Ο Κόροιβος «λύγισε» τον... Μούντι στην δεύτερη παρατάση!

4361499

Σε ένα συγκλονιστικό παιχνίδι με πολλές ανατροπές, ο Κόροιβος επικράτησε ύστερα από δύο παρατάσεις του Ρεθύμνου με 102-97 και ένα ένα ακόμα μεγάλο βήμα για την παραμονή του στην κατηγορία!

Ο Στέφαν Μούντι ήταν εκείνος που ηγήθηκε των φιλοξενούμενων έχοντας 44 πόντους (7/14δ., 4/14τρ., 18/19β.) ωστόσο όπως αποδείχθηκε δεν ήταν αρκετοί για την... απόδραση από το κλειστό της Ήλιδας.

Οι γηπεδούχοι καθ΄ όλη τη διάρκεια του αγώνα είχαν το προβάδισμα και μάλιστα στην τρίτη περίοδο έφτασε και διψήφια διαφορά (50-40, 25'). Το Ρέθυμνο προσπάθησε να αντιδράσει και τα κατάφερε. Οι παίκτες του Νίκου Βετούλαέπαιξαν καλύτερη άμυνα και με τους Μούντι και Γιαννόπουλο να καθοδηγούν την επίθεση ισοφάρισαν σε 69-69 (38'). Το τελευταίο δίλεπτο είχε πολλές βολές, αλλά δεν άλλαξε την εικόνα του σκορ κι έτσι το ματς πήγε στην παράταση.

Με 4 πόντους του Πόσλεϊ έγινε το 75-72 (35'' πριν τη λήξη). Ο Μούντι τον μιμήθηκε με 2/2 βολές, στη συνέχεια έκλεψε το Ρέθυμνο τη μπάλα και με νέες βολές του Μούντι άλλαξε το προβάδισμα (75-76, 18'') γα να στείλει ο Πόσλεϊ το ματς στην παράταση με 1/2 βολές.

Με το σκορ στο 82-83 ο Σπυριδωνίδης ευστόχησε σε σουτ τριών πόντων (82-86), αλλά ακολούθησαν 4/4 βολές του Μούντι για νέα παράταση.

Ο Κάρσον με τρίποντο και με 1/2 δικές του βολές μετέτρεψαν το 95-97 σε 99-97 χαρίζοντας τη νίκη στους γηπεδούχους αν κι ο Μούντι αστόχησε σε τρίποντο με το οποίο θα ισοφάριζε το ματς.

Ο Μάρκους Πόσλεϊ είχε 21 πόντους και 6 ριμπάουντ, ενώ ο  Τζαχί Κάρσον ολοκλήρωσε το παιχνίδι με 20 πόντους, 4 ριμπάουντ, 4 ασίστ.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 17-16, 39-32, 60-52, 76-76 (κ.α.), 86-86 (α. παρ.), 102-97

ΚΟΡΟΙΒΟΣ ΑΜΑΛΙΑΔΑΣ (Καλαμπάκος): Ντεκόζι 18 (1 τρίποντο, 11/16 βολές, 6 ριμπάουντ), Κάρσον 20 (2), Πόσλι 21 (1), Μιλεντίγεβιτς 2, Κον 5 (1), Σαχπατζίδης 8 (6 ριμπάουντ), Σκουλίδας 2, Σπυριδωνίδης 7 (1), Μπεκρής, Χάινς 15 (2), Φλόρβιους 4.

ΡΕΘΥΜΝΟ (Βετούλας): Άρμστεντ, Ντάνιελς 16 (12 ριμπάουντ), Γκούντγουϊν 6 (6 ριμπάουντ), Κώττας, Χριστοδούλου 6 (5 κλεψίματα), Μούντι 44 (7/14 δίποντα, 4/14 τρίποντα, 18/19 βολές, 4 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 3 κλεψίματα), Στεφανίδης, Λι 4, Γιαννόπουλος 12 (4/11 τρίποντα), Μόρισον 9 (1).