Απόδραση από τη Λήμνο με Μαυροκεφαλίδη και Μπαρτ!

172525

Στη μεγάλη επιστροφή του Ηφαίστου στην τέταρτη περίοδο, ο Ιωνικός απάντησε με τα μεγάλα σουτ των Μαυροκεφαλίδη και Μπαρτ, για να πάρει τη νίκη (79-68) και να ανέβει στο 5-4.

Η ομάδα της Νίκαιας είχε διψήφιες διαφορές στη μεγαλύτερη διάρκεια του ματς, με τους γηπεδούχους να μειώνουν στον πόντο (65-66) στο 36’, αλλά εκεί να «μιλούν» ο Έλληνας σέντερ, που είχε 29 πόντους και ο Αμερικανός γκαρντ που πρόσθεσε άλλους 20π.

Από τους γηπεδούχους, που έπεσαν στο 5-4, ξεχώρισαν οι Έβανς και Λιτλ με 17 και 15 πόντους αντίστοιχα.

Χωρίς καλό ρυθμό και με χαμηλό σκορ ήταν τα πρώτα πέντε λεπτά του ματς, με τον Ιωνικό να είχε το προβάδισμα (4-9). Στη συνέχεια, το παιχνίδι ζωήρεψε ελαφρώς, με την ομάδα της Νίκαιας να διατηρούνταν μπροστά μέχρι το τέλος του πρώτου δεκαλέπτου (12-16).

Με τους Μαυροκεφαλίδη και Χαραλαμπόπουλο, οι φιλοξενούμενοι πήγαν στο +10 (12-22) στην αρχή της δεύτερης περιόδου. Ο Έβανς προσπάθησε να κρατήσει τον Ήφαιστο στην αναμέτρηση, αλλά ο Έλληνας σέντερ συνέχισε το ίδιο «ζεστός» και έτσι ο Ιωνικός διατηρούσε μία απόσταση ασφαλείας (23-32). Οι παίκτες του Βετούλα εξακολουθούσαν να είχαν τον έλεγχο μέχρι το τέλος του πρώτου ημιχρόνου, το οποίο χάρη στον Σάφτενααρ τους βρήκε στο +12 (28-40).

Ο Μαυροκεφαλίδης έστειλε στο μέγιστο +15 (28-43) τον Ιωνικό στην αρχή του δεύτερου μέρους και τον κρατούσε σε παρόμοια απόσταση (37-51), παρά τις προσπάθειες του Έβανς από την άλλη. Από τα μισά και μετά, οι γηπεδούχοι έσφιξαν αμυντικά και με τον Μολντοβεάνου πλησίασαν στο -4 (47-51), αλλά στο τελευταίο δίλεπτο, τα μεγάλα σουτ των Χαραλαμπόπουλου και Μπαρτ έστειλαν την ομάδα της Νίκαιας στο +11 (51-62), στο τέλος της τρίτης περιόδου.

Στην τέταρτη περίοδο, ήταν η σειρά των γηπεδούχων να βάλουν τα μεγάλα σουτ και με τους Λιτλ και Σταμάτη μείωσαν στο -5 (60-65), μέχρι τα μισά. Η αντίδραση του Ιωνικού ήταν μία εύστοχη βολή του Μαυροκεφαλίδη, με τον Λιτλ να βάζει… φωτιά στο ματς φέρνοντάς το στον πόντο (65-66), στο 36’. Εκεί, ήταν η σειρά των Μπαρτ και Μαυροκεφαλίδη, οι οποίοι με τα μεγάλα τρίποντά τους έστειλαν τη διαφορά στο +12 (67-79), στο 39’, με τον Ιωνικό να παίρνει το ροζ φύλλο με το τελικό 68-79.

Τα δεκάλεπτα: 12-16, 28-40, 51-62, 68-79

Ήφαιστος Λήμνου (Μανωλόπουλος): Μολντοβεάνου 10 (2), Έβανς 17, Σμιθ 4, Πελεκάνος 7 (1), Λιτλ 15 (3), Σταμάτης 7 (1), Τσαϊρέλης 3, Χαριτόπουλος 3 (1), Μούρτος 2, Στασινός.

Ιωνικός Νικαίας (Βετούλας): Τζόουνς 4 (1), Λόρενς, Μαυροκεφαλίδης 29 (4), Σάφτενααρ 12 (2), Δημάκος 2, Στιθ 2, Χαραλαμπόπουλος 10 (2), Μπατής, Μπαρτ 20 (3).