Πήρε νίκη και διαφορά με τον Πάλμερ (pics)

Νιώθει να πατάει γερά πλέον στην Α1 ο ΚΑΟΔ, μετά τη νίκη του επί του Κολοσσού με 74-66 (40-25) και, γιατί όχι, τώρα που έφυγε το άγχος, να μην κρυφοκοιτάζει και στην όγδοη θέση στους τέσσερις εναπομείναντες αγώνες.
Η ομάδα της Δράμας μετέφερε το άγχος στον Κολοσσό, αφού κατάφερε να ανατρέψει και τη διαφορά της ήττας του α΄ γύρου. Είχε χάσει στη Ρόδο με έξι πόντους (82-76) και η ομάδα του Βαγγέλη Φραγκιά πλέον είναι ανάμεσα σ΄ αυτές που παλεύουν για ν’ αποφύγουν τον υποβιβασμό.
Ο ΚΑΟΔ είχε ένα πολύ καλό πρώτο ημίχρονο και έδειξε αποφασισμένος να μην επιτρέψει στον αντίπαλό του να ελπίζει σε νίκη. Αυτή η διαφορά του α΄ ημίχρονου έπαιξε καταλυτικό ρόλο, καθώς αποδείχθηκε στο β΄ μέρος «μαξιλαράκι» στην άνοδο του Κολοσσού. Οι φιλοξενούμενοι στο διάστημα αυτό φάνηκαν ανταγωνιστικοί και έφτασαν πολύ κοντά να γυρίσουν το ματς και να επιδιώξουν στο τέλος να διατηρήσουν τη διαφορά του α΄ γύρου.
Μείωσαν στους τρεις πόντους (67-60) και 45΄΄ πριν από τη λήξη ο Καλατζής με δύο βολές έγραψε το 74-66. Ο Κάπελαν αστόχησε σε δεύτερο τρίποντο μετά το καλάθι του Πάλμερ, που έφτασε τη διαφορά στους 8 πόντους.
Οι γηπεδούχοι είχαν την υπεροχή στα ριμπάουντ (46-28) και ήταν πιο εύστοχοι από την περιφέρεια (8/24 τρίποντα), έναντι 3/20 του Κολοσσού που κέρδισε περισσότερες βολές (23/34).
ΚΑΟΔ (Σ. Μάρκοβιτς): Σλαφτσάκης, Νόουλς 8 (1), Ακεψιμακίδης 3 (1), Μπένας, Μισέλ 7, Μπάβτσιτς 9 (1), Κακαρούδης 6 (1), Ζάρκας, Ιωάννου 3 (1), Πάλμερ 25 (1), Ρόου 13 (2).
ΚΟΛΟΣΣΟΣ Ρ. (Β. Φραγκιάς):Γεωργαλής 5 (1), Κουμπούρας 9, Χάτεν 9, Καλαϊτζής 11 (1), Νάτζφεϊ 4, Κάπελαν 7 (1), Όσμπι 9.