Ένα ξέσπασμα ήταν αρκετό...

olympiakos kymi

Για 33 λεπτά, ο Ολυμπιακός συνάντησε την αντίσταση της Κύμης στο ΣΕΦ, αλλά ένα επτάλεπτο ξέσπασμα ήταν αρκετό για τους «ερυθρόλευκους» να επικρατήσουν καθαρά (93-78).

Οι γηπεδούχοι τελείωσαν το παιχνίδι έχοντας 10 παραπάνω ριμπάουντ (36-26), εννέα περισότερες ασίστ (25 με 16) αλλά και επτά λιγότερα λάθη (9 με 16). Ο Ολυμπιακός σούταρε με 20/33 για δύο πόντους και 11/31 δίποντα ενώ είχε και 20/22 βολές. Από την άλλη η Κύμη τελείωσε το παιχνίδι με 19/38 δίποντα, 8/17 τρίποντα και 16/20 βολές.

Με τον Νίκολα Μιλουτίνοφ να σημειώνει επτά πόντους σε λιγότερο από τέσσερα αγωνιστικά λεπτά, ο Ολυμπιακός πήρε προβάδισμα από το ξεκίνημα της αναμέτρησης και στο πεντάλεπτο προσπέρασε με 15-7 μετά από βολές του Μάντζαρη. Ο Πρίντεζης έκανε το 19-13 στο 7' με την Κύμη ωστόσο να τρέχει ένα επιμέρους σκορ 2-12 στο επόμενο τρίλεπτο και να κλείνει τη πρώτη περίοδο προηγούμενη με 25-21.

Ο Θάντους Μακ Φάντεν σημείωσε έξι προσωπικούς πόντους στις αρχές της δεύτερης περιόδου και έστειλε στο 12' το προβάδισμα της Κύμης στο +8 (23-31) και συντηρήθηκε σε αυτά τα επίπεδα ως και τα μέσα του δεκαλέπτου (29-37). Πέντε πόντοι από τον Σπανούλη και άλλοι πέντε από τον Τολιόπουλο, διαμόρφωσαν ένα σερί 10-0 για τον Ολυμπιακό που πήρε και πάλι το προβάδισμα (39-37) στο 16'. Οι δύο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ στο επόμενο τετράλεπτο και το φινάλε του πρώτου ημιχρόνου τις βρήκε ισόπαλες με 46-46.

Με ένα μικρό σερί 5-0 η Κύμη πέρασε και πάλι μπροστά στο σκορ με 52-55 στο 24' ενώ στο τελευταίο τετράλεπτο -με εξαίρεση το τελευταίο καλάθι του Ρόμπερτς- οι δύο ομάδες σκόραραν μόνο έξω από τα 6,75μ. ευστοχώντας συνολικά σε έξι τρίποντα. Παρόλα αυτά η Κύμη ολοκλήρωσε την τρίτη περίοδο έχοντας προβάδισμα ενός πόντου (65-66).

Μετά από το πρώτο δίλεπτο στην τελευταία περίοδο, που οι ομάδες ήταν ισόπαλες με 70-70, ο Ολυμπιακός επέβαλε πλήρως τον ρυθμό του. Με δύο τρίποντα του Ουίλτζερ και τέσσερις πόντους του Μιλουτίνοφ, μεταξύ άλλων, έτρεξε ένα σερί 12-0 στο επόμενο τετράλεπτο και προηγήθηκε με 82-70. Η διαφορά δεν έπεσε ξανά σε μονοψήφια επίπεδα ενώ με το τρίποντο του Τολιόπουλου λίγο πριν από το φινάλε έφτασε ως και το +16 (93-77), με τον Ολυμπιακό να φτάνει στην τελική επικράτηση με 93-78.

Τα δεκάλεπτα: 21-25, 46-46, 65-66, 93-78

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Σφαιρόπουλος): Σπανούλης 15, Μιλουτίνοφ 15 (11 ριμπ.), Πρίντεζης 9 , Μάντζαρης 7 (1), Τόμπσον 2, ΜακΛίν 4 , Τολιόπουλος 11 (2), Παπαπέτρου 2, Στρέλνιεκς 2, Ρόμπερτς 15 ( 2), Μπόγρης, Ουίλτζερ 11 (3).

ΚΥΜΗ (Καστρίτης): Μανωλόπουλος 13 (3), Οκερεαφόρ  2, ΜακΓκι 9, ΜακΦάντεν 21 (4), Σμιθ 9 , Γερομιχαλός 1, Τσαγκαράκης 8 (1), Τζόουνς 9, Γλυνιαδάκης 2, Κάιζερ, Μπάρλος 4, Μαργέλης.