Πρόβα τελικού για την ΑΕΚ

rethumno aek panter

Τέταρτη συνεχόμενη νίκη στην Α1 για την ΑΕΚ με το 95-90 επί του Ρεθύμνου στο «Μελίνα Μερκούρη» με την ομάδα του Ντράγκαν Σάκοτα να συνεχίζει το σερί της και να διατηρεί ψηλά την ψυχολογία της ενόψει του τελικού του Κυπέλλου Ελλάδας στο κοντινό Ηράκλειο.

Απόντος του Γιαννούλη Λαρεντζάκη, αλλά με τον Κέβιν Πάντερ να κάνει το ντεμπούτο του και τους Χάρις και Βασιλόπουλο να ξεπερνούν τα δικά τους προβλήματα και να αγωνίζονται κανονικά, η ΑΕΚ παρασύρθηκε μεν και πάλι απ’ το παιχνίδι μιας εκ των αντιπάλων της, βρέθηκε και πάλι πίσω στο σκορ νωρίς στο παιχνίδι, για μια ακόμη φορά όμως έκανε ανατροπή στο τέλος και έκτισε και αυτή διψήφια διαφορά πριν αγχωθεί και πάλι στα τελευταία λεπτά.

Στην πρώτη περίοδο, το Ρέθυμνο βρέθηκε μπροστά με 20-12 στο 7’, και με 26-17 στο 8’, έχοντας ήδη πέντε εύστοχα τρίποντα… Η περιφερειακή άμυνα της ΑΕΚ δεν ήταν στο καλύτερο απόγευμά της για μια ακόμη φορά. Παρόλα αυτά «μάζεψε» την διαφορά με ένα τρίποντο του Χάρις, ο οποίος ήταν και πάλι κεφάτος και μείωσε σε 26-22, πριν ο Μόρισον κάνει στο τέλος το 29-22.

Ο νεοφερμένος Πάντερ με τρεις βολές στο 12’ έφερε την ΑΕΚ πρώτη φορά μπροστά στο σκορ με 29-30, αλλά η περιφέρεια του Ρεθύμνου ήταν πάλι πιο αποτελεσματική στη συνέχεια και σχεδόν σε όλο το υπόλοιπο δεκάλεπτο οι Κρητικοί ήταν μπροστά στο σκορ, με τους Γκούντγουιν και Γιαννόπουλο να σκοράρουν.

Ο Μούντι ανέλαβε δράση στην τρίτη περίοδο και ο πρώτος σκόρερ του ελληνικού πρωταθλήματος έβαλε με τρίποντο μπροστά το Ρέθυμνο με 67-59 στο 27’, προβάδισμα όμως που η ΑΕΚ κατάφερε να ροκανίσει γρήγορα καθώς με τον Μαυροειδή άλλαξε η …ισορροπία στο παρκέ και η «Ένωση» κτύπησε εντός ρακέτας τους γηπεδούχους. Ο έμπειρος σέντερ μείωσε σε 67-65 στο 28’ και έτσι στην τελευταία περίοδο η ομάδα του είχε διαφορετική ψυχολογία, στηριζόμενη και από περισσότερους από εκατό φίλους της που είχαν βρει θέση στην εξέδρα του κλειστού του Ρεθύμνου

Ο Μαυροειδής έκανε και το 74-75, ξαναβάζοντας μπροστά την ΑΕΚ στο σκορ με 8’ να απομένουν για το τέλος του αγώνα  και ο ίδιος έβαλε την σφραγίδα του στη νίκη της ομάδας του όταν της έδωσε διψήφια διαφορά με το 78-88 με 3’ να απομένουν. Παρότι Ο Γκούντγουιν μείωσε σε 87-91 με 45’’ να απομένουν, ο Ντελρόι Τζέιμς απάντησε με ένα καθοριστικό σουτ απ’ την γωνία στην επόμενη φάση και έτσι έσβησαν οι ελπίδες των γηπεδούχων για κάτι καλύτερο.
Τα δεκάλεπτα: 29-22, 46-43, 69-65, 90-95

ΡΕΘΥΜΝΟ ( Βετούλας ): Γκούντγουιν 19 (9/14 δ., 13 ρ.), Μούντι 25 (4/10 τρ.), Λι 7, Γιαννόπουλος 15 (4/8 τρ.), Άρμστεντ 8, Ντάνιελς 2, Κώττας, Χριστοδούλου 5, Στεφανίδης 1, Μόρισον 8.

ΑΕΚ (Σάκοτα): Τζέιμς 7, Γκριν 10 (13 ας.), Χάρις 23 (2/3 τρ.), Άτιτς, Χάντερ 13, Ξανθόπουλος, Σάκοτα 8, Βασιλόπουλος 3, Μαυροειδής 18 (10 ρ.), Καββαδάς 3, Πάντερ 10 (1).