"Πρίγκηπας" ο Βασιλόπουλος!

214245

Με τον διεθνή φόργουορντ να πραγματοποιεί επική 4η περίοδο, η ομάδα του Πεδουλάκη έκανε την ανατροπή επί του Ηφαίστου (84-81) και το 1-0 στη σειρά.

Τα play-offs και οι κρίσιμες αναμετρήσεις είναι για τους μεγάλους παίκτες και το Περιστέρι έχει την ευτυχία να έχει έναν τέτοιον στο ρόστερ του.

Ο λόγος για τον Παναγιώτη Βασιλόπουλο που χάρη στο συγκλονιστικό 4ο δεκάλεπτο που πραγματοποίησε στην αναμέτρηση του ΓΣΠ κόντρα στον Ήφαιστο Λήμνου, οδήγησε την ομάδα του στη νίκη με 84-81.

Ο διεθνής φόργουορντ ολοκλήρωσε το ματς με 19 πόντους και 5 ριμπάουντ, ωστόσο το πιο σημαντικό είναι ότι τους 10 τους σημείωσε στην κρίσιμη 4η περίοδο, που το Περιστέρι κλήθηκε να γυρίσει από το -7 (61-68), με το οποίο προηγούνταν το φοβερό σύνολο του Σωτήρη Μανωλόπουλου.

Με αυτό τον τρόπο, η ομάδα των Δυτικών Προαστίων έκανε το 1-0 στη σειρά με τον Ήφαιστο και θέλει τη νίκη στη Λήμνο (22/5, 16:00) για να περάσει στην επόμενη φάση.

Άξιοι συμπαραστάτες του Βασιλόπουλου, ήταν οι Μπέντιλ (14π., 8ρ.), Κάλαχαν (13π., 3/6τρ.) και Σκορδίλης (11π.).

Από πλευράς ηττημένων, που έχασαν την ευκαιρία να στείλουν το ματς στην παράταση με το άστοχο τρίποντο του Σταμάτη στο τέλος, οι Φρεϊμάνις (16π., 4/4τρ., 6ρ.), Γκότσερ (14π.), Έβανς (10π.) και Σμιθ (10π.)

Τα δεκάλεπτα: 18-18, 47-42, 61-68, 84-81

Περιστέρι Βίκος Cola (Πεδουλάκης):Σκορδίλης 11 (5/5 δίποντα), Βασιλόπουλος 19 (3), Γκρέι 7, Αγραβάνης 4, Κάλαχαν 13 (3), Μουράτος 4, Μπέντιλ 14 (8 ριμπάουντ), Ντάνιελ 5, Καράμπελας 1, Σ. Σμιθ 2, Φλέμινγκς 4

Ήφαιστος Λήμνου (Μανωλόπουλος): Γκότσερ 14 (2), Έβανς 10, Ουίγκινς 9 (1), Τ. Σμιθ 10 (1), Φρεϊμάνις 16 (4), Μανωλόπουλος 2, Μούρτος 6 (1), Σταμάτης 2, Διαμαντάκος 4, Χαριτόπουλος 8 (1)