«Μπαμ» του Ρεθύμνου κόντρα στον Προμηθέα!

174303

Σπουδαία νίκη για το Ρέθυμνο, που επιβλήθηκε 70-63 του Προμηθέα Πατρών στην Κρήτη και πανηγύρισε το δεύτερο ροζ φύλλο αγώνα στο φετινό πρωτάθλημα.

Η ομάδα του Ζιάγκου έτρωγε… σίδερα και με «ατσάλινη» άμυνα λύγισε τους Αχαιούς, που παρουσιάστηκαν κατώτεροι των περιστάσεων.

Κορυφαίοι για τους νικητές οι Χριστοδούλου (16 πόντοι) και Φράνκαμπ (13 πόντοι), ενώ από την ομάδα του Γιατρά διασώθηκε ο Χολ (15 πόντοι, 6 ασίστ).

Οι δύο αντίπαλοι συμβάδιζαν στο σκορ στην πρώτη περίοδο, με το Ρέθυμνο να κλείνει το δεκάλεπτο στο +3 (19-16) χάρη στην πολύ καλή εμφάνιση του Μάρεϊ Τζούνιορ.

Στις αρχές του δεύτερου δεκαλέπτου, οι γηπεδούχοι πάτησαν το γκάζι και με μπροστάρηδες τους Φράνκαμπ και Χριστοδούλου, απέκτησαν «αέρα» 9 πόντων (27-18 στο 13’).

Από ‘κει και πέρα, οι δύο ομάδες επιδόθηκαν σε ένα… ρεσιτάλ άστοχων προσπαθειών, κάτι που ευνόησε τους Κρητικούς, που έκλεισαν το ημίχρονο έχοντας προβάδισμα 7 πόντων (35-28).

Στην τρίτη περίοδο, η ομάδα του Ζιάγκου «έπνιξε» με την άμυνά της τους φιλοξενούμενους: με επιμέρους σκορ 9-1, μετέτρεψε το 39-34 (24’) σε 48-35 (28’), ενώ ολοκλήρωσε το δεκάλεπτο με +12 (50-38).

Με πρωταγωνιστή τον Χριστοδούλου, το Ρέθυμνο έτρεξε 12-3 στις αρχές του τέταρτου δεκαλέπτου και εκτοξεύτηκε στο +17 (64-47 στο 35’). Από την άλλη, ο Προμηθέας δεν είχε καθαρό μυαλό στην επίθεση και αδυνατούσε να πλησιάσει.

Το τελικό 70-63 χάρισε μια δικαιότατη νίκη στους Κρητικούς, που ανάσαναν και παράλληλα προσγείωσαν στην πραγματικότητα την ομάδα του Γιατρά.

Τα δεκάλεπτα: 19-16, 35-28, 50-38, 70-63.