Ισοφάρισε ο Προμηθέας και... τελικός πριν από τους τελικούς!

2149652 1

Ο Προμηθέας Πάτρας αποδεικνύεται πολύ σκληρός για να παραδώσει το όπλα, αφού στο 4ο ματς των ημιτελικών επικράτησε της ΑΕΚ με 70-54 και έφερε τη σειρά στα ίσια (2-2). Την Παρασκευή το βράδυ στο ΟΑΚΑ θα κριθεί και το εισιτήριο για τους τελικούς της Basket League, εκεί όπου περιμένει ήδη ο Παναθηναϊκός!

Κυριαρχική εμφάνιση από τους γηπεδούχους, που παρουσιάστηκαν εντελώς βελτιωμένοι σε σχέση με το 3ο παιχνίδι και «έπνιξαν» την ομάδα του Μπάνκι. Κορυφαίος ο Παρκς, ο οποίος είχε 16 πόντους, 7 ριμπάουντ, 3 ασίστ και 3 κλεψίματα. Από τον «Δικέφαλο» διασώθηκε ο Σαντ-Ρος, που πέτυχε 12 πόντους και κατέβασε 4 ριμπάουντ. Έσπασαν τα… καλάθια οι φιλοξενούμενοι, καθώς ολοκλήρωσαν τον αγώνα με 18/54 εντός παιδιάς.

Η ΑΕΚ ξεκίνησε καλά στο ματς και προηγήθηκε με 8-4, όμως οι γηπεδούχοι ανέβασαν γρήγορα στροφές και έτρεξαν ένα τρομερό επιμέρους 15-1, που τους έφερε σε απόσταση δέκα πόντων (19-9). Το ισχυρό προβάδισμα πάντως δεν κράτησε για πολύ, αφού η «Ένωση» μείωσε στους πέντε στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου (19-14).

Ο Προμηθέας είχε το πάνω χέρι στην αναμέτρηση και αυτό φάνηκε ξεκάθαρα στις αρχές του δεύτερου δεκαλέτπου. Το +5 του 10ου λεπτού έγινε αμέσως +10 στο 12' (24-14) και +12 στο 15' (32-21), με οδηγούς τους Παρκς και Κατσίβελη. Η ΑΕΚ προσπάθησε ξανά να μειώσει, ωστόσο η ομάδα του Μάκη Γιατρά παρέμεινε σταθερά σε καλά αγωνιστικά στάνταρ, ήταν καλή στην άμυνα και πήγε στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα έχοντας προβάδισμα 9 πόντων (38-29).

Η ΑΕΚ θυμήθηκε τον καλό της εαυτό στις αρχές του δεύτερου ημιχρόνου και μέσω της δυνατής άμυνας κατάφερε να μπει ξανά στο ματς, αφού μείωσε στους τρεις (40-37) στο 24'. Οι δύο ομάδες παρέμειναν σε αυτή την διαφορά για αρκετή ώρα, μέχρι που οι Πατρινοί ανέβασαν εκ νέου την διαφορά στους 8 (51-43, 28'). Ο Προμηθέας έκλεισε το δεκάλεπτο στο +7 (51-44).

Από την στιγμή που δεν έχασε το προβάδισμα, ο Προμηθέας ανέβασε την διαφορά στους 10 (54-44, 32') και ξεκίνησε το τέταρτο δεκάλεπτο με τις καλύτερες δυνατές συνθήκες. Μάλιστα, δύο συνεχόμενα τρίποντα από Λίποβι και Κασελάκη εκτόξευσαν την διαφορά στους 14 (63-49), ενώ στη συνέχεια το τρένο μπήκε στις ράγες και η ομάδα της Πάτρας έφτασε σε μία άνετη και εντυπωσιακή νίκη.