Εξιλεώθηκε ο ΑΓΟΡ

Για το «στραβοπάτημά» του στην Ελευσίνα την περασμένη εβδομάδα, ο ΑΓΟΡ εξιλεώθηκε με τη νίκη του επί του Πανιωνίου (78-68). Ήταν ο πρώτος αγώνας των Κρητικών χωρίς τον Στέργιο Κουφό στον πάγκο τους και με τον Θανάση Γιαπλέ πλέον στο τιμόνι τους.

Ο ΑΓΟΡ είχε σε πολύ καλή βραδιά τους Αμερικανούς Χορν, Κάρτερ και δεν απειλήθηκε ιδιαίτερα από τον Πανιώνιο, που τα περίμενε όλα από τον Μίλμπουρν. Ο γηπεδούχοι διατήρησαν σταθερά το προβάδισμα στο σκορ και όσες φορές οι «κυανέρυθροι» μείωσαν τη διαφορά, βρήκαν τις λύσεις για να αποσπαστούν εκ νέου.
Κομβικής σημασίας ήταν το ξεκίνημα του τρίτου δεκάλεπτου, όταν ο ΑΓΟΡ πέτυχε ένα 8-0 (δύο συνεχόμενα τρίποντα ο Αγγελόπουλος), διαμόρφωσε το 38-32 του ημιχρόνου σε 46-32, που ήταν και η μεγαλύτερη διαφορά.
Δεκάλεπτα: 23-15, 38-32, 61-51, 78-68
ΑΓΟΡ (Θ. Γιαπλές): Χορν 16 (2), Καλλινικίδης 2, Κόλιμον 9 (1), Αγγελόπουλος 9 2), Τσόχλας 7, Ντούβνιακ 5 (1), Κόμματος 7 (2), Κάρτερ 16 (1), Λάτοβιτς, Πέτγουεϊ 7.
ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ (Γ. Σφαιρόπουλος): Μπόγρης, Πέιν 3, Αθηναίου, Κιζ 2, Μίλμπουρν 19 (1), Αθανασούλας 5 (1), Μπατής 4, Γιάνκοβιτς 9 (2), Καββαδάς 7, Παππάς 8, Αγραβάνης 1, Μπούκερ 10.