Μέρες... δόξας στο Ιβανώφειο!

4921063 1

Συνέχεια στην εξαιρετική εμφάνιση απέναντι στον Άρη έδωσε ο Ηρακλής που επικράτησε απέναντι στο Ρέθυμνο με 74-56.

O «Γηραιός» αν και δέχτηκε 23 πόντους στην πρώτη περίοδο, δέχτηκε μόλις 33 στο υπόλοιπο ματς και έχοντας πολυφωνία στην επίθεση, πήρε το 2ο ροζ φύλλο στην Basket League. Πρώτος σκόρερ ο Χάνλαν με 13, οι Σούλερ και Σμιθ είχαν από 11 και ο Οκερεάφορ 10. Απελπιστικά μόνος ο Φράνκαμπ με 23 πόντους για το Ρέθυμνο.

O Ηρακλής θα μπει γερά στο ματς και θα προηγηθεί με 10-5 στο 4’ και 13-7 στο 6’ , αλλά στο δεύτερο μισό του πρώτου δεκαλέπτου το Ρέθυμνο με ένα επιμέρους 5-16 με πρωταγωνιστές τους Φράνκαμπ και Καμπερίδη θα φτάσει σε προβάδισμα πέντε πόντων στο φινάλε του δεκαλέπτου με 18-23.

Ο «Γηραιός» εμφανίστηκε εξαιρετικά αγριεμένος στην δεύτερη περίοδο και από αυτό το σημείο και μετά έβαλε τις βάσεις για την επικράτηση. Με τον Οκερέαφορ να πυροβολεί από την περίμετρο και τον Χάνλαν να σημειώνει κρίσιμα καλάθια, οι Θεσσαλονικείς έκαναν ένα 14-0 στα πρώτα 5:43 πριν οι Κρητικοί σημειώσουν το πρώτο τους καλάθι στο δεύτερο δεκάλεπτο, για να προηγηθούν με 32-23, σε μια περίοδο που έληξε με επιμέρους 25-10 και τον Ηρακλή να έχει πάρει το προβάδισμα με δέκα πόντους στο ημίχρονο (61-45).

Με τρίποντο του Χάνλαν ο Ηρακλής θα προηγηθεί με 48-39 στο 24’, αλλά το Ρέθυμνο με ένα 5-0 σερί θα μειώσει σε 48-44, στα 3:42 πριν τη λήξη του 3ου δεκαλέπτου. Κάπου εκεί οι παίκτες του Γιάννη Καστρίτη, πάτησαν ξανά γκάζι για να κάνουν ένα 13-1 σε αυτό το διάστημα και με πολυφωνία στην επίθεση θα φτάσουν στο +16 με 61-45 για να κλείσουν την 3η περίοδο.

Στο 33’, ο «Γηραιός» θα φτάσει στη μέγιστη διαφορά 64-46 απέναντι στο Ρέθυμνο, που θα κάνει ένα σερί 6-0. Ο Σμιθ με δύο απανωτά τρίποντα θα βάλει την υπογραφή του στη νίκη του Ηρακλή για να ξαναπάει την διαφορά στο +18 με 70-52 για το 2ο ροζ φύλλο του «Γηραιού» στο πρωτάθλημα. Το τελικό 74-56 βρήκε τους φίλους των Θεσσαλονικέων να πανηγυρίζουν τη νέα καλή εμφάνιση των παιδιών του Γιάννη Καστρίτη.

Τα δεκάλεπτα: 18-23, 43-33, 61-45, 74-56