Ήταν... Κολοσσός όνομα και πράγμα στο Αλεξάνδρειο!

555

Αν και βρέθηκε ακόμη και στο -17, ο Κολοσσός έδειξε μεγάλη ψυχή και σουτάροντας πολύ καλά έξω από τα 6,75μ. (14/29 τρίποντα) κατάφερε να νικήσει 81-75 τον Άρη, μέσα στο Αλεξάνδρειο και πανηγυρίζοντας το πρώτο του «διπλό» στη φετινή Α1, να πάρει σημαντική βαθμολογική ανάσα (3-15).

Παρά τη μεγάλη απουσία του Μαυροειδή, ο Τσούπκοβιτς «σκότωσε» την πρώην ομάδα του με 22 πόντους, με τον Ντεμπς να είχε 18 και τον Μπράουνινγκ 14.  Από την άλλη, οι «κίτρινοι» που έπαιζαν χωρίς τον Μποχωρίδη και έπεσαν στο 6-12, είχαν πρώτους σκόρερ τους Τολιόπουλο και Χάρις με 15 και 14 πόντους αντίστοιχα.

Ο Άρης βασίστηκε στην άμυνά του σε όλη τη διάρκεια του πρώτου ημιχρόνου, ενώ ο Κολοσσός Ρόδου ελλείψει Δημήτρη Μαυροειδή ήταν προβλέψιμος στον τρόπο εκτέλεσης καθώς στηρίχθηκε στα σουτ έξω από τα 6,75. Αυτά μπήκαν στο πρώτο δεκάλεπτο (4/8 τρίποντα) κι έτσι οι φιλοξενούμενοι επέστρεψαν από το -9 (15-6, 6’) και μείωσαν σε 19-17 στο τέλος του δεκαλέπτου. Ο Άρης προσπάθησε να περάσει μπάλες στον ΜακΓκι αλλά ο Αμερικανός στις περισσότερες περιπτώσεις είχε κακή τοποθέτηση, με συνέπεια να μην εκμεταλλευτεί το πλεονέκτημά του.

Ο Κολοσσός Ρόδου διατήρησε την ίδια αμυντική τακτική στο δεύτερο δεκάλεπτο, έκλεινε τη ρακέτα του κι έδινε το μακρινό σουτ στους «κίτρινους». Εκεί, ο Ραμόν Χάρις έκανε τη διαφορά για τον Άρη καθώς τρία δικά του τρίποντα ανέβασαν τη διαφορά η οποία έφτασε έως και στα επίπεδα των 15 πόντων (40-28, 18’). Γενικώς ο Άρης είχε 8/19 προσπάθειες τριών πόντων στο πρώτο ημίχρονο το οποίο έκλεισε με σκορ 43-32.

Βάζοντας τα μακρινά σουτ, ο Άρης προηγήθηκε έως και με διαφορά 17 πόντων (51-34, 23) εκεί όμως ο Σλάβεν Τσούπκοβιτς άλλαξε τις ισορροπίες του αγώνα καθώς σημείωσε οκτώ διαδοχικούς πόντους, για να ακολουθήσουν και δύο τρίποντα από τον Μάλκολμ Λι. Με επιμέρους σκορ 5-16, οι φιλοξενούμενοι μείωσαν σε 56-50, περίπου τέσσερα λεπτά πριν το τέλος της 3ης περιόδου.

Ο Κολοσσός συνέχισε να σουτάρει με τρομερά ποσοστά ευστοχίας έξω από τα 6.75 και πήρε για πρώτη φορά το προβάδισμα με 70-72 έπειτα από εύστοχο σουτ τριών πόντων του Σλάβεν Τσούπκοβιτς. Είναι χαρακτηριστικό το γεγονός ότι μέχρι το 35:30 ο Κολοσσός είχε 13/25 προσπάθειες τριών πόντων. Οι φιλοξενούμενοι απέκτησαν πολύ ισχυρό προβάδισμα 107’’ πριν το τέλος καθώς με καλάθι του Ντεμπς προηγήθηκαν με 73-79, ο Άρης δεν άντεξε την πίεση κι έτσι οι Ροδίτες πήραν μια σπουδαία νίκη η οποία είναι «χρυσάφι» στην προσπάθειά τους για παραμονή στην κατηγορία.