Ο Ουότσον «ξέρανε» τον Κολοσσό στη Ρόδο!

174818

Η ομάδα του Χρήστου Σερέλη πήρε το «θρίλερ», καθώς επικράτησε 74-73 του Κολοσσού, χάρη σε τρίποντο του Γουότσον στα 3’’ πριν τη λήξη.

Πρώτος σκόρερ των φιλοξενούμενων ήταν ο Ντεκόζι με 17 πόντους, με τον Γουότσον να είχε 13π. και τον Ντέιβις 11π. Από τους «θαλασσί», που γνώρισαν τη δεύτερη σερί τους ήττα, ξεχώρισαν οι Τζάκσον και Αγκμπελέσε με 18 και 16 πόντους ο καθένας.

Μαζί ήταν οι δύο ομάδες στην αρχή του ματς (7-7), με το Λαύριο να χτυπάει στο ανοικτό γήπεδο και να πηγαίνει στο +5 (11-16), στα μισά. Στη συνέχεια, ο ρυθμός του ματς άνοιξε ακόμη περισσότερο, με τον Κολοσσό να κάνει την αντεπίθεσή του με τον Μωραΐτη και να ισοφαρίζει (22-22), αλλά στο τελευταίο δίλεπτο, οι φιλοξενούμενοι έσφιξαν αμυντικά και έκλεισαν την πρώτη περίοδο στο +5 (23-28).

Με ένα 4-0 ξεκίνησε το Λαύριο στο δεύτερο δεκάλεπτο, φτάνοντας στο +9 (23-32), ενώ με τρίποντο του Λεγκίκα πήγε ακόμη και στο +10 (25-35), στο 12’. Εκεί, ο Κολοσσός αντέδρασε μέσα από την άμυνά του και βγάζοντας αιφνιδιασμούς κατάφερε να πλησιάσει στο καλάθι (35-37), στο 17’. Από την άλλη, ο Ντέιβις συντηρούσε τους φιλοξενούμενους μπροστά, με τα τρίποντα των γηπεδούχων να διαμορφώνουν το 43-44 του πρώτου ημιχρόνου.

Οι Τζάκσον και Κρομά ήταν πρωταγωνιστές στην αρχή του δεύτερου μέρους για τον Κολοσσό, ο οποίος όχι μόνο πέρασε μπροστά, αλλά έφτασε στο +6 (52-46), στο 23’. Όμως, στη συνέχεια το Λαύριο απάντησε με καλές άμυνες και τον «καυτό» Γουότσον, με αποτέλεσμα να περάσει εκείνο μπροστά (53-54), στο 27’. Έκτοτε, το ματς έγινε πολύ σκληρό με πολλά φάουλ εκατέρωθεν, με τις δύο ομάδες να σκοράρουν κυρίως με βολές (57-56) και το τρίποντο του Γουότσον στη λήξη του τρίτου δεκαλέπτου να κάνει το 57-59.

Με παιχνίδι μέσα στη ρακέτα, το Λαύριο διατηρούσε το προβάδισμά του και στο ξεκίνημα της τέταρτης περιόδου (60-64), με τον Τζάκσον να κάνει ένα 5-0 για τον Κολοσσό (65-64). Από εκείνο το σημείο και έπειτα, το προβάδισμα άλλαζε συνεχώς χέρια με μεγάλα καλάθια εκατέρωθεν (70-71). Στο τελευταίο λεπτό, μίλησαν οι άμυνες και οι ελεύθερες βολές, με τους Ροδίτες να παίρνουν το προβάδισμα (73-71), στα 30’’ πριν τη λήξη. Ο Γουότσον ανέλαβε την τελευταία επίθεση και με μία «βόμβα» έξω από τα 6,75μ. για το 73-74, που ήταν και το τελικό σκορ, καθώς ο Τζάκσον αστόχησε στην εκπνοή.

Τα δεκάλεπτα: 23-28, 43-44, 57-59, 73-74