Δεύτερο "χαστούκι" του Κόροιβου στον Άρη

koroivos timeout copy

Την πρώτη του εκτός έδρας νίκη πέτυχε ο Κόροιβος και η δεύτερη νίκη του επί του Άρη (68-66), του κάνει ευκολότερη τη ζωή για τη συνέχεια.

Η ομάδα του Ντίνου Καλαμπάκου δημιούργησε την μεγάλη έκπληξη στην πρεμιέρα του β΄ γύρου και έβαλε σε μεγαλύτερους προβληματισμούς τους «κίτρινους» της Θεσσαλονίκης.

Ο Τζάχι Κάρσον ήταν αυτός που χάρισε τη νίκη στον Κόροιβο 1.8 δευτερόλεπτο πριν από τη λήξη και αφού προηγουμένως ο Άρης προσπαθούσε με προσπάθειες για τρίποντο να «καθαρίσει» το ματς. Η επιτυχία των φιλοξενούμενων παίρνει μεγαλύτερες διαστάσεις, αφού γύρισε ένα παιχνίδι από το -11 (56-45 στο 30΄).

Άλλη μία φορά ο Άρης προηγήθηκε με 10 πόντους (21-11) στο α΄ δεκάλεπτο, αλλά δεν κατάφερε να τη συντηρήσει.

Στην τελευταία περίοδο η ομάδα της Αμαλιάδας με την αλλαγή της άμυνάς της, βραχυκύκλωσε την επίθεση των γηπεδούχων. Η πιεστική άμυνα που μετατρεπόταν σε «ζώνη», άφησε τον Άρη άποντο για τεσσερισήμισι λεπτά και στο δεκάλεπτο αυτό πέτυχε 10 πόντους και δέχτηκε 23.

Οι Αμερικανοί του Κόροιβου και ο Σπυριδωνίδης, ήταν οι καλύτεροι στο β΄ ημίχρονο, ενώ από τον Άρης εξαιρετική εμφάνιση έκαναν οι Φλιώνης, Μπρουβιέρ.

Χαρακτηριστικό της συνάντησης ήταν η κυριαρχία των «κίτρινων» στα ριμπάουντ.  Στο α΄ ημίχρονο είχαν περισσότερα επιθετικά (14) από αμυντικά (13) και δεν τα αξιοποίησαν. Η διαφορά ήταν 27 έναντι 12 και η διαφορά παρέμεινε και στο τέλος (23-18, έναντι 24-3).

Τα δεκάλεπτα:  23-18, 39-37, 56-45, 66-68

ΑΡΗΣ (Γιαννάκης): Φλιώνης 14 (3), Τσαϊρέλης, Μούρτος, Μπελ 4, Μάρας 8, Μποχωρίδης 15 (2), Πουλιανίτης 3 (1), Χρηστίδης 2, Αθηναίου 2, Προύτι 4, Ντουβιέρ 14 (10 ριμπ.).

ΚΟΡΟΙΒΟΣ (Καλαμπάκος): Κάρσον 10, Πόσλεϊ 14 (3), Σαχπατζίδης 4, Χάινς 3, Ντεκόζεϊ 16 (1), Μιλεντίγιεβιτς, Κον 12 (2), Σκουλίδας 5 (1), Σπυριδωνίδης 2, Φλόρβιους 2.