Ναι, αυτή ήταν... ΑΕΚ!

2149010

Μια νίκη μακριά από τους τελικούς! Η ΑΕΚ «ξέσπασε» κόντρα στον Προμηθέα και κάνοντας εκπληκτική τρίτη περίοδο, έφτασε στη νίκη (88-60) και το 2-1. «Έλαμψε» ο Γιορκ (23π.), τέταρτο ματς την Τετάρτη (05/06, 21:00) στην Πάτρα.

Μια θυμωμένη «βασίλισσα» σκόρπισε τον Προμηθέα με σκορ 88-60 έχοντας μεγάλο πρωταγωνιστής τον Γκέιμπ Γιορκ, ο οποίοςέκανε την κορυφαία εμφάνιση του με τη φανέλα της ΑΕΚ και μια 3η περίοδο για να τη θυμάσαι! η ΑΕΚ έκανε ρεκόρ στην επίθεση με 38 πόντους, καθάρισε το ματς, αφού στο τέλος της προηγήθηκε με 74-42,. Άξιος συμπαραστάτης του Γιορκ που είχε 23 πόντους, ο Χάντερ με 16 πόντους, ενώ ο Σάκοτα είχε 11.

Η ΑΕΚ προηγήθηκε με δύο τρίποντα του Γιορκ (6-1, 3'), αλλά ο Προμηθέας ισοφάρισε με τον Λίποβι να «εκτελεί» (6-6, 4'). Οι «κιτρινόμαυροι» εκεί έτρεξαν ένα σερί για το 13-6 (5') και στην συνέχεια ένα ακόμα (6-0), για το 19-11 του δεκαλέπτου, με τους Χάντερ και Γιορκ να δίνουν λύσεις. Οι γηπεδούχοι έφτασαν και στο +12 με τους Λαρεντζάκη - Εμπάκουε, αλλά οι Πατρινοί συνέχιζαν να σκοράρουν από την περιφέρεια (25-17, 15'). Ο Θίοντορ έφτασε στο 34-19 (17'), ο Σαλούστρος έδωσε βοήθειες (34-24, 19') και ο Σαντ-Ρος έστειλε τις ομάδες στα αποδυτήρια με το 36-27 (20').

Ο Τζέιμς... συνήλθε στην τρίτη περίοδο και ο Γιορκ βρήκε τον... χαμένο του εαυτό, για να φτάσει η ΑΕΚ στο +21 (55-34, 25'). Ο Χάντερ ήταν εκπληκτικός για ακόμα μια φορά και, μαζί με τους προαναφερθέντες, η διαφορά ανέβηκε (67-37, 28'), για την πάει ο Ξανθόπουλος στο +32 με buzzer beater πίσω από το κέντρο του γηπέδου (74-42, 30')! Οι φιλοξενούμενοι έκαναν ένα μικρό σερί (76-49, 33'), αλλά οι «κιτρινόμαυροι» συνέχιζαν με... σπασμένα τα φρένα (85-51, 36') κι έφτασαν στη νίκη (88-60, 40').

Τα δεκάλεπτα: 19-11, 36-27, 74-42, 88-60.