλη Αγγέλου έδειξαν αντίδραση, άρχισαν να ροκανίζουν τη διαφορά, φτάνοντας μάλιστα στο 27-21, γεγονός που μάλλον αφύπνισε τους γηπεδούχους. Ανεβάζοντας και πάλι ρυθμούς και στις δύο πλευρές του παρκέ, έτρεξαν ένα επί μέρους 10-2, διαμορφώνοντας το 37-23 και τελικά έκλεισαν το πρώτο ημίχρονο στο 43-29.

Στόχος των «κίτρινων» ήταν να τελειώσουν το ματς στην τρίτη περίοδο κι αυτό κατάφεραν να κάνουν, αφού όχι μόνο διατηρούσαν τη διψήφια διαφορά, αλλά αυτή ξεπέρασε και τους 20 πόντους (70-46) με τη λήξη της τρίτης περιόδου, κάτι που είχε σημάνει ήδη τη λήξη του αγώνα.

Στην τέταρτη περίοδο η διαφορά για τον Άρη έφτασε κοντά στους 30 πόντους (83-54), ωστόσο στα τελευταία λεπτά οι φιλοξενούμενοι δείχνοντας εγωισμό, μείωσαν, χωρίς βέβαια να αλλάζει η γενικότερα εικόνα του αγώνα, που ήταν σαφώς υπέρ των γηπεδούχων.

Τα δεκάλεπτα: 23-8, 43-29, 70-46, 90-72.

Άρης (Καμπερίδης): Μποχωρίδης 4, Φλιώνης 6, Μιλόσεβιτς 8, Ντραγκίσεβιτς 22, Μόρις 14, Φιτζπάτρικ 7, Μπράουν 12, Σιδηροηλίας, Γκετσεβίτσιους 13, Σλαφτσάκης 4

Λάρισα (Αγγέλου): Γκάρετ 6, Ρας 8, Μαραγκός, Χάρις 4, Παπαντωνίου 12, Τόμας 2, Χίκι 16, Τσιλούλης 8, Σπυρόπουλος 6, Φλόιντ 10